A székelység története című könyv második, javított, kiegészített, szerkesztett kiadását tervezik, ezért a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont szakmai fórumot szervezett történelemtanárok és az alternatív tankönyv szerkesztői részvételével kedden, a megyeháza márványtermében.
2013. november 05., 20:232013. november 05., 20:23
2013. november 05., 22:002013. november 05., 22:00
Közel egy éve, hogy kiadták választható tantárgy tankönyveként a hatodikos és hetedikes tanulóknak szánt, A székelység története című könyvet. Ez idő alatt több kritika és szakmai megjegyzés megfogalmazódott a kiadvánnyal kapcsolatosan. Hermann Gusztáv Mihály történész, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem adjunktusa, a kiadvány koordinátora kifejtette, fontolóra veszik mind a román, mind a magyar kollégák szakmai kritikáit.
A vitafórum célja
„A vitafórum célja, hogy a felmerülő javaslatokat, észrevételeket beépíthessük a könyv második kiadásába” – mondta Ferencz S. Alpár, aki részt vett a tankönyv szerkesztésében. Hozzátette: eltelt egy tanév, és a jelenlévők többsége használta a könyvet köri tevékenységeken, illetve választható tantárgy oktatása közben. A keddi fórumon elhangzottak alapján a szerkesztőkben megfogalmazódott az ötlet, hogy nemcsak a hatodik és hetedik osztályosok számára, hanem ennél jóval szélesebb célcsoport részére kellene átszerkeszteni az újabb kiadást, ugyanakkor tervezik, hogy lefordítják román nyelvre is.
Csóg Samu, a csíkszentsimoni általános iskola vezetője és történelemtanára elmondta, választható tantárgy helyett inkább köri tevékenységként ajánlja a székelység történetének oktatását. Ezt megerősítette egy középiskolai tanár is, mint mondta, végzős diákok is érdeklődtek. Javaslatában megfogalmazta, hogy a gyimesi csángók történetére is szánjanak egy fejezetet. A székelység története könyv valamilyen módon kiegészítette a romániai magyar nemzeti kisebbség történelme és hagyományai című tankönyvet, a második kiadványban viszont nem inkább a tankönyv jellegét, hanem az olvasókönyv jellegét domborítanák ki.
„Éppen ezért kivennénk a lecke végi kérdéseket, viszont benne hagynánk az irodalom- és filmajánlót” – adott hangot véleményének Hermann Gusztáv. A történész hozzáfűzte, a kérdések helyébe bibliográfiai hivatkozásokat tüntetnének fel. A tavaly kiadott A székelység története című könyv harmincezer példányban kelt el.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
szóljon hozzá!