Fotó: Veres Nándor
A helyiek hasznosnak tartják és használják is a Csíkmadarason 2013 elején kihelyezett szelektív hulladéktárolókat. Az újragondolt hulladékgazdálkodás révén a település önkormányzata törlesztette a hulladékgazdálkodási céggel szemben felhalmozott adósságát, továbbá felére csökkent a községben termelt szemét mennyisége.
2015. július 21., 20:412015. július 21., 20:41
2015. július 23., 11:412015. július 23., 11:41
Csíkmadaras önkormányzatának célja, hogy minél jobban lecsökkentse a település lakosai által termelt szemetet – fejtette ki Bíró László, a felcsíki község polgármestere. Ennek érdekében az önkormányzat két éve fából készült, tájba illő – műanyag és üveg hulladék gyűjtésére szánt – tárolókat helyezett el a település tíz pontján. A polgármester szerint ezekkel a tárolókkal elérték a céljukat, mert az emberek azóta is folyamatosan azokba hordják a háztartási szemetüket. Heti háromszor ürítik a hulladékgyűjtőket, amelyekből hetente 5-10 köbméter palack gyűl össze.
Minapi ottjártunkkor a helyi János Lászlótól érdeklődtünk arról, hogy mi a véleménye a kihelyezett hulladékgyűjtőkről, használja-e azokat. Azt válaszolta, hogy üveget nem szoktak a tárolókba rakni, műanyag palackot viszont annál inkább. A hetente összegyűlő öt-hét – ásványvizes, sörös – palackot rendszerint kiviszik a házuktól nem messze található hulladékgyűjtőbe, így máris csökkent a háztartási szemétmennyiségük. Jó ötletnek tartja a tárolók kihelyezését, amelyet használnak is a helybéliek, hiszen rendszeresen kell üríteni azokat.
Egy helybéli fiatal is megerősítette, hogy sokan használják a tárolókat, amelyek rendszerint megtelnek a kiürítés napjáig. Ő családjával teljesen szétválogatja a szemetet, és rendszeresen használják a műanyag és üveg tárolókat is. Szerinte jót tett a falubelieknek, hogy kihelyezték ezeket a szemeteseket, mivel tudatosabb gondolkodásra serkenti őket.
„Felére csökkent a termelt háztartási szemét mennyisége a szelektív hulladékgyűjtők megjelenése után: korábban két autóval kellett elszállítani a szemetet a településről, most viszont eggyel\" – állítja Bíró László. Kiemelte, számukra az a fontos, hogy saját érőforrásaikkal maguk gazdálkodhassanak – a vízenergia hasznosítása és kőkitermelés mellett –, ide értve a hulladékok újrahasznosítását, értékesítését is.
Havonta egy alkalommal az AVE hulladékgazdálkodási cég szállítja el a háztartási szemetet Madarasról, ugyanakkor a madarasiak már tervezik, hogy ezt a szolgáltatást is saját kézbe veszik. Jelenleg az összegyűjtött üvegeket – összezúzásuk után – építkezések, útjavítások alapozási munkálatainál tudják felhasználni, a palackokat pedig préselik, majd minőségük, összetételük alapján értékesítik. „Nagy jövedelmet ebből ugyan nem lehet megvalósítani, de a hulladék összegyűjtéssel, préseléssel, a közterek karbantartásával foglalkozó két embernek megvan a betevő kenyere. Ugyanakkor jó úton haladunk a modern, környezettudatos háztartások kialakítása felé” – vélekedett a községvezető.
Érdemes még egy szempontot megemlíteni a hulladékgyűjtés kapcsán. A korábbi években a helyi lakosság nehezen tudta törleszteni a különböző hulladékszállító vállalatok által alkalmazott díjszabást, (2009-től több mint 100 ezer lejes adósság halmozódott fel a csíkszeredai AVE-Hargita szolgáltatóval szemben), ezért is volt szükség a hulladékgazdálkodás átgondolására. Az új kezdeményezés alkalmazását követően sikerült az önkormányzatnak az adóssága teljes értékét törlesztenie, azóta pedig egyensúlyban tudják tartani a kiadásokat és bevételeket. Jelenleg a helyieknek havonta 4 lejt kell fizetniük a termelt szemét elszállításáért, ez egy négy fős család esetében 196 lej egy évre.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!