Fotó: Kristó Róbert
Zöldre festett székely kapu előtt integet, majd, mint régi ismerősöket hív beljebb. Rögtön mesélni kezd, mert bizony van, amiről. A csíkszentdomokosi Majorchik Irénke néni portáján jártunk.
2014. november 10., 18:022014. november 10., 18:02
Ahogy a nagy csűrkapu kitárul, mintha időutazáson vennénk részt. Irénke néni ugyanis a saját udvarán levő csűrben rendezett be egy néprajzi gyűjteményt. „2006-tól gyűjtök. Volt a faluban egy nagyon ügyes kultúrigazgató, családi barátok is vagyunk, és ő mondta, hogy jó jövője van a faluturizmusnak, készüljünk rá, mert nekünk vannak értékeink, amit bemutathatunk. Én annyira hiszek ebben, hogy nekifogtam, nagyon sok holmi volt az udvaron, a padláson felhalmozva. Nem is kellett adják nekem a tanácsot, mert az ötletek pattantak ki a fejemből. Abban az évben volt a farsangtemetésnek is a Domokoson való fogadása, nagy buzgalommal készültünk, minden hagyományos dolgot előszedtünk. Előkerültek a kenderholmik, a régiségek” – emlékezett vissza.
Hagyományőrző kalákacsoport
Akkor alakult meg a hagyományőrző kalákacsoport: kendert vetettek, idős asszonyok mutatták meg ennek régi, hagyományos feldolgozását, és ősszel megszervezték az első kenderfesztivált. „Egymás után ügyesen haladva, fejlődve, elkezdtük a kenderáztatást, fonóversenyt, kendervetést, kendernyövést, mindenfélét. Öt évig ez nagyon jól ment, de aztán nem kaptam kellő támogatást, és az erőm mindenféleképpen kifeszült. Remélem, nem fog kihalni, amiért most egy kicsit szünetelünk, egyszer csak újból megkezdődik és átadom a fiatalabb családoknak mindezt.”
Nem szabad tűzre tenni
Irénke néni „csűrmúzeumában” négy mesterség kellékei tekinthetők meg: tímár-, szíjgyártó és szabóműhelyt rendezett be, és természetesen a kender feldolgozásához szükséges eszközök is részei a gyűjteménynek. „Csak gyűlt, gyűlt, mindent beszereztem, a saját portámon is rengeteg holmi volt. A szüleim mesteremberek, népi szabók, a férjem szíjgyártó volt. Édesanyám értett a szövéshez, fonáshoz, négy szakmát mutatok itt be a hozzávaló felszerelésekkel. Ezeket nem szabad tűzre tenni, meg kell menteni!” – hangsúlyozta Majorchik Irén, majd sorra bemutatta a műhelyek kellékeit.
Tele van tervekkel
Irénke néni – ahogy ő fogalmazott – az égvilágon mindent csinál, tele van most is tervekkel. A csűrmúzeumban bútorfestő műhelymunkákat szeretne tartani, a télen pedig összeállítana egy könyvet, amelyben a csíkszentdomokosi hagyományos ételeket mutatja be. Kacagva mondja, hogy csak ne öregedne, hanem fiatalodna, mert sok terve van még. „Ez egy hit kell legyen, hogy át kell menteni ezeket a dolgokat. Sokan lekacagják, de nem baj, mert megszűnik ez a műanyag ringy-rongy világ. Még rászorulhatnak, eljön az idő, hogy aki tud, az nyer. A régiek nyugodtan, csendesen ellátták a sokgyermekes családot alsóneművel, asztalneművel, ágyneművel, ruhával. Ott volt a gyapjú, a kender, a len, a gyapott, mert azt is beszerezték külföldről. Tanulni kell a kender termesztését, feldolgozását. És meg is kell élni, gyakorolni kell erősen, mert amíg egy asszony megtanul fonni, addig sok van. Ezelőtt megvolt minden. És ehhez kötődtek a szép hagyományos fonós esték. A háznál elvégzett munkák összehozták a családokat, a fiatalok találkozása, a szerelem s a házasság ebből kifolyólag ment. Kiváltak az ügyesek és az ügyetlenek. Ez mind vissza fog jönni, sokan fognak falura húzódni s megkezdik ezt a kézimunkát” – véli.
A gyűjtemény bemutatása után Irénke néni behív a házba, hogy kávéval kínáljon. „Így gondoltam el, hogy legyen nekem ez a csűrmúzeum. Ugye, hogy nem szégyelnivaló?” – kérdezi, miközben gondosan becsukja a csűrkaput.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!