Fotó: Veres Nándor
Immár tizenhetedik éve hallható napi rendszerességgel Günther Ottó hangja az éterben. A csíkszeredai Fun Fm Rádió műsorvezetője, programigazgatója a rádiós műsorvezetésről mesélt a különböző szakmákat bemutató rovatunknak.
2015. január 22., 12:282015. január 22., 12:28
Günther Ottó 1998-ban, a középiskola elvégzése után kezdett rádiózni. Ez megelőzően – mint meséli – volt rövid ideig munkanélküli, majd egy csíkszeredai óvodában kisegítő pedagógus. „Amikor meghirdették a Radio 21-nél a versenyvizsgát, bár nagyon szerettem az óvodai munkát, gondoltam, elmegyek, megnézem, milyen. Felvettek” – emlékezik vissza. „Az akkori Radio 21 hatalmas apparátussal dolgozott, voltak hírszerkesztők, bemondók, riporterek, nappali és éjszakai műsorvezetők, valamint produkciós. Akkor a rádiós szakmának is volt súlya. Mi voltunk A lemezlovasok, mi diktáltuk a trendet, mi hoztuk az új zenét.”
„Eddig csak két rádiónál dolgoztam. A Radio 21-nél már süllyedt a hajó amikor az akkori főszerkesztő, Flaviu Ştirbu kapott egy újabb felkérést, és csináltunk egy új rádiót, az volt a Fun Fm Rádió őse, ami akkor Marosfőn indult. Egy ideig onnan sugároztunk, aztán sikerült behozni a stúdiót Csíkszeredába. Ennek már lassan tíz éve.” Ottó évek óta a rádió reggeli műsorát, a Kotyogót vezeti, „rutinszerűen ébred minden reggel fél hétkor”, híradót szerkeszt és mond be.
„Nekem is vannak rossz napjaim, amikor azt mondom: elegem van a közéletből, mert bármennyire is hangzik ez fellengzősen, részesei lettünk a város mindennapjainak, hangunkat, személyiségünket adjuk” – mondja Ottó. Ezért, ha lehetősége adódik, új kihívásokat keres, és talál is. Ilyenek az elmúlt években egyre gyakoribbá váló nagyszínpadi munkák, konferálások.
Megjegyzi, bármennyire is rutinná vált számára ez a munka, minden napra készülnie kell. Már csak azért is, mert ha hiba csúszik a mondandóba, a hallgatók azonnal reagálnak. De ez így van rendjén – fűzi hozzá –, ha téved, azonnal érkezik a helyreigazítás, kötekedés, attól függ, ki milyen hangulatban van. De arra is van példa, hogy egy hír kapcsán részletek után érdeklődnek, ezt szereti a legjobban. „Megszoktuk egymást a hallgatókkal. Vannak olyanok, akiket már majdnem barátként kezelünk, köszönünk az utcán, beszélgetünk. Tizenhét év alatt sok minden történik. Jólesik, amikor kedveskednek, gondolnak ránk” – mondja.
„A mi munkánk attól szép, hogy egyik nap sem hasonlít a másikra, műsorvezetés közben is folyamatos a változás. Van, aki azt gondolja, hogy ott ül az ember a szerkesztőségben egy mikrofon mögött, és senkivel sem találkozik, de ez nem így van. Szeretem ezt a munkát, mindig tud valami újat hozni, amikor már-már belefásultam, történik valami ,ami felpezsdíti.” Meddig lehet még rádiózni – kérdezem, és kiderül, nem én vagyok az első, aki kíváncsi a válaszára.
„Az elején sokan megkérdezték, főleg a családom, hogy nem kellene-e valami becsületesebb állást keresni. Most már a szüleim is megszokták, de ahhoz is hozzászoktak, hogy megállítják őket az utcán és mesélnek nekik rólam. Azt hiszem, most már büszkék is rám!” Még szeretne rádiózni egy jó ideig, hiszen ez a munka folyamatosan kihívások elé állítja. „Nagy csapatban érdemes igazán dolgozni, amikor pezseg az élet. Ez most egy szunnyadó kisvárosi rádiózás, de bízom benne, hogy lesz még olyan, mint régen volt, és sok emberrel sok jó műsort tudunk csinálni.”
Történelmi jelentőségű látogatásra érkezett Csíksomlyóra Ferenc pápa 2019. június 1-jén. A római-katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetője szentmisét pontifikált a fogadalmi búcsú helyszínén és aranyrózsát ajándékozott a kegyhelynek.
Közösen készítik elő és közösen fogyasztják el a böjtös töltött káposztát a csíkmadarasi rózsafüzér-társulatok. A csütörtöki úrvacsorának régi időkre visszanyúló hagyománya van a községben.
Lakóház gyulladt ki Csíkkozmáson pénteken kora délután, a csíkszeredai tűzoltóság több egységgel szállt ki a helyszínre.
Némafilmet, helyi készítésű dokumentumfilmet, szlovák-cseh-magyar koprodukciót is filmvászonra vetítenek, emellett több más programra is várják a nézőket a Magyar Film Napja alkalmából a Csíki Moziban április 24-27.között. A belépés ingyenes lesz.
A depresszió megelőzését szolgálják az ágyhoz kötött betegek számára azok a virtuálisvalóság-szemüvegek, amelyeket Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kapott adományba a legutóbbi Katalin-bál bevételéből. Az eszközöket csütörtökön adták át a kórháznak.
A csíkszeredaiak észrevételeit, javaslatait várja az önkormányzat az Etnográfiai park övezeti rendezési tervének elkészítésében, amelyet postán vagy elektronikus úton lehet eljuttatni, és lakossági fórumot is szerveznek a projekt kapcsán.
Egy 16 éves fiatalt vettek őrizetbe április 16-án a Hargita megyei rendőrök, akit azzal gyanúsítanak, hogy mutogatta magát közterületen és nőket bántalmazott.
Munkálatok miatt két napra bezár a Csíki Csobbanó, de a húsvéti ünnepek alatt – vasárnap kivételével – ismét várják a fürdőzőket.
Tizennégy évvel a felújítása után meglehetősen elhanyagolttá vált a borzsovai fürdő. Hasonlóan leromlott állapot uralkodik Cibrefürdőn is. A szépvízi önkormányzatnak egyelőre nincs pénze ezek rendbetételére.
Csíkszeredában szervezik az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Agrártudományi Szekcióját április végén. Az eseményre közel 200 oktató és 300, agrártémával foglalkozó hallgató érkezik a Kárpát-medence több pontjáról.
szóljon hozzá!