Csíkszereda népességfogyásának okairól

Nyolc százalékkal csökkent 2002 óta Csíkszereda lakossága – legalábbis ezt igazolják a 2011-es népszámlálási adatok. A népességcsökkenés mellett jelentős elöregedési tendencia is jellemzi a város lakosságát. A demográfiai adatokat vettük górcső alá.

Barabás Hajnal

2016. június 30., 11:112016. június 30., 11:11

Csíkszereda városfejlesztési stratégiájában olvasható demográfiai adatok arról tanúskodnak, hogy 2002 és 2011 között nyolc százalékkal csökkent a megyeszékhely lakossága. 2002-ben ugyanis 42 029 volt a népesség száma, amely 2011-re 38 966 főre csökkent. A városban tapasztalt népességcsökkenés mérsékeltebben bár, de nagyjából megegyezik az országos folyamatokkal.

„Szemléletes a korcsoportok arányának alakulása 1992–2015 között, amely egyértelműen elöregedő társadalom képét rajzolja elénk. A 65 fölötti, illetve 45–65 közötti korosztály aránya folyamatosan növekszik, előbbi 5,25 százalékról 13,43 százalékra, utóbbi 17,39-ről 28,76 százalékra. Ezzel párhuzamosan pedig csökken a fiatal korosztályok aránya (20–41 évesek aránya 41,98 százalékról 38,78-ra, az 5–19 évesek 27,8 százalékról felére, 14,39 százalékra, a legfiatalabbak 7,58 százalékról, 4,64-re). Ezek az adatok előrevetítik a városi lakosság eddiginél is jelentősebb csökkenését, valamint a gazdaság további szűkülését. Ezek a potenciális vállalkozók és munkavállalók fognak hiányozni majd 5–10 év múlva a városból” – olvasható a dokumentumban.

Holott ez a ’90-es évek elején egészen másképp festett, „Csíkszereda egy viszonylag fiatal lakosságú városnak számított Romániában, az 5–45 év alatti korosztályok mindegyike jelentősen (2–6 százalékkal) meghaladta az országos átlagértéket”, viszont a rendszerváltást követő években elindultak a kedvezőtlen demográfiai folyamatok, mely a város elöregedési tendenciájához vezettek.

A stratégiában megfogalmazott elemzés szerint a népességfogyásnak két jellemző forrása lehet, egyrészt a születések és halálozások negatív különbsége, azaz kevesebben születnek és többen halnak meg, másrészt a negatív migrációs egyenleg.

„Csíkszeredában a születésszám csökkenése 2004 óta tendenciózusnak mondható. Fontos, hogy a Hargita megyére jellemző érték azonban általában magasabb mint a városi átlag, ez a vidéki többlet jelentheti a város lakosságának utánpótlását is” – fejtik ki a dokumentumban. A népességfogyás másik forrása – mint fentebb írtuk – az elvándorlás, amely az elmúlt évben a városban tizenötszöröse volt a megyei értéknek.

Szervesen együtt a Csíki-medencével

Gagyi József egyetemi tanárt, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem oktatóját is megkérdeztük arról, hogyan látja a demográfiai mutatók alakulását Csíkszeredában. Szerinte nemcsak a Csíkszeredára jellemző adatokat, hanem az egész Csíki-medencét kellett volna vizsgálni, hiszen, mint fogalmazott, „szervesen együtt van a medencével és azzal együtt kell vizsgálni, hogy mi történik például a nagyközségekben, vagy hol van például a fafeldolgozás, a sörgyártás központja”.

A 2004-es évszám ebből a szempontból is meghatározó, hiszen ekkor vándoroltak el a legtöbben a városból, 1000 lakosból 36-an. A gazdasági válságot követően (2008 után) újabb lendületet vett Csíkszereda elhagyása, amely az utóbbi években mérséklődni látszik (15 fő/1000 lakos évente). Tekintettel arra, hogy az elvándorlási arányok alacsonyabbak voltak megyei szinten, arra következtettek, hogy a Csíkszeredából elköltözők egy része nem költözik a megyehatáron túlra.

„Ez a lassan egy évtizede tapasztalt szuburbanizációs folyamattal is magyarázható, aminek során a városkörnyéki településekre költözik egy fiatal-középkorú, tehetősebb réteg” – indokolják a készítők. Összesítésükben pedig kitértek arra, hogy „Csíkszereda természetes szaporodási értéke nem mutat az országos összehasonlításban olyan kedvezőtlen értéket, ami indokolná a jelentős népességfogyást. A migráció mértéke viszont többszöröse a máshol tapasztaltnak. Stratégiai feladat tehát újra vonzóvá tenni a várost a fiatalok számára, megteremteni számukra a családalapításhoz szükséges induló feltételeket, kedvező lakhatási, adózási és vállalkozási környezetet szükséges teremteni a potenciális visszaköltözők számára is”

Gagyi József, a csíkszeredai Sapientia egyetem oktatójának elmondása szerint a rendszerváltás előtt tervszerűen az elit akarata szerint szabályozták a népességszaporulatot, mert megvolt az eszközük arra, hogy rákényszerítsék a társadalomra. Csíkszeredára a diktatórikus környezetben mesterségesen kialakított népességgyarapodás volt jellemző, ehhez hozzájárult az is, hogy megyeközpont lett, amelyet nagyméretű beköltözés követett. „A beköltözött emberek kettős életmódot folytattak, úgy éltek városon, hogy közben a falusi erőforrásokhoz is hozzáfértek, falun gazdálkodtak, állatot tartottak, megélni két lábon lehetett” – magyarázta Gagyi.

