A besztercei Cegőtelkén (melynek határában található Cserhalom) immáron tizenharmadik alkalommal került sor a Lármafa-találkozó zárórendezvényére. A vasárnapi program fő mozzanataként felidézték a kunok ellen 1068-ban vívott cserhalmi győztes csatát, melyben egy magyar lányt elraboló kun harcost Szent László párviadalban legyőzött.
2012. június 25., 16:332012. június 25., 16:33
2012. június 25., 17:172012. június 25., 17:17
A Cserhalom Művelődési Egyesület, a Julianus Alapítvány és Hargita Megye Tanácsa Összetartozunk szórványprogramja közös szervezésében megrendezett találkozóra Felvidékről és Székelyföldről érkeztek vendégek. Az esemény főszervezője, Beder Tibor szerint a rendezvény segíti a résztvevők és a szórványban élők magyarságtudatának erősítését, valamint a Szent László király legendás alakja előtti tisztelet ápolását.
A cegőtelki református templomban tartott megemlékezésen Hegyi Sándor székelyudvarhelyi lelkész hirdette Isten igéjét, majd a székelyudvarhelyi Református Egyház Dalárdája koncertezett. Ezt követően Székely Pál, a Cserhalom Művelődési Egyesület elnöke, Beder Tibor író, a Julianus Alapítvány elnöke és Füzék Erzsébet, a Csemadok rozsnyói elnöke köszöntötte az egybegyűlteket. A templomudvaron a helyi 1-4. osztályos diákok tartottak táncbemutatót, majd a zarándokok gyalogosan vonultak ki a cserhalmi ütközet helyén felállított emlékműhöz, ahol elhelyezték a kegyelet koszorúit.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!