Fotó: Veres Nándor
Újítások, javítások, épületszárnyak bővítése, illetve számos fejlesztés – egyebek mellett ezek megvalósítását vagy elkezdését tervezi idén Csíkszereda Polgármesteri Hivatala a megyeszékhely tanintézeteiben. A városi önkormányzat nemrég fogadta el az ez évre szóló költségvetését, amelyből kiemeltük az iskolákra vonatkozó fontosabb beruházásokat.
2017. március 09., 13:492017. március 09., 13:49
A beruházási lista iskolákat érintő részében főképp a városi tanintézetek által szükségesnek talált módosítások, fejlesztések találhatók. Ezeket vagy helyi pénzalapokból vagy pályázatok révén oldaná meg a városi önkormányzat. Az iskolák igényein kívül a nyilvántartásban szerepel egy óvodaépület felépítése is a csíkszeredai Malom utcában, amelyre 3,5 millió lejt különítettek el. Fontosabb beruházás továbbá egy sportterem építése a Nagy István Művészeti Szakközépiskolának, illetve a városi tanintézetek nagy részének hőszigetelése.
A beruházási lista szerint több tanintézetbe is belső és külső kamerákat telepítenének, illetve egy intézménybe riasztórendszert is. Utóbbit a Joannes Kajoni Szakközépiskolába, előbbieket pedig a Venczel József Szakközépiskolába, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumba, illetve a Márton Áron Főgimnáziumba. Bálint Gabriella, a Venczel József Szakközépiskola igazgatója egy korábbi nyilatkozatában közölte lapunkkal, hogy a tanintézet biztonságosabbá tétele érdekében nagy szükségük lenne egy térfigyelő kamerarendszerre, mivel jelenleg csak a bejáratnál van megfigyelő berendezésük. Varga László, a Márton Áron Főgimnázium igazgatója azt közölte, hogy már egy ideje jelezték az önkormányzatnak a külső kamerarendszer szükségességét. „Gyermekek százai fordulnak meg naponta az iskola körül, ahol kerékpár- és gépkocsiparkoló is van. A fiatalok nagy része kerékpárral jár iskolába, a külső kamerákkal lehet majd követni az említett helyeket” – szögezte le az igazgató.
Régi terve a Nagy István Művészeti Szakközépiskolának, hogy sporttermet építene. Imets László igazgató érdeklődésünkre közölte, a gyermekek egészséges életmódra való nevelése érdekében már régóta szükséges egy sportlétesítmény építése, mivel a jelenleg használt több szempontból sem megfelelő. Mint mondta, az új sporttermet a Szakszervezetek Művelődési Háza és az iskola közötti részre építenék. Hozzátette, jelenleg van egy tulajdonjogi vita a terület körül, reméli, ez idén rendeződik. A Székely Károly Szakközépiskolában a hőszigetelések mellett a bentlakásban végeznének javításokat.
A nyilvántartásban továbbá szerepel a József Attila Általános Iskola Miron Cristea utcai iskolaépülete egyes részeinek tatarozása, ugyanakkor a Nagy Imre Általános Iskola udvarának rendezését is finanszírozná a városi önkormányzat. Utóbbiról azonban megtudtuk, hogy ennek a munkálatnak csak a tervezése lesz meg idén. „Csak a tervezés fog idén beleférni, ezt közölte velünk az önkormányzat nemrég. Nagyon szerettük volna, mert rémesen néz ki az udvar. Az épület süllyed, a fák gyökerei elmozdították a régi burkolatot, így veszélyes a gyerekekre nézve” – panaszolta Dávid Zoltán intézményvezető.
A Kós Károly Építőipari Szakközépiskola iskolaépületeinek és bentlakásának hőszigetelése mellett egy nagy teljesítményű hűtőberendezést is vásárolnának a kollégiumok étkezdéje részére. A beruházási listában továbbá szerepel az iskola – már közel tíz éve elkezdett – campus-építési munkálatainak befejezése is, viszont erre a célra a szükségesnél kevesebb pénzalapot különítettek el. Szén János igazgató szerint a campus-építési munkálatokat valószínűleg pályázati alapokból fedezné az önkormányzat.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
szóljon hozzá!