A népességszaporulat alakulását több tényező is befolyásolta. Egyrészt a ’90-es években módosították az abortusztörvényt, emellett a gyermekvállalási korhatár kitolódott, illetve azok, akik arra kényszerültek, hogy a városba költözzenek, visszaköltöztek vidékre. Ugyanakkor az is nagyban hozzájárult a népességcsökkenéshez, hogy megnyíltak az országhatárok. Az elmúlt 25 évben az egyik legmeghatározóbb év 2007 volt, amikor szabaddá tették az Európai Unión belüli mozgást.

Csíkszereda fejlesztési stratégiájából szemlézve az derül ki. hogy a város népességcsökkenése többek között annak köszönhető, hogy elköltöztek a lakók, de nem föltétlenül külföldre, hanem a mobilitás a környező falvakba, a szülőfaluba történt. Gagyi József okfejtése szerint „úgy kell kialakítani a környezetet, a várost, hogy akik ideiglenesen elmentek, azok visszajöhessenek. Az adózástól kezdve a lakásépítés megkönnyítéséig, a munkahelyteremtésig sok minden van, ami vonzóvá teheti a várost”.

Javaslatok a stratégiához
A keddi csíkszeredai lakossági fórumon, amelyet a városfejlesztési stratégia közvitájaként tartottak, több javaslat és kérdés felvetődött a résztvevők részéről. Volt, aki a cigány közösségek felzárkóztatásához szükséges intézkedéseket hiányolta a dokumentumból, mások pedig kevésnek találták a gazdaságélénkítéshez az Innokult központot, szerintük nem elégséges az információ-technológiai cégekre alapozni, ugyanis nem tudnak sok munkahelyet teremteni. Volt, aki javasolta, hogy az Olt folyót és környékét is vonják be a város fejlesztésébe, hiszen más városban meghatározó a települést átszelő folyó.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 17., hétfő

Nyílt utcán zaklattak szexuálisan nőket Csíkszeredában

Követett, majd megfogdosott egy nőt valaki Csíkszeredában, sőt, mint később kiderült, ez más nőkkel is előfordult. A rendőrség arra biztat, hogy az érintettek tegyenek feljelentést. Jelenleg két büntetőeljárás van folyamatban szexuális zaklatás miatt.

Nyílt utcán zaklattak szexuálisan nőket Csíkszeredában
2025. március 16., vasárnap

Kerge vasárnap Hargitafürdőn

Az eső ellenére is sokan kilátogattak Hargitafürdőre a Kerge Olimpia 2025-ös kiadására vasárnap, hogy megcsodálhassák a bikiniben lesikló hölgyeket, az alsóneműben síző urakat, és a nap egyik fő programját, a kerge mobilok futamát.

Kerge vasárnap Hargitafürdőn
Kerge vasárnap Hargitafürdőn
2025. március 16., vasárnap

Kerge vasárnap Hargitafürdőn

2025. március 15., szombat

Magyar nemzeti színekben a csíkszeredai Mikó-vár

Idén sem maradt el a csíkszeredai Mikó-vár ünnepi díszkivilágítása. Piros-fehér-zöldre színezték március 15-én este az immár 401 esztendős csíkszeredai Mikó-várat.

Magyar nemzeti színekben a csíkszeredai Mikó-vár
2025. március 15., szombat

Hankó Balázs: mindig számíthatunk az anyaország segítségére

Március 15-ét Erdélyben ünnepelni különleges kegy és egyben felelősség is – mondta Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere az 1848-as szabadságharc megemlékező ünnepségén Csíkszeredában.

Hankó Balázs: mindig számíthatunk az anyaország segítségére
2025. március 15., szombat

Ahol nem feledik a hősöket, ott mindig születnek újak

Reményt, hitet, erőt hozott a szívekbe március idusa, amelynek alkalmából idén is százak gyűltek össze a Nyergestetőn. A szabadságharc évfordulóján piros-fehér-zöldbe borult a hősök tiszteletére állított emlékmű, büszkén lobogott a székely zászló.

Ahol nem feledik a hősöket, ott mindig születnek újak
2025. március 12., szerda

Három autó ütközött össze Csíkszeredában

Ráfutásos baleset történt Csíkszeredában a Brassói úton szerdán délelőtt.

Három autó ütközött össze Csíkszeredában
2025. március 04., kedd

Százával érkeznek vadonatúj digitális eszközök a csíkszeredai iskolákba

Elkezdték kiszállítani a digitális eszközöket a csíkszeredai iskolákba. Többek között okostáblákat, nyomtatókat, szkennereket és közel nyolcszáz új laptopot kapnak a tanintézetek. 26,7 millió lejes európai uniós pályázatról van szó.

Százával érkeznek vadonatúj digitális eszközök a csíkszeredai iskolákba
2025. március 03., hétfő

Csíkszentsimonban lesz az alcsíki műjégpálya, csalódottság Csíkszentimrén

Noha létezett egy egyezség az alcsíki községek között arról, hogy a jégkorong-utánpótlás neveléséhez fontos műjégpálya Csíkszentimrén lesz, ez végül Csíkszentsimonban létesül. A döntést racionális okokból hozták, de a szentimreiek így is csalódottak.

Csíkszentsimonban lesz az alcsíki műjégpálya, csalódottság Csíkszentimrén
2025. február 27., csütörtök

Megváltozik a városkép a Csíkszeredai városháza környékén

Hamarosan kivágják a városháza épülete előtt magasodó tujákat Csíkszeredában – közölte bejegyzésében Bors Béla alpolgármester, hozzátéve, hogy a döntésnek nyomós oka van.

Megváltozik a városkép a Csíkszeredai városháza környékén
2025. február 27., csütörtök

Két autó rongálódott meg egy balesetben Csíkszeredában

Két autó ütközött össze a csíkszeredai Hunyadi János utcában csütörtök délelőtt.

Két autó rongálódott meg egy balesetben Csíkszeredában