Idén jóval visszafogottabbak tarlóégetés terén a gazdák, legalábbis erre engednek következtetni a szakhatósági vezetők nyilatkozatai.
2014. szeptember 24., 18:002014. szeptember 24., 18:00
„Meglátásom szerint ebben az évben sokkal kevesebb az illegális tarlóégetés. Idén ősszel még nem is volt ilyen jellegű bejelentés” – tájékoztatott Domokos László. A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója elmondta, tarlóégetésnél a Környezetvédelmi Őrség az illetékes, hogy eljárjon az ügyben, hiszen csak az a hatóság szabhat ki bírságokat esetleges szabálysértéseknél.
Az intézményvezető elmondta, az érvényben levő jogszabályok szerint törvénytelen égetés esetén a területtulajdonost büntetik, ez alól egyetlen kivétel, ha az illető bérbe adta területét. Domokos hangsúlyozta, a tarlóégetés káráról vagy hasznosságáról megoszlanak a szakemberek véleményei. „Személyes véleményem az, hogy például egy parlagon hagyott terület sokkal károsabb, mintha felügyelet mellett felégetnék azt” – jegyezte meg az illetékes.
Tizenöten vesztették el a támogatást
„Hozzánk semmilyen feljelentés vagy jelzés nem érkezett, hogy valaki tarlót égetett volna” – említette Haschi András. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) vezetője kiemelte, továbbra is érvényben van az APIA és a Hargita megyei tűzoltóság közötti egyezség, melynek értelmében a tűzoltóság minden tarlótűz esetében a kifizetési ügynökség segítségét kéri a területtulajdonosok azonosítására.
„Ezt természetesen csak akkor tudjuk megtenni, ha az illető területalapú támogatásért folyamodott. Ilyen megkeresést még az őszi időszakban nem kaptunk a tűzoltóságtól.” Az igazgatótól megtudtuk, tavaly a megyében összesen tizenöt kérvényező vesztette el területalapú támogatását azért, mert felégette területét.
Bekeményítettek a hatóságok
Mint ismeretes, még augusztus közepén figyelmeztette az Országos Környezetvédelmi Ügynökség a termőföldekkel rendelkező természetes és jogi személyeket, hogy tilos a tarló égetése, a száraz növényi maradványok tűzzel való megsemmisítése. A tiltás ellen vétőkre súlyos bírságok kiszabását helyezték kilátásba, súlyosabbakat, mint amilyeneket a tűzoltóság alkalmazhat. Így például természetes személyek esetében 3 és 6 ezer lej között, jogi személyek által elkövetett szabálysértésnél 25 és 50 ezer lej között bírságolhatnak.
Vannak kivételes esetek is, amikor engedélyezhető a tarlóégetés, a száraz növényi részek tűzzel való megsemmisítése, ha növény-egészségügyi meggondolásokból akarják elégetni az ilyen anyagokat, megszerezhető rá az engedély. Ám azt csak az arra szakosított növény-egészségügyi szervek javaslatára a környezetvédelmi ügynökség adhatja meg.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!