Csütörtökön, mindenszentek napján délelőtt ünnepi szertartás keretében áldják meg a nemrég elkészült hargitafürdői ravatalozót a helyi temetőben. Az épület készen áll, de még nem sikerült kifizetni a teljes összeget a kivitelezőnek, ezért további adományokat, támogatást várnak.
2012. október 31., 15:552012. október 31., 15:55
2012. október 31., 18:132012. október 31., 18:13
A hargitafürdői ravatalozó építését tavaly tavasszal kezdeményezte László Rezső hargitafürdői plébános és Tófalvi Ernő, a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal hargitafürdői megbízottja. Elkészült az épület terve, a kezdeményezőknek a szükséges pénzösszeg egy részét pályázat útján, illetve a megyei önkormányzat, és a csíkszeredai helyi önkormányzat segítségével sikerült megszerezni. Közadakozás is kezdődött a hargitafürdői lakosok között – elevenítette fel a történteket Tófalvi Ernő, megjegyezve, bár tudják, hogy szegénység van, a helybeliek részéről az adományozás terén jobb hozzáállásra számított.
A Csíkszeredához tartozó település lakói több alkalommal közmunkát is végeztek az építkezésen, követ hordtak, így sikerült csökkenteni a költségeket. A kőből, fa tetőszerkezettel elkészült ravatalozó végül 160 ezer lejbe került, bevezették a vizet, villanyt az épületbe, bent illemhelyet, és egy külön helyiséget is kialakítottak. Tófalvi elmondta, köszönettel tartoznak a megyei és helyi önkormányzatnak, valamint a csicsói közbirtokosságnak is, utóbbi 15 köbméter faanyagot adományozott. Bár az épület kész van, a kivitelezőnek még tartoznak 60 ezer lejjel, amelyet egy éven belül van lehetőségük törleszteni.
Ezért újabb adományokra, támogatásra van szükség, erre ígéretet is kaptak. László Rezső áthelyezése után jelenleg nincs plébános Hargitafürdőn, a településen a római katolikus egyházi szertartásokat a csíkszeredai Szent Kereszt Plébánia lelkészei végzik. Az új ravatalozó elkészülte után már két temetés is volt. A mindenszentek-napi szentmise csütörtök délelőtt 10 órakor kezdődik a Szent István-templomban, innen vonulnak át a temetőbe, ahol folytatódik a szertartás, és megáldják a ravatalozót.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!