Fotó: Kristó Róbert
Különleges világtérképen szerepel egy ideje tizenöt csíkszéki látványosság. Az egész világon elterjedt GPS-es kincsvadászat nevű természetbarát tevékenység kedvelői úgy döntöttek, hogy a környéken többek között a tusnádi borvízmúzeumot, Csíksomlyót, a Szent Anna-tavat és a Nyerges-tetőt felteszik a térképre, mert azokat a helyszíneket mindenképp látni kell. Legutóbb Csíkmenaság került fel erre a világtérképre. A helyszíneken egy úgynevezett geoládát kell keresni.
2014. február 26., 09:142014. február 26., 09:14
2014. február 26., 15:372014. február 26., 15:37
Felkerült Csíkmenaság is a világszerte elterjedt GPS-es kincsvadászat (úgynevezett geocaching) térképére pár napja, amikor két természetkedvelő fiatal kézzel festett tulipános geoládát helyezett el a falumúzeumban – a láda elhelyezésével a falu népszerűsítése a céljuk. További 15 kincsesláda található még Csíkszéken.
Geocaching, a természetbarát hobbi
Az Egyesült Államokból indult szabadidős tevékenységet, a geocachinget – természetbarát hobbi – Magyarországon a Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület (MGKE) adminisztrálja. Az egyesület honlapján olvasható ennek a tevékenységnek a lényege: egy vállalkozó kedvű játékos elrejt egy jól lezárt ládát az általa kiszemelt, felfedezésre, megismerésre érdemesnek tartott helyen. Ezt követően egy GPS készülék segítségével rögzíti a rejtekhely (cache) pontos koordinátáit. Az adatokat a játékos elküldi a MGKE-hez, amely feltünteti saját honlapján, majd a geocaching nemzetközi honlapján. Így a két online felület révén valamennyi koordináta elérhetővé válik mindenki számára. A kincsvadászatot kedvelőknek annyi a dolguk, hogy kiválasszanak egy nekik tetsző helyet, és a koordináták, valamint egy GPS segítségével felkutassák a ládikákat.
Ajándék a megtalálóknak
„Maga a kincsesláda nem más, mint egy vízhatlanul záródó háztartási dobozka, amely elég nagy ahhoz, hogy elférjen benne egy naplófüzet, egy kétnyelvű üzenet a megtalálónak, egy íróeszköz és egy kis ajándék, ami a megtalálót illeti. Ebből persze az is következik, hogy a kincsvadásznak egy másik apró ajándékot kell magával vinnie, és a rejteket megtalálva a dobozban lévő tárggyal kicserélnie, hogy a következő sikeres játékosnak se kelljen üres kézzel távoznia” – írják a magyarországi egyesület honlapján.
Tizenöt csíkszéki a háromezer-hétszáz magyarból
A magyar nyelvterületen található kincsesládák száma jelenleg meghaladja a 3700-at, amelyből hozzávetőleg 250 romániai, erdélyi helyszínen található. Az erdélyiek közül mintegy 15 ládát lehet megkeresni Csíkszéken: többek között az Úz-völgyében, a göröcsfalvi templomnál, a tusnádi borvízmúzeumnál, Csíksomlyón, a Szent Anna-tó és a Mohos tőzegláp környékén, Nyerges-tetőn, Jávárdipatakánál (Gyimesközéplok), a szépvízi tározónál, a gyimesi Bagoly-kőnél, a Sólyomkőn és az Egyeskőn. A legrégebbi kincsesláda a Madarasi Hargitán található, amely már 2003 szeptembere óta várja a rátalálókat, eddig 192 kincsvadász nyitotta azt ki.
A falu megismertetése a cél
A menasági kincsesládát február 20-án helyezték el a helyi néprajzi múzeumban, 22-én pedig megjelent a magyar honlapon. A ládát elhelyezők így fogalmaznak: „ezt a ládát a menasági emberek iránti szeretetből és tiszteletből hoztuk létre, célja a falu átfogó bemutatása. A pontok felkeresése közben megtekinthetjük a templomot, a falumúzeumot és a faragott kapukat”. Ezt követően részletesen bemutatják a falut és a látványosságait, amelyhez GPS-koordinátákat is mellékelnek. Emellett minden kincskeresőnek ajánlják a falumúzeum megtekintését is, „mert felejthetetlen élmény, ráadásul a Geocaching.hu egyik legszebb geoládáját találhatjuk a kiállítási tárgyak között”.
Szívesen fogadták Menaságon
Károly Veronika, a falumúzeum vezetője elmondta, habár korábban nem hallott még a geocachingről, szívesen fogadta a fiatalok ötletét, és segített nekik a láda elkészítésében, a megtaláláshoz szükséges jelszavak elhelyezésében. Az általa festett kis tulipános láda jelenleg a múzeum egyik kiállítótermében található, az elmúlt három napban még nem keresték fel kincsvadászok.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!