Fotó: Veres Nándor
Akárcsak az ócskavas ára, a csíkszeredai vasbegyűjtő telephelyek forgalma is megcsappant az elmúlt időszakban. Míg néhány évvel ezelőtt közel bruttó egy lejt fizettek egy kiló ócskavasért, most már legtöbb bruttó hetven baniért veszik át a telephelyre szállított árut. Sokatmondó adat: 2008-ban a Remat Csíkszeredában 9800 tonnányi vasat vásárolt fel, tavaly viszont mindössze 2940 tonnányit.
2015. február 10., 10:412015. február 10., 10:41
Jelentősen csökkent az ócskavas felvásárlási ára: a tavalyi árakhoz képest több mint 30 százalékos visszaesést lehet tapasztalni. Az alacsony ár lehetett az egyik oka annak, hogy egyre kevesebb ócskavasat adtak le a csíkszeredai vasbegyűjtő telephelyekre.
Az ócskavas felvásárlási áráról érdeklődve Bíró József, a Remat csíkszeredai vasbegyűjtő telephely igazgatója elmondta, többféle típusú fémhulladékról lévén szó, az ára a fém minőségétől és a leadott mennyiségtől is függ. Ugyanakkor a telephelyvezető hangsúlyozta, hogy az ócskavas ára folyamatosan változik, egyelőre úgy tűnik, hogy csökkenő tendenciát mutat. „Aki feldolgozott, eladható vasat hozott, több mint tíz tonnát, annak 75 banit adtunk kilójáért. Aki ócskavasat hozott, annak 60 bani járt kilójáért” – ismertette az árakat Bíró. Hozzátette, ez bruttó ár, hiszen ebből levonják a háromszázalékos környezetvédelmi alapba jutó adót, illetve a magánszemélyek esetében további 16 százalékos jövedelemadót.
Bíró József érdeklődésünkre elárulta, hogy a felvásárolt ócskavasat egy galaci kohászati kombinátba, illetve a konstanciai kikötőbe szállítják. Érzékeltetésül, hogy milyen jelentősen csökkent az elmúlt években az ócskavas értéke, elmondta, 2008-ban egy tonna ócskavasat akár 570 dollárért is lehetett értékesíteni, annak az esztendőnek a végére azonban, a gazdasági válság beköszöntével 102 dollárra csökkent az értéke. Ha az átlagárat tekintjük, 2008-ban 357 dollárba került egy tonna ócskavas, abban az évben a csíkszeredai Remat 9800 tonnányit vásárolt fel belőle. Tavaly viszont a fenti számoknál is jóval kevesebbet, alig 2940 tonna fémhulladékot adtak le egész évben a telephelyen, akkor az ócskavas átlagára 283 dollár volt.
Múlt év végére több mint 30 százalékot zuhant ez az ár, a fémhulladék tonnáját mindössze 230 dollárért lehetett továbbadni, és ez a csökkenési tendencia idén is tart, jelenleg 200 dollárra csökkent az ócskavas értéke. „A felvásárlási ár az ócskavas értékének függvényében alakul, és ha magasabb az ócskavas felvásárlási ára, akkor az emberek szívesebben eladják. Jelenleg úgy néz ki, hetente 40 tonnányit sem tudunk felvásárolni, nem akarják eladni azok, akiknek volna” – véli Bíró. Szerinte az árzuhanás annak tudható be, hogy stagnál a világgazdaság, nem indulnak nagyobb beruházások, nincsenek nagyobb építkezések.
A Rematnál a legdrágábban a rezet vásárolják fel: a „fényes réz” kilójáért 16-17 lejt fizetnek. A kevert alumínium kilogrammját 3,50 lejben számolják fel. A rozsdamentes, úgymond saválló acélért az alumínium árának megfelelő összeget adnak, a „tűzálló” acél értéke viszont az ócskavas áránál nem sokkal több. Ezek mellett papírt is bevesznek, egy kilóért 15 banit fizetnek. Továbbá a műanyag ládák kilójáért 80 bani, a palackokért 50 bani, a fóliáért szintén 80 bani jár. Az alumínium sörös vagy üdítős dobozok kilójáért 1,70 lejt fizetnek. Nem fogadnak el a telephelyen olyan tárgyakat, amelyekről úgy vélik, hogy lopottak (például csatornafedőket, köztéri fémelemket), hangsúlyozta az igazgató.
A csíktaplocai fémbegyűjtő telephelyen sem vásárolnak fel lopott fémeket, például vasúti sínt vagy csatornatetőt. A telephely vezetőjétől tudjuk, hogy kizárólag fémekkel kereskednek, műanyagot nem vesznek be. Leginkább a háztartásokból kiselejtezett ócskavasat hordják be a lakók, megrozsdásodott hordókat, rácsokat, öntvény fűtőtesteket, kádakat, csöveket, sőt még „piros babos” fazekakat is. Tőle is megkérdeztük, mennyiért vesznek be egy kiló ócskavasat: hétfőn bruttó 58 baniért vásárolták fel az ócskavas kilóját, ez az ár azonban napról napra változhat. „Januárban még 90 bani volt egy kiló ócskavas, azóta az ára szinte a felére csökkent” – mondta a telephely vezetője. A hozzájuk leadott fémhulladékot egy brassói lerakatnál értékesítik, mint ahogy a vezető fogalmazott, ezzel az alacsony ócskavasárral nem éri meg Galacra vagy Konstancára szállítani. Csíkszeredában egyébként négy fémbegyűjtő telephely működik.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!