Tisztújító közgyűlését tartotta szombaton a Csíki Magánjavak. Az újjáalakult Magánjavak 54, csíki, gyergyói és gyimesi tagközségéből, amelyeket egyenként három küldött képvisel a közgyűlésben, 83 küldött volt jelen.
2012. március 19., 10:522012. március 19., 10:52
2012. március 19., 18:142012. március 19., 18:14
Hajdu Gábor leköszönő elnök beszámolójában, valamint a hozzászólásokban az elmúlt évtized keserűségei összegződtek: a Csíki Magánjavaknak egyetlen ingatlant sikerült visszaszerezni, a csíksomlyói gyermekotthon épületét, amelyet előbb a Sapientia EMTE-nek, majd a Dévai Szent Ferenc Alapítványnak adtak hosszú lejáratú bérbe, jelképes összegért. A Csíki Magánjavak erdővagyonát és többi ingatlanát nem sikerült visszaszerezni. Ennek legfőbb akadálya a politikai akarat hiánya. Az RMDSZ már a szatmárnémeti kongresszusán külön határozatba foglalta a Csíki Magánjavak visszaszolgáltatását, de a feladat teljesítését nem tartja fontosnak. Az Országos Tulajdon-visszaszolgáltatási Hatóság kisebbségi közösségi ingatlanokért felelős bizottságának magyar tagja a szövetség által jelölt Markó Attila államtitkár, a Csíki Magánjavak visszaszolgáltatását mégsem tűzik napirendre. A Hargita megyei Prefektusi Hivatalnak szintén magyar nemzetiségű vezetője van Ladányi László-Zsolt személyében, de a megyei döntések ugyanúgy nem születnek meg, a számonkérés pedig egyre kényelmetlenebb a prefektusi intézmény számára. Arról, hogy a Bákó megyei hasonló bizottság nem hoz döntést, ezek után nem is érdemes szólni. A bizottsági döntések hiányában a bíróságokon sem lehet haladni, hiszen hiányzik az írásos dokumentum a visszaszolgáltatásról vagy a kérés elutasításáról, ami alapján a panaszt az igazságszolgáltatási fórumok, végső esetben a strasbourgi emberjogi bíróság elé lehet terjeszteni. A királyi Romániában megcsonkított Csíki Magánjavak megmaradt vagyonát a genfi Népszövetségnél visszaperelték az országos Magyar Párt politikusai. Az más kérdés, hogy a román kormányok sem akkor, sem ma nem tartják be saját törvényeiket. A rövid „magyar világban” nem sikerült véghezvinni az elképzelt és törvénybe iktatott visszaállítást.
Huszonkét évvel a rendszerváltás után a további halogatást már nem lehet tűrni – fogalmazták meg többen is, ezért figyelemreméltó az adott helyzetben a megyei önkormányzat segítőkeze. Nem abban az értelemben, ahogyan a Csíki Magánjavaknak a Csík vármegyei törvényhatóság volt a vezető testülete, a megye alispánja az elnöke egészen az impériumváltásig, hanem ahhoz hasonlóan, ahogy 1946-ban, a Groza-kormány által meghozott törvényben visszaszolgáltatták, és működtetésére egy közhasznú kereskedelmi társaságot rendeltek. Most a Hargita Megyei Önkormányzat fogadott el egy olyan határozatot, amellyel létrehoz a csíki és gyergyói községekkel közösen egy fejlesztési társulást, azzal a céllal, hogy a Csíki Magánjavak gondnokságát ellássa. Ezt a döntést a Magánjavak közgyűlése is elfogadta. Döntött ugyanakkor az új elnökségről, amelynek tagjai: Böjte Csaba (Csaba testvér, ferences szerzetes) elnök, Biró Albin alelnök, Becze István jegyző, Korodi Attila, Tánczos Barna és Raffain Zoltán Csíkot képviselő, Bányász József, Gál Pál László és Szász Márton Gyergyót képviselő elnökségi tagok. Megváltozott ugyanakkor a Csíki Magánjavak székhelye, amely ez idáig az RMDSZ csíki szervezete irodájában kapott helyet, mostantól a Szent Ferenc Alapítvány csíksomlyói Szent István Kollégiumában (volt gyermekotthon) lesz. Az új székhely jelképesen is kifejezi, Ráduly Róbert csíkszeredai polgármester találó leírásában, hogy az egyetlen visszaszolgáltatott épületben otthonra talált száz árva mellett százegyedik éppen a Csíki Magánjavak lesz.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!