Fotó: Veres Nándor
Százötven középiskolást tudnak elszállásolni Csíkszereda új kollégiumában, amely a Márton Áron Tehetséggondozó Központ nevet veszi fel. A létesítményt a Futball Klub Csíkszereda és a Szent Kereszt Plébánia fogja működtetni.
2016. augusztus 31., 10:072016. augusztus 31., 10:07
A magyarországi támogatásból megépített vadonatúj létesítményt – amelyen már az utolsó simításokat végzik –, illetve az ezzel egyszerre felhúzott sportlelátót a tanév első napján, szeptember 12-én avatják fel.
Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere még projektmenedzserként tartott keddi sajtótájékoztatóján rámutatott: a városi labdarúgópálya mellett felépített ingatlan Erdély egyik legkorszerűbb középiskolás kollégiuma lesz. Az elnevezésről egyébként arra való tekintettel döntöttek, hogy Magyarország nemzetpolitikai államtitkársága Márton Áron Emlékévnek nyilvánította 2016-ot. Az elöljáró azt is elmondta: a létesítmény 200 férőhelyes, ebből 150-et bocsátanak a diákok rendelkezésére, ötvenet pedig a Székelyföld Labdarúgó Akadémia tagjainak tartanak fenn. A bentlakásban helyet kapó középiskolásoknak étkezést is biztosítanak, ez a szállással együtt havi 400 lejbe kerül. Mindegyik szobában internet-hozzáférést biztosítanak, Ráduly szerint pedig a feltételek és a körülmények egy háromcsillagos szálloda szintjén állnak. Hozzátette: már folyamatban van a személyzet alkalmazása.
Nem tudták átadni az iskolának
A tehetséggondozó központot a csíkszeredai Szent Kereszt Plébánia és a labdarúgó akadémiát üzemeltető Futball Klub (FK) Csíkszereda fogja működtetni. Szondy Zoltán, az akadémia és az FK Csíkszereda elnöke arról számolt be, hogy az eredeti elképzelés szerint a létesítményt átadták volna a Márton Áron Főgimnáziumnak, a kollégiumot így a csíkszeredai önkormányzat és a Hargita megyei tanfelügyelőség működtette volna – „mint közpénzből élő” intézmények.
„Normális országban ez így is lett volna rendjén” – magyarázta Szondy, elmondása szerint viszont hosszas egyeztetés után kiderült, hogy ez nem fog működni, mert nem könnyű beépíteni valamit az állami rendszerbe úgy, hogy az mindenkinek megfeleljen. „Talán nem lett volna jó vége, ha egy magyarországi közpénzből felépített épületet átadtunk volna a román oktatási minisztériumnak vagy az önkormányzatnak, hiszen láthattuk, milyen látványos változások mehetnek végbe rövid idő alatt. Ezért úgy láttuk jónak, ha a mi ügykezelésünkben marad a központ” – fogalmazott a fociakadémia elnöke. Szondy kifejtette: nemcsak a Márton Áron Főgimnázium tanulóit, hanem más középiskolákba járó, jól tanuló, kiváló magaviseletű diákokat is várnak a kollégiumba. „Szállás és étkezés mellett nevelést is kapnak itt a gyermekek” – hangsúlyozta.
Ötvennégy bentlakásszoba
Az épület felépítése 3,8 millió euróba került, a bútorokért, berendezésekért és a közművesítésért további 700 ezer eurót kellett fizetni. Korábban szó volt arról, hogy a csíkszeredai önkormányzat fedezi a közművesítést, végül azonban ezt is az FK Csíkszereda vállalta. A kollégiumban többnyire belső munkálatok vannak még hátra. A sajtótájékoztató után Ráduly Róbert Kálmán körbevezette az ingatlanban a sajtó képviselőt. A földszinten öltözők, a sportorvosi rendelő, edzőterem, rehabilitációs helyiség, étkezde, konyha, mosoda és szárító kapott helyet, a három emeleten pedig 54 bentlakásszobát, közösségi termeket, tanulószobákat alakítottak ki. A 975 férőhelyes lelátót az épület nyugati részén építették fel, a létesítményen két fémszerkezetes lépcsőt húztak fel a két oldalon, és egy vészkijáratot is létrehoztak. A Márton Áron Tehetséggondozó Központ avatóünnepségét szeptember 12-én tartják.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!