Fotó: Iochom Zsolt
Számtalan sikeres program mellett több népszerű – vidéki fiatalokat, állattenyésztőket és hagyományőrző társulásokat megcélzó – pályázat lebonyolításában is oroszlánrészt vállalt 2012-ben az összesen harminchat Hargita megyei önkormányzat összefogásával működő, Hargita Megye Tanácsa által támogatott Vidékfejlesztési Egyesület. Az elmúlt év sikereiről, valamint az idei célkitűzésekről Márton Istvánnal, az egyesület igazgatójával beszélgettünk.
2013. január 06., 17:552013. január 06., 17:55
2013. január 06., 18:372013. január 06., 18:37
– Melyek voltak tavaly azok a megvalósítások, amelyekre az egyesület irányítójaként örömmel tekint vissza?
– 2012-ben 554 ezer lejből gazdálkodhatott a társaság, ez az összeg harmincöt községi önkormányzat és a megyei tanács fejkvóta szerinti tagsági díjából állt össze. Költségvetésünk java részét vidékfejlesztés céljából kipályáztattuk, hatalmas sikernek örvendett például a Kiskertész program, amely keretében a megye különböző falvaiban tízezer csomag vetőmagot osztottunk ki a kisiskolások között. Az volt a célunk, hogy a gyerekek a szüleik segítségével minél fiatalabb korban elsajátíthassák a családi ház kertjében a veteményezés csínját-bínját, ugyanakkor megtapasztalják, milyen is az igazi háztáji termék.
Az elmúlt év legnagyobb sikerének mindenképp a székelykeresztúri tej- és vajgyár megvásárlását és gazdatulajdonba juttatását tartom. A napi 40 ezer literes kapacitású üzem mellé csatlakozhat a remények szerint már idén a csíkszépvizi és gyimesközéploki tejfeldolgozó is.
Ugyancsak nagy örömmel tölt el, hogy a közreműködésünkkel sikerült Csíkdánfalván elindítani az első mezőgazdasági szakmunkásképző osztályt. Ugyanilyen képzések indításához szeretnénk hozzájárulni Székelykeresztúron, Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson és Csíkszentmártonban is.
– Mekkora összegekkel segítették a kezdeményezéseket, tevékenységeket 2012-ben?
– Különböző, általunk kiírt pályázatok révén például 21 ezer lejjel támogattuk a csíkpálfalvi gazdaegyesület második házitej-automatájának beüzemelését, nyolcezer lejjel járultunk hozzá a kápolnási gazdaegyesület tejbegyűjtő központjának felszereléséhez, míg a Borzsovai Szarvasmarha-tenyésztő Egyesület tejfeldolgozó berendezéseinek beszerzéséhez közel 95 ezer lejt adtunk. A mangalicatenyésztők egyesülete tízezer, a Székely Sajtkészítők Kézműves Egyesülete pedig húszezer lejes támogatást kapott.
Figyelmet fordítottunk a sportra és hagyományőrzésre is, ennek megfelelően a Homoródi Lobogó Lovas Egyesület díjlovagló kurzusának szervezésére kilencezer, a Gyergyószentmiklósi Krigel Lovas Sportklub külföldi kiszállására nyolcezer-hatszáz, míg a Huszár Lovas Sportklub Nemzeti Vágtán való részvételére ötezer-kétszáz lejt fordítottunk, és támogattuk a Szentegyházi Hagyományőrző Egyesületet is.
– Milyen tervekkel vág neki a Vidékfejlesztési Egyesület az idei évnek?
– 2013-ra 648 ezer lejes költségvetéssel számolunk. Folytatni kívánjuk a Kiskertész programot, valamint több tavalyi pályázatot is újra kiírunk. Mindezek mellett kiemelném az Európai Unió Kutatás-fejlesztési Keretprogramjához (FP7) benyújtott pályázatunkat, melyre tizenkét tagországgal közösen jelentkeztünk. A programban lehetőségünk nyílik többek között szemináriumok és külföldi tanulmányutak szervezésére, ugyanakkor mi is fogadunk majd külföldieket.
2013-ban a legmerészebb tervünk egy hagyományos termékbolt megnyitása a csíkszeredai Petőfi utcában. Ehhez először bejegyeztetünk egy értékesítési szövetkezetet, majd egy bérelt ingatlanban lehetőséget biztosítunk az őstermelőknek arra, hogy teljesen törvényes keretek között tudják árusítani a termékeiket. Az üzlet berendezésére 80 ezer lejt különítünk el. Céljaink között a terjeszkedés is szerepel, először a megye több településére, majd Székelyföldre, végül az ország nagyobb városaiba.
szóljon hozzá!