Tamás József építésznek, a Siculicidium emlékmű tervezőjének az emléktárgyai is megtekinthetők lesznek a Madéfalván hamarosan megnyíló Emelt fővel című kiállításon.
2013. november 26., 20:492013. november 26., 20:49
2013. november 26., 21:192013. november 26., 21:19
Csíkszeredában született, Esztergomban alussza örök álmát Tamás József (1868–1931), a madéfalvi Siculicidium emlékmű tervezője. A híres építésznek már nincs egyenes ágú leszármazottja, két lánya volt, ők az 1990-es évek végén hunytak el. Síremléke lebontásra volt ítélve, de a Salamon János, Madéfalva 1989 utáni első polgármestere kezdeményezte, a Csíki Hírlap és a Székelyhon.ro portál által felvállalt síremlékmentési akció sikerrel járt, így csíki és anyaországi összefogás eredményeként Esztergom Város Önkormányzatának képviselő-testülete felülvizsgálta a temetőkről szóló rendeletét, és Tamás József bekerült az Esztergom története szempontjából jelentős szerepet játszó személyek névsorába. Síremlékét nem bontják le.
Salamon János még ismerte Tamás József két lányát, Magdolnát és Emíliát, akikkel leveleket váltott, és akik az építésznek pár személyes tárgyát, illetve fényképét Salamonra bízták, azzal a kéréssel, hogy vigye el ezeket Székelyföldre, és ha valamikor az emlékművel kapcsolatos kiállítás nyílna, tegye közszemlére. Siculicidium év van, és a 250 évvel ezelőtti székely mészárlás, a Madéfalvi veszedelem évfordulóján, 2014. január 7-én emlékkiállítás nyílik Madéfalván, a Siculicidium melletti Fészek Tájházban.
Vándorkiállítás Bonyhádról
A Fészek Klubban eddig kávézó működött, de a szolgáltatások sorát információs irodával és a múzeummal szeretnék kibővíteni – tudtuk meg Sógor Csaba európai parlamenti képviselőtől, aki elmondta: a Fészek Múzeum megálmodója felesége, Sógor Enikő. „A kiállítás fő anyaga Tolna megyéből, a bonyhádi Völgységi Múzeumtól érkezik, amely a bukovinai székelyek 250 éves történetét mutatja be. A történeti bemutatás műanyagos kartonokon történik, archív felvételekkel kiegészítve, érintőképernyős hozzáféréssel. Ezt az anyagot kissé kibővítve – Daczó Katalin szakmai irányításával, Ádám Gyula és Lőrincz Márta közreműködésével – szeretnénk a nagyközönségnek bemutatni. A kiállítás anyagát dr. Szőts Zoltán, a Völgységi Múzeum igazgatója bocsátotta az erdélyiek rendelkezésére” – számolt be Sógor. Az Emelt fővel – A bukovinai székelyek címet viselő tárlat január 7-étől lesz megtekinthető, a szervezők pedig szívesen fogadnak minden, a Siculicidiummal, a 250 évvel ezelőtti madéfalvi történésekkel kapcsolatos tárgyat – amit majd kiállíthatnak.
Sógor Csaba bízik abban, hogy a Fészekben nyíló kiállítás a helyi események kiegészítéseként bekerül a Siculicidium Emlékév programjába. „Már szóban említettem a madéfalvi vezetőségnek, de most hivatalos formában is felajánlom a Fészek Múzeum beiktatását a programba. A Fészek a Siculicidium emlékmű melletti elhelyezkedéséből adódóan könnyen elérhető az érdeklődők számára, bekapcsolása a megemlékező ünnepségsorozat helyszínei közé, meggyőződésünk, hogy színvonalas tartalommal gazdagítaná az Emlékév programjait” – hangsúlyozta az európarlamenti képviselő.
Tamás József építész emléktárgyai
Salamon János már átadta a kiállítás szervezőinek, személyesen Lőrincz Mártának az építészről hátramaradt fotók, levelek és gyászjelentőjének másolatát. Megtekinthető lesz ugyanakkor Tamás József eredeti, 1900-ban készült, monogrammal ellátott szivartárcája, illetve az utolsó, 1931-ben kiadott fényképes bérlete is.
Mikor készült az emlékmű?
Tamás József építészmérnök ingyen készítette el az emlékmű terveit. Ezeket 1895 januárjában hagyta jóvá az országos képzőművészeti tanács, majd 1898. május 10-én tették le az emlékmű alapkövét, és még ugyanaz év decemberére a turulmadár is felkerült a csúcsára. Tamás József terveit Szász István építész vitelezte ki, a turulmadarat pedig Köllő Miklós gyergyócsomafalvi születésű szobrász mintázta meg. A feliratot hordozó márványtábla Sánta Nándor műve, a felirat szövegének első részét dr. Szádeczky-Kardoss Lajos kolozsvári történész, a második, verses részét pedig dr. Balló István csíkszeredai tanár írta. Az emlékmű ünnepélyes felavatására később, 1905. október 8-án került sor.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!