Fotó: Veres Nándor
Az iskolák őrzésére és védelmére vonatkozó felmérést végeznek az illetékes szervek január végéig, majd ezt követően – a vizsgálatok eredményei alapján – változtatnak a tanintézetek jelenlegi biztonsági rendszerén. A diákokra leselkedő veszélyeket vizsgálják. A felmérés ára elég borsos, épületenként 1700 lejbe kerül.
2015. december 18., 10:282015. december 18., 10:28
Az elmúlt időszakban történt megrázó események hatására – főképp a bukaresti Colectiv klubban történt tragédia folytán – az illetékes szervek fokozottabban odafigyelnek a közintézmények biztonsági állapotára. Ennek apropóján újra terítékre került a közintézetek őrzését-védését szabályozó, már 2003 óta hatályban lévő 333-as számú törvény, amely többek között kimondja, hogy az intézmények védelmi tervét erre specializálódott cégek szakemberei kell elkészítsék.
A tanfelügyelőség minapi igazgatói gyűlésén szakember ismertette az említett törvény vonatkozó előírásait, illetve közölte velük, hogy január végi határidőre kell elkészíttessék iskolájuk új őrzési-védelmi tervét, amelyben az iskolákra vonatkozó kockázati tényezők és veszélyforrások kell szerepeljenek. Egy iskola felmérése épületenként 1700 lejbe kerül, amelyet a tanintézménynek saját költségvetésből kell biztosítania. Amennyiben az iskolák nem hajtják végre ezeket az intézkedéseket jövő év első felében, magas pénzbírságra számíthatnak – tudtuk meg Görbe Pétertől, Hargita megye főtanfelügyelőjétől.
A csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium általános feljavítása óta megfelelők a biztonsági körülmények, legalábbis az igazgató szerint. Van füstérzékelő rendszer, biztonsági kamerák is vannak felszerelve az épületben, hétköznap pedig kapusszolgálat működik – közölte megkeresésünkre Varga László igazgató. „Nem hiszem, hogy védelem terén különösebb hiányosság lenne, de amint az ellenőrző szervek elvégzik a felmérést, nyilván teljesíteni fogjuk a kötelezettségünket. A bukaresti tragédia óta sokkal szigorúbban veszik ezeket az intézkedéseket, pénzősszegtől függetlenül minél hamarabb el fogjuk végeztetni a vizsgálatokat” – húzta alá Varga.
Tankó István, a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskola igazgatója érdeklődésünkre elmondta, az intézmény épületeiben állandó kapusszolgálat van a délelőtti órák kivételével, illetve kamerák segítségével is figyelik a területeket. Az igazgató szerint csak a felmérés után tudják meg, hogy tulajdonképpen még milyen előírásoknak kell hogy megfeleljen az iskola, és ezután fognak intézkedni ez ügyben. „Én a legfőbb rizikófaktornak azt mondanám, hogy az iskola környékén több olyan üzlet is van, ahol szeszes itallal és dohányárúval szolgálják ki a 18 év alatti tanulóinkat. Ezt jelentettem is az illetékes szerveknek, de szerintem a felmérés után sem tudunk védekezni ez ellen” – panaszolta Tankó.
„Amíg az iskoláknál leépítésben vannak a posztok, addig nincs miről beszélni. A tanügyminisztérium kellene fizesse a felmérést” – fejtette ki véleményét Gábor János, a csíkkarcfalvi Mártonffy György Általános Iskola igazgatója. Hozzátette, hogy a kezdeményezés nem rossz, mert fontos a gyerekek biztonsága, de a felmérést és az ezt követő intézkedések lebonyolítását nem az iskola költségvetéséből kellene megoldani. A karcfalvi tanintézményben egyébként van kamerarendszer, riasztóberendezés, illetve délelőtti diákszolgálat. „Éjjel-nappali felügyelet nincs nálunk, de eddig nem is volt incidens” – mondta Gábor János.
A kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola épületeiben is kiépítették a riasztóberendezést és a kamerarendszert. „Ezek mellett a településen őrző-védő cég munkatársai járőröznek, akik éjszaka a mi iskolánk épületeire is vigyáznak” – részletezte András Ignácz iskolaigazgató, aki az ellenőrzéssel kapcsolatban a következőképpen vélekedik: „elég sok pénzbe kerül, mert 1700 lej egy épület felmérése, és ez januárig meg kell legyen. Az épületek biztonsága eddig is meg volt oldva, szerintem a felmérés után sem fognak többet kérni.” Hozzátette, hogy mindenképpen megteszik a szükséges intézkedéseket a felmérés után.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
szóljon hozzá!