Az e heti soros kormányülésen fogadták el azt a határozatot, amelynek értelmében az állam úgynevezett de minimis támogatásban részesíti a méhészeket a május–július közötti esős periódusban elszenvedett veszteségek enyhítésére. Ezzel együtt állatvásárlásra is pénzt kapnak a gazdák.
2014. október 09., 17:252014. október 09., 17:25
2014. október 09., 17:302014. október 09., 17:30
Nagy Péter Tamás, az RMDSZ mezőgazdasági államtitkárának tájékoztatása szerint a méhészeknek szánt pénzkeret több mint 4,13 millió lej. A jogosultsági feltételeknek eleget tevő méhészek október végéig tehetik le igénylési kérelmüket a megyei mezőgazdasági igazgatóságoknál, a támogatások kifizetése december másodikától kezdődik. Az államtitkár szerint döntés született arról is, hogy de minimis támogatásban részesítik azokat a kisgazdákat, akik vemhes üszőket, valamint azokat a nagygazdákat, akik tenyészkosokat vásárolnak. Ez esetben is e hónap vége az igénylések benyújtásának a határideje, ezeket ugyancsak a mezőgazdasági igazgatóságokhoz kell letenni.
Könnyen hozzá lehet férni
„Elég egyszerű a méhészeknek szánt támogatási forma, amellyel az idei rossz évnek a plusz kiadásait fedezné a kormány” – fogalmazott Fekete Endre. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság munkatársa elmondta, a kormányhatározat szerint 75-nél kevesebb méhcsalád esetében családonként legtöbb négy lejt, az ezen felüli családokra pedig legtöbb 7,5 lejt kapnak a termelők. A támogatás haszonélvezői lehetnek azok a természetes személyek, akik rendelkeznek a 2001/661. számú kormányhatározat alapján kibocsátott termelői igazolvánnyal; gazdasági tevékenységre felhatalmazott természetes személyek, egyéni és családi vállalkozások; jogi személyek vagy különböző társasági formában működő jogi személyiséggel nem rendelkező vállalkozások.
A támogatás igényléséhez szükséges feltételek: a méhcsaládok szerepeljenek az Agrárgazsági Regiszter (Registrul agricol) nyilvántartásában, a méhcsaládok nyilván legyenek tartva és engedéllyel rendelkezzenek a megyei állategészségügyi igazgatóság részéről; amennyiben tápanyagpótló, illetve bioserkentő szereket használtak, erről értesítették az illetékes intézményt (Institutul pentru Controlul Produselor Biologice și Medicamentelor de Uz Veterinar), illetve ez utóbbiak bevásárlását igazoló számlát kell felmutassanak. A kérésben azt is fel kell tüntetni, hogy milyen korábbi de minimis támogatásban részesültek és milyen értékben. Egy gazda legtöbb 15 ezer euró ilyen jellegű szubvenciót kaphat.
Kérdőjelek az állatvásárlási támogatásnál
Fekete Endre szerint a kormány állatvásárlásra vonatkozó támogatási formáról is határozott, ez esetben azonban egyelőre még sok a kérdőjel. Vemhes üsző esetében például leírják, hogy fejenként legtöbb ötezer lejt térít meg az állam, azt viszont nem pontosítja a határozat, hogy a vásárlási érték hány százalékát állja az állam.
„Ez általában ötven százalék szokott lenni. Hogy most mekkora lesz, az csak a Hivatalos Közlönyben való megjelenéskor derül ki” – pontosított az illetékes. Annyi bizonyos, ezt a támogatást az 1-10 tehenes gazdák vehetik igénybe. Akinek háromnál kevesebb tehenük van, az csak akkor vásárolhat, ha szakmai egyesület tagja, a háromnál több tehenes gazda nem kell eleget tegyen ennek a feltételnek. Az viszont mind a két kategóriára érvényes, hogy legkevesebb annyi állatot kötelező vásárolni, hogy az állomány ezt követően elérje a tízes létszámot. Tenyészkosok esetében is hasonló a helyzet, legtöbb 2500 lejes támogatást ad az állam azoknak a farmereknek, akiknek anyajuhállományuk 150-1000 közöttire tehető. Ez esetben sem lehet tudni, az állam a vásárlás értékének hány százalékát finanszírozza, az viszont biztos, hogy harminc anyajuhként egy kost vehet meg a gazda.
Fekete Endre kiemelte, a gazdák a mezőgazdasági igazgatóság 0266 -378898-as telefonszámán kérhetnek további információkat a támogatásokkal kapcsolatban.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
szóljon hozzá!