Júliusban-augusztusban várhatóan fizetik a Szülőföldön magyarul program keretében a támogatásokat, azonban csak a megpályázott összeg egy részét fogják tudni átutalni a támogatottaknak. Lászlófy Pál, az RMPSZ tiszteletbeli elnöke úgy véli, ha ténylegesen nemzetben gondolkodunk, akkor megértésre kell találjon a pályázók körében a kialakult helyzet.
2013. június 10., 16:452013. június 10., 16:45
2013. június 10., 17:542013. június 10., 17:54
Sajtótájékoztatón ismertette hétfőn Csíkszeredában a Szülőföldön magyarul program romániai lebonyolítójának, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) a vezetősége a támogatásokkal kapcsolatos újdonságokat. Burus-Siklódi Botond, a szervezet elnöke közölte, múlt héten Budapesten nem éppen jó híreket kapott, arról tájékoztatták, hogy a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. egyes pénzügyi intézkedések, illetve forráshiány miatt a támogatásoknak csak egy részét tudja egyelőre kifizetni.
A magyar kormány Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumának Nemzetpolitikai Államtitkársága a helyzetről kiadott sajtóközleményében a kialakult helyzetről azt írja: „a magyar kormány az úgynevezett »túlzott deficiteljárás« megszüntetése érdekében szükséges intézkedései a határon túli magyarok pénzügyi támogatását biztosító Bethlen Gábor Alapkezelőt is érintik. A vonatkozó kormányhatározat értelmében az alapnak 2013-ban 500 millió forint egyenlegjavulást kell elérnie. Emiatt és az oktatási-nevelési előirányzaton lévő forráshiány miatt most első ütemben 17 200 forintot tudunk a nevelési, oktatási, valamint tankönyv- és taneszköz-támogatást igénylőknek kifizetni. A hallgatói támogatás összege változatlan marad. Reméljük, hogy a költségvetési helyzet javulásával az év végén lehetővé válik az oktatási-nevelési támogatás kiegészítése, és mindenki megkaphatja a fennmaradó, hiányzó összeget.”
Az érintett támogatás teljes összege 22 400 forint. Burus-Siklódi Botond azt mondta, azt ígérték és ő is reméli, hogy év végéig a fennmaradó összeget is megkaphatják a sikeresen pályázók. Ehhez nem kell új pályázatot benyújtaniuk.
Az RMPSZ egyébként befejezte a beküldött pályázatok feldolgozását. Idén tavalyhoz képest mintegy ezerrel több, összesen körülbelül 158 000 gyerek számára igényeltek támogatást Romániából. Zajlik még a hiánypótlás azok esetében, akik nem küldtek be minden szükséges dokumentumot. A hiánypótláshoz a tanítók segítségét is igénybe vették, és e-mailen, telefonon is értesítik, keresik a pályázókat a még szükséges iratok benyújtása érdekében – ismertette Burus-Siklódi Botond. Közölte, remélik, hogy a hónap végéig egyszerre fel tudják terjeszteni az alapkezelőhöz döntésre az összes pályázót. Vélhetően szintén egyszerre hoznak döntést a pályázatokról, és ezután, júliusban vagy augusztusban következhet a 17 200 forintnyi támogatások kifizetése. Erre van most pénzügyi fedezet, ennyit tudnak biztosítani úgy, hogy szeptemberig ki lehessen fizetni – mondta az RMPSZ elnöke, aki a pályázók megértését kérte a kialakult helyzet miatt.
Lászlófy Pál, az RMPSZ tiszteletbeli elnöke kifejtette, ha nemzetben gondolkodunk, akkor nyilvánvaló, hogy a nemzetrészeknek is segíteniük kell az anyaországnak nehéz helyzetben. Magyarországnak most segíteni lehet például az árvízi védekezésben való részvétellel, adományokkal vagy azzal is, hogy megértően viszonyulunk ezen intézkedés iránt – vélte. „Nemkívánatos, de elfogadható intézkedésről van szó, és megértésre kellene találjon. Ideje volna, hogy ne csak szavakkal, hanem tettekkel bizonyítsuk mi is, hogy ténylegesen egy nemzetben gondolkodunk” – mondta Lászlófy.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
„Választási maraton után vagyunk, ami az elmúlt másfél évben kifárasztotta a társadalmat” – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. A kormány és benne az RMDSZ deficitcsökkentést célzó terveire is kitért.
Egy mikrobusz és egy motorbicikli ütközött össze hétfőn késő délután Kökös közelében, teljesen lezárták a 12-es országút érintett szakaszát – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Miután korrupciós váddal akarták kivonni a politikai életből, Markó Attila jogász, kisebbségi államtitkár 2014-ben a pár négyzetméteres cella helyett a 93 ezer négyzetkilométeres anyaországot választotta fogsága helyszínéül –101 hónapig.
szóljon hozzá!