Fotó: Kristó Róbert
A csíkszeredai középiskolák közül elsőként a Kós Károly Építőipari Szakközépiskolában szervezték meg a ballagást, szerdán délelőtt 135 diák búcsúzott el a tanintézmény udvarán tanáraitól, iskolatársaitól.
2012. május 30., 15:412012. május 30., 15:41
2012. május 30., 23:342012. május 30., 23:34
Az építőipari műszaki rajzoló technikus, környezetvédelmi technikus, építőipari technikus, valamint topográfus osztályok végzőseit búcsúztató Szén János igazgató ünnepi beszédében kifejtette, a mai fiatalok életérzését a fogyasztói társadalom, a globalizmus és a digitális világ határozza meg. Felsorolva a szociológusok által meghatározott különböző generációkat, az igazgató kijelentette, sosem volt ekkora a veszélye annak, hogy a nemzedékek eltávolodjanak egymástól. Az úgynevezett Z-generációba tartozó mai fiatalok meghatározóit ismertetve, Szén János úgy vélte, a hit, a remény és a szeretet olyan örök értékek, amelyeket mindenik generáció tagjának szem előtt kell tartani. „Tartozhatunk bármely generációhoz, nem veszíthetjük el az Istenben való hitet, nem létezhetünk szeretet nélkül, és nem léphetünk előre remény nélkül” – mondta az igazgató.
Az iskolafenntartó önkormányzat nevében Ráduly Róbert Kálmán polgármester megosztotta az ünneplő közösséggel, hogy számára kettős ünnepet jelentett a szerdai nap, a ballagás mellett személyes ünnepe, hogy 14 évvel ezelőtt született első gyermeke. Közölte, úgy érzi, akkor lett felnőtt, és a ballagóknak is azt mondta, akkor lesznek igazán felnőttek, ha nemcsak családot alapítanak, hanem fészket is raknak. A polgármester felidézte a március 15-i ünnepségen tett kijelentését, miszerint székelynek lenni küldetés. Úgy vélte, akkor ezt sokan megmosolyogták, azóta azonban az események, például Nyírő József hamvainak keresése a hatóságok részéről, őt igazolják.
Hargita Megye Tanácsának részéről Zonda Erika igazgató búcsúzott az életbe kilépő végzősöktől, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség nevében pedig Görbe Péter tanfelügyelő osztotta meg gondolatait. Úgy vélte, az építészetet, illetve környezetvédelmet végzett diákok jó szakmát tanultak a fészekrakáshoz, illetve annak megvédéséhez. A szülők nevében a szülői biztosság elnöke, Bíró Márton Anna búcsúztatta a ballagókat, többek között arra biztatva őket, hogy ne csüggedjenek, ha a bizalmatlanságra építő, bekamerázott érettségi esetleg nem sikerül első nekifutásra. A ballagási ünnepségen elbúcsúztak társaiktól a tizenegyedik osztályosok, és a hátramaradóktól is búcsút vettek ünnepi beszédben, szavalatokkal a végzősök. Az ünnepségen számos díjat is kiosztottak, a jó tanulmányi eredményeket elért végzősöknek nemcsak az iskola, hanem több intézményképviselője is díjat adott.
Önkormányzati ajándékok
A csíkszeredai önkormányzat ebben az évben is könyvvel ajándékozza meg a végzősöket. Antal Attila alpolgármester elmondta, minden magyarul érettségiző középiskolai végzősnek, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem államvizsgára álló hallgatóinak, valamint a Louis Pasteur Egészségügyi Főiskola végzőseinek a Csíkszereda Kiadóhivatal Útravaló sorozatának legújabb darabját adják ajándékba. A könyv Zsögödi Nagy Imre feljegyzéseit, valamint egyes, ritkábban látható munkáit tartalmazza és „Az úgy volt, hogy...Hallák-e?” címmel, Följegyzések alcímmel jelent meg.
Hargita Megye Tanácsa közleménye szerint a megyéből 114 végzőst díjaz idén, minden iskolából három-három, kiváló tanulmányi eredményeket elérő, kiemelkedő iskolai tevékenységet végző és a tantárgyversenyeken jó eredményt elérő diáknak adnak a ballagási ünnepségeken oklevelet, könyvcsomagot, könyvutalványt, adathordozót, Összetartozás-kitüntetést.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!