Fotó: Veres Nándor
A bérezésre panaszkodtak leginkább az egészségügyi alkalmazottak a hétfő reggeli figyelmeztető sztrájk alkalmával a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban. Mint mondták, az igazságtalan különbségek és az alacsony fizetések jelentik a legnagyobb problémát. A sztrájk alatt a sürgősségeket és a bent fekvő betegeket ellátták, a betegfelvételre vagy vizsgálatra érkezők azonban várakozásra kényszerültek.
2013. november 25., 12:252013. november 25., 12:25
2013. november 25., 15:152013. november 25., 15:15
A kórház halljában gyülekeztek hétfőn reggel a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház asszisztensei, ápolói a Sanitas Szakszervezeti Szövetség által meghirdetett két órás figyelmeztető sztrájkra. A szakszervezet logójával ellátott karszalagot viselő alkalmazottaknak Nyulas Emma, a Sanitas Hargita megyei elnöke mondta el, hogy mi a követelések, tárgyalások helyzete, ismertette a kilátásokat. A szakszervezeti elnök érdeklődésünkre felsorolta, minden kórházi osztályról részt vettek a sztrájkban alkalmazottak, a sürgősségeket és bent fekvő betegeket pedig a sztrájk ideje alatt is ellátták. Nem indult be ugyanakkor a járóbeteg-rendelés a kórházi rendelőkben és a kórházi beutalásokra érkezőknek is várniuk kellett. Meglátogatta a sztrájkolókat a kórház menedzsere, az orvosok részéről pedig ketten-hárman vettek részt a sztrájkban, illetve jelentek meg a sztrájkolók között – mondta el Nyulas Emma, aki furcsállotta, hogy bár az egészségügyi ágazat problémáinak megoldását követelő koalíció az orvosok javaslatára jött létre korábban, az orvosi szervezetek most már nem vesznek részt a sztrájkban.
Hét év régiséggel 720 lej
Az alacsony fizetések, továbbá a korábbi fizetéscsökkentés és a bérezési szabályok változásai miatt kialakult különbségek jelentik a legnagyobb problémát az egészségügyi alkalmazottak számára – derült ki, miután megálltunk az összesereglett alkalmazottak körében. Egy asszisztensnő elmondta, hét éves munkaviszonnyal 720 lej a fizetése, ha váltásokat vállal, akkor fel tudja tornázni ezt az összeget valamivel több mint 900 lejre. Egy egészségügyi nyilvántartóként dolgozó asszony azt mondta el, 26 éves munkaviszonya van, és 960 lejt keres. Amikor korábban lecsökkentették a közszférában dolgozók béreit, akkor 650 lejes fizetése volt. Egyetemista gyermekünk, bankkölcsönünk van, hogy lehet ebből a pénzből megélni? – tette fel a kérdést.
Kiderült, a csökkentések és a közben módosult szabályok miatt az újonnan alkalmazottak bére most nagyobb, mint a régebben dolgozóké. „Egy takarítónő, akit most vettek fel, többet keres, mint én 26 év után” – mutatott rá a nyilvántartóként dolgozó alkalmazott. Azt mondta, elszántak a sztrájk folytatására is, főként, hogy jönnek az ünnepek és nincs kilátás arra, hogy javuljon a helyzet.
A Sanitas követeléseinek egyike a megfelelő bérezési rács alkalmazása, amely fizetésemelést is lehetővé tesz, és a rendszer hierarchikus elrendezését is szem előtt tartja. Emellett az egészségügy számára a nemzeti össztermék hat százalékát, az alkalmazások beindítását és jobb munkakörülményeket is kérnek. Mint Kiss Gyöngyi, a szülészeti-nőgyógyászati osztály főnővére rámutatott, nagyon kevés az alkalmazott, ezért nemcsak sokat dolgozik mindenki, hanem nehéz megoldani a szabadságolásokat, ha pedig betegség miatt kiesik valaki, akkor teljesen át kell szervezni a tevékenységet.
Nálunk nagyon sok a szülés, a műtét, mégis zokszó nélkül dolgozik mindenki – mondta a főnővér. Rámutatott, ha a költségvetést nem emelik, akkor nem lehet továbbra sem újabb embereket alkalmazni.
További tárgyalások
A héten még zajlanak tárgyalások az egészségügyi tárca és a Sanitas képviselői között – mondta el Nyulas Emma. A szakszervezeti vezető a már említett követelések mellett még felsorolta, kérik a kollektív munkaszerződés általános alkalmazását, a kórházaknak a közszférában való megtartását is. A hét végén már folytak megbeszélések, de további tisztázásra, konkrét határidők leszögezésére van szükség – mondta a szakszervezeti vezető. Amennyiben nem lesz megegyezés, a Sanitas csütörtökre általános sztrájk kirobbantását helyezte kilátásba. Nyulas Emma elmondta, ez azt jelenti, hogy csak az alkalmazottak harminc százaléka fog dolgozni, ellátják a sürgősségeket, részt vesznek a sürgős műtétek lebonyolításában és a bent fekvő betegek ellátásban. Ugyanakkor sztrájkőrséget állítanak a kórház bejáratához.
Nem kell büntetni
Eugen Nicolăescu egészségügyi miniszter a hét végén azt nyilatkozta, ha az orvosok is csatlakoznak a munkabeszüntetéshez, az nem törvényes, ezért arra kérte a kórházak vezetőit, járjanak el a törvényes módon, ha mégis sztrájkolnának az orvosok. Demeter Ferenc, a csíkszeredai megyei sürgősségi kórház vezetője kérdésünkre válaszolva azt mondta, a csíkszeredai kórházban nem vettek részt orvosok a sztrájkban, így intézkedések foganatosítására sem volt szükség.
Meglepetés és várakozás
A sztrájk alatt a sürgősségi esetek és bent fekvő betegek el voltak látva, kellemetlenséget legfentebb az okozhatott, hogy a hétfőn reggel érkezőknek várakozniuk kellett – mondta Demeter Ferenc.
A kórház előterében többen várakoztak hétfőn reggel, tíz órára pedig azok sora is jelentősre növekedett, akik a kapunál várták a sztrájk végét és a járóbeteg-rendelés, a betegfelvétel megkezdését. Inkább a messziről érkezettek nem tudtak arról, hogy sztrájk várható. Tódor Tünde Gyergyószentmiklósról érkezett kislányával szakrendelésre, és nem tudták, hogy a sztrájk miatt ez késni fog. Kilencre hívta őket az orvos, remélik, hogy azért tíz után is fogja fogadni őket, és nem jöttek hiába – mondta el az asszony. Gyergyóditróból érkezett Portik Erzsébet is, egy idős asszonyt kísért be a kórházba. Elmondta, reggel nyolctól várakoztak, ami igen kellemetlen volt őleg azért, mert az idős néni cukorbeteg, és nem érezte jól magát.
Az egészségügyi alkalmazottak hétfői sztrájkja tíz órakor véget ért.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!