Fotó: Veres Nándor
Csíkszeredában a Nagyrét utca 4 bis tömbház B lépcsőházának lakói közül 16-an írták alá a kérést, hogy megvásárolnák az ifjúsági lakásokat, amelyekben sokan már nyolc éve ott laknak. A csíkszeredai önkormányzat azonban egyelőre még nem telekkönyveztette az ingatlanokat, ráadásul nem is tartja prioritásának, hogy eladja azokat.
2016. december 14., 11:282016. december 14., 11:28
2016. december 14., 11:342016. december 14., 11:34
„Már többször jeleztük a csíkszeredai polgármesteri hivatalnak, hogy megvásárolnánk a lakásokat, kértük, hogy értékeljék fel az ingatlanokat. Legutóbb szeptemberben közös kérést tettünk le a városházára, a húsz lakóból tizenhatan írtuk alá” – ismertette igényüket Gabriel Popovici. A Nagyrét utca 4 bis tömbház B lépcsőházának lakója valójában azért kereste meg szerkesztőségünket, hogy válaszoljanak arra a cikkünkre, amelyben az országos lakásügynökség (ANL) alapjából épült ifjúsági lakások bérlőinek felgyűlt, közel 500 ezer lejes tartozásáról írtunk. A lakó fontosnak tartotta elmondani, hogy a lépcsőházukban mindössze három bérlőnek van adóssága a közös költségben, közülük is csak egy a valós adós, a másik két lakrész esetében a korábbi, már elköltözött lakók adóssága látszik. A beszélgetésünk során került szóba, hogy évek óta azon vannak, hogy lehetőséget kapjanak arra, hogy megvásárolják a lakást, amelyben élnek, mindeddig sikertelenül.
„Nyolc éve élek itt a családommal, amióta felépítették a tömbházat, megszoktuk itt, igyekszünk a környéket rendben tartani, összetartó a lépcsőház közössége is, ezért szívesen megvásárolnám a lakást” – osztotta meg Popovici. Hasonlóan gondolja Lőrincz Tünde is, aki szintén a kezdetektől abban a lépcsőházban él. „Még le sem telt az öt év (a jogszabályok szerint akkor öt év bérlés után lehetett megvásárolni az ifjúsági lakásokat, azóta ez egy évre módosult – szerk. megj. ) már tettünk le vásárlási szándéknyilatkozatot a városházára” – mondta. Hozzátette, hogy azóta többször is fordultak kérésükkel a polgármesteri hivatalhoz, legutóbb pedig közösen a többi lakóval tették le a kérést. A városházáról kapott válaszban azonban az állt, nem tartják prioritásnak, hogy ezzel foglalkozzanak, ugyanakkor még nincsenek telekkönyvezve az ingatlanok sem, de megígérték, hogy a jövő évi költségvetésbe belefoglalják ennek értékét.
„Az önkormányzatnak ezt már rég meg kellett volna tennie” – jegyezte meg Popovici. Tőle tudjuk, hogy egy kétszobás lakás fenntartási költsége hozzávetőleg 1000 lej, amelyből 400 lej körüli a bér.
„Az önkormányzatnak nem érdeke, hogy ezeket eladja, a csíkszeredai ingatlanpiacon szép számban vannak megvásárolható lakások, akár olcsóbban is, mint az ANL-s lakások” – válaszolta a témával kapcsolatban megkeresésünkre Füleki Zoltán, Csíkszereda alpolgármestere. Mint magyarázta, az ingatlanok értékét nem a polgármesteri hivatal kapná meg, ezért az önkormányzati képviselő-testület úgy döntött, nem tartja prioritásnak, hogy eladja ezeket a lakásokat. Csíkszeredában egyébként a Nagyrét utcában 80 lakást, a Pacsirta sétányon 72 lakást építettek az országos lakásügynökség alapjából. Közülük még egyet sem adtak el.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!