Idén jóval visszafogottabbak tarlóégetés terén a gazdák, legalábbis erre engednek következtetni a szakhatósági vezetők nyilatkozatai.
2014. szeptember 24., 18:002014. szeptember 24., 18:00
„Meglátásom szerint ebben az évben sokkal kevesebb az illegális tarlóégetés. Idén ősszel még nem is volt ilyen jellegű bejelentés” – tájékoztatott Domokos László. A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója elmondta, tarlóégetésnél a Környezetvédelmi Őrség az illetékes, hogy eljárjon az ügyben, hiszen csak az a hatóság szabhat ki bírságokat esetleges szabálysértéseknél.
Az intézményvezető elmondta, az érvényben levő jogszabályok szerint törvénytelen égetés esetén a területtulajdonost büntetik, ez alól egyetlen kivétel, ha az illető bérbe adta területét. Domokos hangsúlyozta, a tarlóégetés káráról vagy hasznosságáról megoszlanak a szakemberek véleményei. „Személyes véleményem az, hogy például egy parlagon hagyott terület sokkal károsabb, mintha felügyelet mellett felégetnék azt” – jegyezte meg az illetékes.
Tizenöten vesztették el a támogatást
„Hozzánk semmilyen feljelentés vagy jelzés nem érkezett, hogy valaki tarlót égetett volna” – említette Haschi András. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) vezetője kiemelte, továbbra is érvényben van az APIA és a Hargita megyei tűzoltóság közötti egyezség, melynek értelmében a tűzoltóság minden tarlótűz esetében a kifizetési ügynökség segítségét kéri a területtulajdonosok azonosítására.
„Ezt természetesen csak akkor tudjuk megtenni, ha az illető területalapú támogatásért folyamodott. Ilyen megkeresést még az őszi időszakban nem kaptunk a tűzoltóságtól.” Az igazgatótól megtudtuk, tavaly a megyében összesen tizenöt kérvényező vesztette el területalapú támogatását azért, mert felégette területét.
Bekeményítettek a hatóságok
Mint ismeretes, még augusztus közepén figyelmeztette az Országos Környezetvédelmi Ügynökség a termőföldekkel rendelkező természetes és jogi személyeket, hogy tilos a tarló égetése, a száraz növényi maradványok tűzzel való megsemmisítése. A tiltás ellen vétőkre súlyos bírságok kiszabását helyezték kilátásba, súlyosabbakat, mint amilyeneket a tűzoltóság alkalmazhat. Így például természetes személyek esetében 3 és 6 ezer lej között, jogi személyek által elkövetett szabálysértésnél 25 és 50 ezer lej között bírságolhatnak.
Vannak kivételes esetek is, amikor engedélyezhető a tarlóégetés, a száraz növényi részek tűzzel való megsemmisítése, ha növény-egészségügyi meggondolásokból akarják elégetni az ilyen anyagokat, megszerezhető rá az engedély. Ám azt csak az arra szakosított növény-egészségügyi szervek javaslatára a környezetvédelmi ügynökség adhatja meg.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!