Fotó: Veres Nándor
Megfelelően működik a szépvízi tejfeldolgozó gyártósora, készen áll a sajtkészítésre – derült ki a próbaüzem során. Az értékesítésre való termelésre viszont még várni kell, mivel ahhoz szükség van a szakhatóságok engedélyére.
2015. január 18., 18:162015. január 18., 18:16
Nemcsak a 318 négyzetméternyi, felújított és berendezett épületben vezetett végig Gál Zoltán, a szépvízi tejfeldolgozó ügyintézője, hanem a helyben elkészült első sajtot is megkóstolhattuk pénteki ottjártunkkor. Ugyanis a héten megtartották a feldolgozóba 200 ezer euróért vásárolt gyártósor próbaüzemét: a gépek működnek és elkészült az első 150 kiló sajt is. Mint arról az illetékes beszámolt, ezt a mennyiséget nem értékesítik, a közbirtokosságok tagságával kóstoltatják majd meg az elkövetkező közgyűléseken.
Hozzátette, egyelőre még várnak bizonyos szakhatósági engedélyekre, és azok megszerzését követően indulhat a termelés. Ez akár több hónapba is telhet, de bíznak benne, hogy ha a végleges engedélyek kibocsájtása több időt vesz is fel, ideiglenes engedéllyel korábban megkezdhetik a termékek előállítását. Gál kérdésünkre azt is elmondta, először csak sajtokat készítenének, ezt követően viszont szeretnének beszerezni egy úgynevezett tejfelező gépet is, amely révén nemcsak érlelt, hanem friss tejtermékeket is előállíthatnak.
„Indulásból szeretnénk 1500 liter tejet feldolgozni, ennyi szükséges is ahhoz, hogy ideálisan működjön a rendszer. Valószínű, nyáron ennél több tej is lesz. Pillanatnyilag a községben 1200 liter tejet lehetne begyűjteni a szépvízi, borzsovai és csíkszentmiklósi gazdáktól. Elsősorban tőlük szeretnénk felvásárolni az alapanyagot” – részletezte. Az ügyintéző a csütörtöki próbaüzem tapasztalatai alapján úgy véli, hogy az üzem működtetéséhez legkevesebb három emberre lesz szükség, de a termelt mennyiség növekedésével öt embernek is adhat munkát a gyár.
Az elkészülő sajtokat elsősorban a helyi boltokban szeretnék értékesíteni, ezzel kapcsolatban már egyeztettek is az üzletvezetőkkel. Pozitív hozzáállást tapasztaltak, ezért nem terveznek bemutató üzletet nyitni. Amennyiben kinövik a községi üzleteket, Csíkszéken, majd egész Hargita megyében keresnek terjesztési lehetőséget. Ennek kivitelezése érdekében a keresztúri egyesületi tejfeldolgozóval egyeztetnek, tőlük számítanak segítségre. A község három közbirtokossága felvállalta a kezdeti költségek kifizetését is, így az állattartó egyesületek és rajtuk keresztül a gazdák első perctől megkapják a leadott tej ellenértékét – emelte ki a gazdasági szakember.
Már 2011-ben megszületett a szépvízi tejfeldolgozó létrehozásának ötlete, a konkrét kivitelezéshez azonban 2013-ban tudtak hozzáfogni a szakemberek. S habár azt remélték, hogy még az év végén beüzemelhetik a sajtgyárat, nem várt jogi akadályba ütköztek, így eltolódott a megnyitása. Most viszont úgy tűnik, hogy meghozta gyümölcsét az önkormányzat, a szentmiklósi, a borzsovai, valamint a szépvízi közbirtokosság, illetve a Csengő Tejszövetkezet összefogása és anyagi befektetése, a termelés pedig rövid időn belül elkezdődet.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!