Évről évre növekedő, inflációhoz igazított lakbér, magas közös költség, korlátozott jogok és tervezési hiányosságok nyomán jelentkező kellemetlenségek jellemzik az Országos Lakásügynökség által a csíkszeredai Pacsirta sétányon építtetett tömbházak lakóinak mindennapjait. A cseppet sem irigylésre méltó helyzetekről egy fiatal bérlő számolt be.
2012. november 14., 18:152012. november 14., 18:15
2012. november 15., 14:262012. november 15., 14:26
A hatalmas, ANL 2003 feliratokkal „díszített” tömbházak pályázatok során elnyert lakrészeivel az elképzelések szerint a fiatal házaspároknak és családoknak akartak egyfajta „kezdő lökést” biztosítani, de a kezdeti öröm sokaknak hirtelen, váratlanul csapott át keserűségbe.
A nyilatkozó bérlő fiatalember feleségével és két gyerekével 2004 őszén vehette birtokba a „kiutalt” kétszobás, közel hatvan négyzetméteres lakást, az akkori, városházával kötött szerződés szerint havi 62 lejért cserébe. A szobák mellé két családonként egy pincehelyiség járt, ezenkívül – közös területként – a tömbház előtti udvart is „megkapták”.
Az első meglepetés rögtön beköltözés után jelentkezett: a lakók saját költségükre voltak kénytelenek villanyórát vásárolni és szerződést kötni az áramszolgáltatóval, sőt, a vízórák megvételét és üzembe állítását is maguknak kellett megoldaniuk. „Már ezek komoly összegeket emésztettek fel a családi költségvetésből, arról nem is beszélve, hogy – garanciaként – előre ki kellett fizetni háromhavi bérleti díjat” – mesélte a lakó. A több mint 180 lejes pluszpénzt elméletileg azért kérték, hogy abból fedezzék az esetleges elmaradásokat, illetve a rongálásokat – az összeg további sorsát azóta is homály fedi.
A lakás „elfoglalásának” feltételei között szerepelt egyébként az is, hogy a családok egy bizonyos összeget öt éven keresztül minden hónapban helyezzenek el egy bankszámlán – mindezt azért, hogy az ötéves (majd 2009-től egy-egy újabb évre hosszabbított) szerződés lejárta után, amennyiben véglegesen igényt tartanak a lakrészre, legyen egy kezdő tőkéjük. Öt év elteltével azonban nagyon kevés dolog történt: a városvezetés kiküldött egy formanyomtatványt, amelyben meg kellett jelölni, hogy a bérlőnek van-e vásárlási szándéka, vagy inkább folytatni kívánja a „kölcsönzést”. Egy lakógyűlés során az érintettek úgy döntöttek, hogy felelet helyett először megérdeklődik, mennyibe is kerülne a lakrész – válasz azóta sem érkezett.
Infláció indokolta áremelés
A bérleti szerződésbe foglalt havidíj minden esztendőben emelkedett egy „keveset”: a 2004-es 62 lej 2009-re 125, majd idén 294 lejre kúszott fel – igaz, a 35 éven aluliaknak járó „kedvezményből” időközben kicsúszott a megszólaltatott családfő (a 35 éven aluliak jelenleg 140 lej havidíjat fizetnek a lakás használatáért). „A inflációval indokolt drágítás érthető, csak az a probléma, hogy a fizetéseket nem az után igazítják” – osztotta meg véleményét a bérlő. A város többi részén bérelhető lakások díjszabásaihoz képest jutányos árat „ellensúlyozza” a közköltség: idén szeptemberre 270 lejt fizetett a közben öttagúvá bővült család – az eddigi rekordot két éve télen érték el, akkor 700 lej vándorolt pénztárcájukból a Goscom kasszájába, múlt télen pedig rendszeresen több mint 500 lejt fizettek havonta.
Gyakori melegvíz-hiány
A nyolc lakrészt magába foglaló tömbház tetőterébe az építkezés befejezte után – de még az átadás előtt – jóváhagyott tervmódosítással, az Országos Lakásügynökség költségvetés-kiegészítését követően „húztak fel” két garzonlakást, azonban a korábban felállított, melegvíz-ellátásról gondoskodó kazánt nem igazították a többletterheléshez – emiatt gyakran előfordul, hogy nincs meleg víz. „A csapból folyó hideg vizet is melegként számolják, saját kazánt pedig nem köthetünk, így görnyedezünk a magas közös költség alatt” – mondta el a bérlő.
Szennylé, bűz és penész
A Pacsirta sétány többi tömbházához képest alacsonyabban fekvő lakásügynökségi épületek egyik – kevésbé közismert – átka, hogy a pincéket gyakran elönti a szennylé, amit a lakók saját költségükön takaríttatnak ki és fertőtleníttetnek. A „szippantósok” elmondása alapján elképesztőbbnél elképesztőbb vécébe dobott dolgokkal találkoznak egy-egy „helyreállítás” alkalmával: nem ritka a pelenka, a különböző ruhaneműk vagy a műanyag zacskó sem. Egyfajta „bónuszként” a pincék közepén lévő lefolyók is magasan vannak, így nem tudják elnyelni az előtörő dolgokat. Az átvételkor szigeteletlen alagsor okozta – elsősorban földszinti lakókat érintő – vízpára-kicsapódást és a penészedő falak problémáját szintén saját zsebükre, szigetelésre összepótolva orvosolták a lakók.
Disznóvágás „városiasan”
Nyáron a szomszédos pajtáknál tartott haszonállatok miatt kénytelenek a lakók büdösségben élni, télen pedig a tradicionális disznóvágás okoz gyomorfelkavaró pillanatokat. Utóbbit általában a tömbház bejárata mellett, esetleg a közeli garázsok előtt végzik, bármiféle engedély nélkül. A kimúlófélben lévő sertések visításának visszhangjához „szoktatott” bérlők ilyenkor legfőképp azon háborodnak fel, hogy a kisgyerekek szeme láttára elvégzett munka után a falusi élettől elszakadni képtelen városlakók a „maradékokat” zavartalanul ledobják a szemeteskukák mellé – a gyakran még gőzölgő beleket pedig a kóbor macskák és kutyák percek alatt széthordják a közeli tömbházak között.
Nem fenékig tejfel a lakrészek megkaparintása előtt komoly – pontozásos módszeren alapuló – elbíráláson átesett „kiváltságosak” élete, szerencséjükre – elmondásuk szerint – gyakori panaszaikat az adminisztrátor mindig lelkiismeretesen meghallgatja és lehetőségei szerint továbbítja a városvezetésnek.
Egyelőre szünetelnek a további ANL-projektek
Megkeresésünkre Szőke Domokos alpolgármester elmondta, a városvezetés által biztosított területre felépített tömbházak átvételekor – röviddel azután, hogy Csedő Csaba korábbi polgármester után Ráduly Róbert Kálmán nyerte meg a helyhatósági választásokat – már készen voltak a manzárdlakások, így örökölték a problémát. A polgármesteri hivatal állta egyébként az infrastrukturális beruházások költségeit is. Azóta a Szív utcában megépült négy újabb ANL-tömbház, ezután viszont rendelkezésre bocsátható földterület hiányában nem tudtak újabb, hasonló terv megvalósításába fogni – tette hozzá az elöljáró.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!