Fotó: Veres Nándor
Korszerűsítésre szorul a csíkszeredai Gyermek sétányon található városi irányítóközpont és óvóhely. A legtöbb berendezés és eszköz több tíz éves, ráadásul a nemrég vásárolt telefonközpont is vezetékes hálózatra kötött. A katasztrófavédelmi rendszer másik hiányossága, hogy a város több pontjára kihelyezett szirénáknak több mint fele nem üzemképes – írja szerdai címlaptörténetében a Csíki Hírlap.
2015. december 30., 13:162015. december 30., 13:16
Légmentesen záró, speciális ajtó vezet a légvédelmi irányítóközpont és óvóhely belsejébe. A csíkszeredai Gyermek sétányon található építmény 1,40 méter széles beton oldalfalakkal és 1,80 méter vastag betontetőzettel épült 1944-45-ben. Akkor még azt tervezték, hogy több méter földréteggel terítik be, de vége lett a háborúnak, és így ez elmaradt, időközben pedig tömbházak épültek a közelében – mesélte Roth László, a csíkszeredai városháza polgárvédelmi felelőse. A környék felújítása során vált egyre hangsúlyosabban láthatóvá a bunker, miután lebontották a közelében található garázsokat, helyükre parkolókat alakítottak ki. Tekintettel arra, hogy a bunker katonai stratégiai jelleggel bír, nem engedélyezték a Csíki Hírlap fotósának, hogy fényképeket készítsen a belsejében, így csak körbejárhatták azt.
Az építmény 20 kisebb-nagyobb helyiségből áll, többek között raktárak, műhely, egészségügyi terem, konyha, ebédlő, illemhelyiség, pihenőszobák kaptak helyet benne, illetve egy nagy terem és a vezérlőterem. A bunker alkalmas arra, hogy 50 ember számára nyújtson védelmet katasztrófák, például földrengés vagy bombázások esetére, azonban a benne található berendezések, védőruházatok, felszerelések eléggé elavultak. Három évvel ezelőtt, Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda lemondott polgármestere úgy fogalmazott, hogy az óvóhely „bár a szabványoknak megfelel, kicsit távol esik a mostani elvárásoktól”. Ez a kijelentés három év múltán még inkább állja a helyét. A légszűrő berendezéseket az 1970-es években gyártották, a védőöltözetek is több évtizedesek, a kifüggesztett Csíkszereda térkép is annyira régi, hogy a jelenlegi Kossuth Lajos utca Virág utca néven szerepel rajta.
Roth elmondta, hogy pár évvel ezelőtt vásároltak meg és üzemeltek be a vezérlőteremben egy olyan telefonközpontot, amely szükség esetén egy digitalizált rendszeren keresztül meg tudja szólaltatni a város különböző pontjaira kihelyezett szirénákat. Ezt a rendszert rácsatlakoztatták az országos riasztási rendszerre is (centrale de inştiinţare de alarmare), így Bukarestben is követhető, hogy működőképesek-e a szirénák. A csíkszeredai rendszer hátránya, hogy vezetékes telefonhálózattal működik, és mivel nem kötötték rá az összes szirénát, emiatt a több mint 20 vészjelzőből kevesebb mint a felét tudják megszólaltatni távvezérléssel. Ugyanakkor egyes szirénákat elloptak, megrongáltak, az idők folyamán üzemképtelenné váltak, így a telekommunikációs rendszerre kötött számítógép képernyőjén mindössze hét működőképes szirénát számoltak meg a Csíki Hírlap munkatársai. Ezeket egyébként heti rendszerességgel ellenőrzik, mondta el polgárvédelmi felelős. Legközelebb egyébként jövő év szeptemberében tartanak majd Csíkszeredában légvédelmi gyakorlatot, és akkor megszólaltatják az üzemképes szirénákat.
A vezérlőterem melletti úgymond „parancsnoki hidat”, az irányítóközpont helyiségét újra kellene burkolni, mivel korábban ázott felülről, és nagyon bepenészesedett a falburkolata, ráadásul kívülről is jó lenne lefesteni az egész építményt, hogy jobban beleilleszkedjen a felújított környezetébe – sorolta a tennivalókat Roth. Ugyanakkor nehezményezte, és jelezte is a Gyermek sétány felújítását végző cégnek, hogy a bunker első bejárata nehezen megközelíthetővé vált az oda nemrég kialakított parkoló miatt, és úgy néz ki, hogy ugyancsak akadályozott lesz a hátsó bejárata is, amint befejezik ott a területrendezési munkálatokat. Buzogány Károly, a kivitelező ING Service Kft. igazgatója a témával kapcsolatban annyit mondott, hogy biztosan találnak a helyzetre megoldást.
A városi irányítóközpont és óvóhely fenntartása évente 15 ezer lejébe kerül a csíkszeredai önkormányzatnak, ebben benne van többek között a villany- és vízfogyasztása és fűtésköltsége is. „A berendezések miatt 16 fokos hőmérsékletet kell bent tartani” – magyarázta Roth. Ezenkívül a meszelési és egyéb javítási költségek is számításba jönnek, tette hozzá.
Popovici Alexandrutól, a Hargita megyei hivatásos tűzoltóság illetékesétől megtudtuk, időszakosan végeznek ellenőrzéseket a létesítményben, legutóbb ebben a hónapban ellenőriztek, amikor megállapították, hogy elfogadhatók a feltételek. Továbbá tudatta, hogy a polgármesteri hivatalhoz is eljuttatták az ellenőrzési dokumentációt, amelyben jelezték, hogy milyen problémákat kell megoldania. „Ezek a problémák inkább az idejét múlt berendezések és az anyagi források hiánya miatt adódnak, semmint a nemtörődömségből” – fogalmazott az illetékes. Például ilyen a villanyhálózat felújításának szükségessége.
Óvóhelyek egyébként a város több részében vannak, például a Pacsirta és Lendület sétányon, a Márton Áron Főgimnázium, a Hargita Megyei Törvényszék, a megyeháza és a városháza alagsorában.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
szóljon hozzá!