Fotó: Veres Nándor
Szent Péter és Szent Pál napjának alkalmából július első vasárnapján tartottak Csíkmadaras római-katolikus templomában rendhagyó búcsús szentmisét, melyen számos helybéli vett részt. Többen közülük elpanaszolták, annak ellenére, hogy a településen kiépített központi park található, a búcsú részvevői és az ilyenkor megjelenő árusok a forgalmas főút mentén kellett szorongjanak.
2012. július 05., 11:082012. július 05., 11:08
2012. július 05., 11:302012. július 05., 11:30
A felcsíki település nemrég megtartott búcsújáról egy elégedetlenkedő olvasónk levelében így fogalmaz: „Madarason megférnek az emberek ötven négyzetméternyi helyen is, ha netán Szent Péter és Szent Pál napján a falu búcsú ünnepségére kerül sor. A faluban áthaladó E578-as főútvonal mellől, a távolból szemlélhetik, vizuálisan élvezhetik, a helyi munkálatok egyik gyümölcsét, a központi parkot, ahová belépni tilos! (…) A község búcsú ünnepségét a megyei főútvonal járművektől zsúfolt útszakaszán, kellett az embereknek a gyermekeikkel együtt elszenvedniük. Ez senkit nem zavar?”
Bíró László, Csíkmadaras polgármestere az esettel kapcsolatban érdeklődésünkre kifejtette: a búcsút – eltérve a szokástól – nem Szent Péter és Szent Pál napján tartották, mivel Balázs Dénes helyi plébános az említett szentek napján Gyulafehérváron volt papszentelésen, így vasárnapra ütemezte át a búcsús szentmisét, amikor is sor került Balla Imre primíciájára is. A templom közelében lévő park pillanatnyilag még építkezés alatt van, ezért az embereket és árusokat nem tudták oda beengedni – hangsúlyozta az elöljáró. Hozzáfűzte, a területen jelenleg munkagépek találhatók és frissen ültették a növényzetet is, aminek meg kell erősödnie. „Kár lett volna tönkretenni” – fogalmazott Bíró, aki elmondta még, hogy a parkot az önkormányzat nem vette át a kivitelezőtől. Ugyanakkor megtudtuk: az árusok nem jelentkeztek időben az önkormányzatnál, hanem utolsó pillanatban szóltak az elöljárónak szándékukról. „Fel lett ajánlva nekik a piactér, de ők mégis az út szélét választották, a nagyobb profit érdekében” – magyarázta az esetet a falu első embere.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!