Fotó: Kristó Róbert
Szívósabbak, sokat tojnak és kotló is kikerül közülük jövőre – sorolta a kotló tyúkkal keltett csirkék előnyeit egy csekefalvi gazdasszony, míg egy másik szerint gazdaságosabb egy háromhetes baromfit megvenni, mert a táp sokba kerül.
2013. május 27., 16:592013. május 27., 16:59
2013. május 27., 19:032013. május 27., 19:03
A csirkekeltetésnek még javában tart a szezonja Csíkszentmártonban is, aki pedig nem foglalkozik keltetéssel, az előnevelt baromfit is vásárolhat. A vélemények megoszlanak, de a falusi porták többségében mégis természetes formában, kotló tyúk megültetésével oldják meg a keltetést. „A tavaly három kotlós tyúkot ültettem meg, idén csak egyet, valamiért most későn kezdtek tojni a tyúkok – mondta Bálint Mária Csekefalváról, miközben házába tessékelt, ahol megmutatta a kiscsirkéit – azért tartom még bent, mert kint hideg van, lámpával melegítem őket és puliszkaliszttel etetem” – vette kezébe a pihetollúakat a gazdasszony.
Egy másik gazdasszonynál a kosárral leterített kotló tyúkok alatt már repedeztek a tojások, sőt már csipogást is hallani lehetett. „Azért terítem le, mert nyugodtabbak a tyúkok, ha sötétben vannak” – magyarázta. Általában 15 tojást tesznek a tyúk alá, az anyaállat pedig gondoskodik a megfelelő hőmérsékletről, páratartalomról és meg is forgatja a tojásokat, a keltetőgépben ezeket a körülményeket az ember kell megteremtse.
A többség szerint a betegségekkel szemben ellenállóbbak, szívósabbak a kotlós tyúk által kikeltett csirkék, de akadnak olyanok is, akik inkább előnevelt baromfit vásárolnak. „6,50 lejért vettük a 3 hetes csirkéket, jobban megéri így, mert már közel egykilósak, ha keltetjük, akkor három hét alatt többet költünk tápra, és nem is nőnek meg ekkorára” – indokolta a vásárlást Nagy Erzsébet szintén csekefalvi gazdasszony.
Csíkszentmártonban több mint 4000 baromfit tartanak számon, a háztartások többségében 10-30 tyúkot tartanak – tudtuk meg Bálint Csabától, a csíkszentmártoni községháza gazdasági referensétől. Sokan saját maguk oldják meg a baromfi utánpótlást, akik vásárolnak, azok 6,50 lejért juthatnak hozzá előnevelt húscsirkékhez, vagy tojócsirkékhez.
Egy csíkbánkfalvi gazda elmondása szerint 1000 csirke 4-5 darab 30 kilós tápot fogyaszt el, amellett pedig állandóan felügyelni kell a környezet hőmérsékletét, az egynapos csirkéknek 36 Celsius-fokot, míg a nagyobbaknak 28 Celsius-fokot kell biztosítani. Mint mondta, így is jobban megéri előnevelt csirkét tartani, mert a háztájon keltetett szárnyas csak egyharmadára gyarapodik az előneveltnél. Csíkkarcfalván különleges fajtájú, dísztyúkot is lehet kapni, 9-10 lejért adják az egyhetes ezüst és arany színű wyandotte darabját.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!