Egyedi íze van a kászoni szilvapálinkának

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A jó pálinka titka a megfelelő tüzelés és hűtés, de elengedhetetlen a kiváló alapanyag, a jó minőségű gyümölcs, a cefre – tudtuk meg a kászonfeltízi pálinkafőzdéjében, ahol az is kiderült, hogy milyen teendőkkel jár a pálinkafőzés, és hogy miben különbözik a kászoni pálinka a többitől.

Szabó Kamilla-Mária

2015. október 31., 15:512015. október 31., 15:51

2015. október 31., 15:542015. október 31., 15:54

Elkezdődött a pálinkafőzési idény, ahogy mondani szokták, a szezon: a gazdák által összegyűjtött gyümölcs – szilva, alma, körte – ugyanis már „kiforrott”, a megerjedt cefre alkalmas a kifőzésre. Több mint egy hete üzemel a Mihály István tulajdonát képező, a térségben egyedüliként hivatalosan működő kászonfeltízi pálinkafőző, amelyet a héten felkerestünk. Amikor megérkeztünk a falu végén lévő főzdéhez, már munkálkodott a 20 éve ott dolgozó Sánta Franciska és az éppen kifőzés alatt lévő pálinka tulajdonosa, Miklós András, aki segítséget is hozott magával. Amíg az egyikőjük a tüzet rakta, másikuk a csordogáló pálinka alatt lévő edényt üresítette meg, vagy éppen fát hordott be.

Franciska nénitől megtudtuk, 1991 óta működik a pálinkafőzde, ahol a gazdák igényeinek megfelelően szilvából, almából és körtéből főznek pálinkát. Már kialakult egy törzsvendégi kör, akik minden évben náluk főzetik a pálinkát. A kászoni gazdák mellett többen keresik fel őket csíki és gyimesi településekről is. Azt, hogy meddig tart az idény, a gyümölcstermés határozza meg, megtörténik, hogy csupán egy hónapra való munka van, máskor pedig akár három hónapig is főzik a pálinkát. Általában a téli hónapokban zajlik a főzés, legkorábban október végén, november elején kezdődik.

A főzdében nem áll meg a munka nyolc óra tevékenység után, váltásban ugyanis éjjel-nappal főzik a pálinkát. Idén hosszabb szezonra számítanak, mivel jobb volt a gyümölcstermés, és már többen is feliratkoztak. A helyi jó termés mellett a gazdák idén pityókával is tudtak szilvát cserélni, illetve többen a román vidékekről vásároltak gyümölcsöt, hogy majd pálinkát főzessenek belőle – derült ki beszélgetésünk során.

Amennyiben valaki pálinkát akar főzetni, ő maga kell biztosítsa a cefrét, a szükséges tüzelőt, illetve a segédeket, akik a fa behordásában, a cefre felöntésében és az egyéb tennivalókban segédkeznek. Emellett, mivel több órát kell a főzdében töltsenek, az enni- és innivalót is ők viszik, így amellett, hogy folyamatosan figyelni kell a főzési folyamatokra, általában jó hangulatban telnek az órák – vallotta be mosolyogva az ott dolgozó asszony. Hozzátette, nagy figyelmet és fegyelmet igénylő munka, de egy nő számára fizikálisan nem megterhelő.

A lepárlás folyamatáról

Régen vámot hagytak a kifőzött pálinkából, most azonban illetéket kell befizessenek a gazdák, amelynek mértéke a pálinka fajtájától, mennyiségétől és fokától függ. A cefre első lepárlása a nagyolóként emlegetett vízköpenyes üstben történik, oda a segítségek öntik bele a masszát, mintegy 250-260 liternyit. Az üst alá jól betüzelnek, az azáltal nyert folyadékot alszesznek nevezik. Az alszesz a – 200 literes – tisztálóüstbe kerül, amely alatt is folyamatosan tüzelni kell, hogy megfelelő minőségű iható pálinkát kapjanak. Azt a pálinkát fokolják, ahogy a gazda kéri, 42-48 fokosra. A megmaradt „malota” egy gödörbe kerül, onnan szállítják el és etetik meg az állatokkal. Az egy üstnyi 250 liter cefre kifőzése legtöbb három órát vesz igénybe, ha megfelelő a tüzelő – ismertette Franciska néni. „A jó pálinka titka a megfelelő tüzelés és hűtés.\"

A kászoni szilváról, pálinkáról

„A pálinka milyensége függ a gyümölcs vagyis a cefre minőségétől. Fontos, hogy jó szilvából legyen. Tudni kell azt is, hogy a kászoni szilvának más ízvilága van, így a kászoni pálinkának is másabb az íze, mint a beszterceinek, a regátinak vagy a szatmárinak. A baj csak az, hogy a kászoni leánkaszilvából mindössze 5-10 évente van jobbacska termés” – avatott be az ötvenkilenc éves asszony. Bizonyítékképpen pedig töltött egy-egy pohárral a kászoni szilvából, illetve más fajtából készült pálinkából, amelyek illata is valóban nagyban különbözött egymástól. A jelenlevők a koccintáskor azt is hozzáfűzték, hogy amíg van olyan szilvacefre, amelyik esetében 10 kilóból kijön 8 deci-egy liter pálinka, addig a kászoniból legjobb esetben is csak 6-7 deciliter pálinka készül.

Beszélgetésünk közben felgyorsultak az eseménynek, elkészült az alszesz, amit a segítségek beletöltöttek a tisztálóüstbe, Franciska néni közben kimosta a magokat a nagyoló üstből, és a férfiak segítségével feltöltötték a következő rend cefrével. Utána újra a tüzelés következett, illetve a tisztálóüstből kifolyó első pár deciliter, rezesként emlegetett elszíneződött pálinka kifogása. Közben arról kérdeztem, hogyan lett pálinkafőző. Mint mondta, mivel közel lakik a főzőhöz, felajánlották számára a munkát, de eleinte nem tetszett az ötlet, hogy pálinkával dolgozzon, később azonban a megélhetése végett mégis igent mondott. Azóta elsajátította, megszokta a tennivalókat, az épület körüli munkák mellett az ő dolga, hogy tisztán tartassa azt a gátat, amelyből a hűtőtartályok működtetéséhez szükséges patakvizet nyerik.

Amíg az utolsó rend cefre lepárlására várakozott, a kászoni Miklós András jó szívvel kínálgatta a betérőknek a korábban lefőzött pálinkát. Érdeklődésünkre elmondta, kászoni és vásárolt szilvából főzet rendszerint pálinkát, de csak azokban az években, amikor jobb a szilvatermés. Így két-három évente, a terméstől függően mintegy 500-600 liter cefrével iratkozik fel a helyi pálinkafőzőbe, amelyből 40-50 liter pálinka lesz. „Elsősorban saját használatra és vendégek kiszolgálására készíttetem, a legjobban szeretett a kászoni szilvából készült pálinka. Ha valaki szakember, az ráérez a különbségre, de ha vendéget hívok, az egyik poharat én fogom meg, épp ezért magamért is jót főzetek” – mondta el a helyi gazda.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

Korodi: aggasztó helyzetben az erdélyi magyarság

Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.

Korodi: aggasztó helyzetben az erdélyi magyarság
2025. május 14., szerda

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését

Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését
2025. május 13., kedd

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt

Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt
2025. május 13., kedd

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit

Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit
2025. május 13., kedd

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában

Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában

Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok

A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok
2025. május 12., hétfő

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában

Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában
2025. május 11., vasárnap

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik

Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik
2025. május 08., csütörtök

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is

Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is