Belátható időn belül nem lehet inni a Csíkszereda központjában végzett fúrások révén talált borvizekből. A források vizének hasznosításához szükséges engedély megszerzéséhez elengedhetetlen, hosszabb ideig tartó megfigyelés még el sem kezdődött.
2014. szeptember 04., 19:102014. szeptember 04., 19:10
Négy kutató- illetve feltáró fúrást végeztek az elmúlt években a megyeszékhely központjában, borvizet keresve. Mindegyik fúrás vizet talált, ezek fogyasztására viszont a szükséges engedélyezési folyamat befejezéséig várni kell.
2011 őszén kezdődtek a kutatófúrások Csíkszereda központjában, akkor novemberben a Szabadság téren, majd utána a Majláth Gusztáv Károly téren találtak vizet. Ezt követte a központi parkban elvégzett nagyobb, 400 méteres mélységig tervezett feltáró fúrás, amely 2012 végén elakadt. A következő év elején folytatták, egészen addig, amíg ott is vizet találtak. Végül a negyedik helyszín, a Gál Sándor tér következett, ahol a szobor közelében szintén vizet találtak. Ez utóbbi az a forrás, amelynek a vize a négy közül a minta alapján a legjobbnak tűnt Ráduly Róbert Kálmán polgármester szerint. A fúróberendezést elszállították, a fúrások és források helyét azóta is egy-egy lelakatolt csővég jelzi két helyen, máshol még ez sem.
A megfigyelés el sem kezdődött
Bár vizet mindenütt találtak, ez magától nem jött teljesen a felszínre, a néhány méteres mélységből szivattyúzással kell feljuttatni. Mivel a források vizének hasznosítását egy hosszabb ideig tartó megfigyelés, a víz összetételének ismétlődő vizsgálata, elemzése előzi meg, ennek elkezdéséhez szükség van a forrásoknál szivattyúk felszerelésére, ezek viszont továbbra is hiányoznak. Ráduly Róbert Kálmán polgármester tájékoztatása szerint a berendezések összértéke meghaladta azt a szintet, amely fölött közbeszerzési eljárás meghirdetése szükséges, így ezt meg is tették, de még nem fejeződött be.
Hosszú folyamat
A közbeszerzési folyamat lezárása, és a szivattyúk felszerelése után kezdődhet meg csak az a hosszabb ideig tartó megfigyelés, rendszeres elemzés, amelyet engedélyezett személy végezhet. A minősítéshez vezető folyamat két évig tart, befejezéséig a források vize nem fogyasztható. Ezután derül ki az is, hogy a forrásokhoz elképzelt pavilonokat, forrásházakat miképp építsék meg, és ha engedélyezik a vizek fogyasztását, milyen műszaki megoldással készüljenek és működjenek az ivókutak.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!