A depressziós betegek nagyon kis aránya részesül megfelelő kezelésben, és nagyon sokan közülük öngyilkosságot követnek el. Ez a két tény már önmagában elegendő ahhoz, hogy meggyőződjünk róla, komolyan kell venni a betegséget. Veress Albert elmegyógyász főorvos szerint, amit megelőzésként mindannyian megtehetünk az, hogy odafigyelünk egymásra, és rákérdezünk, ha úgy látjuk, hogy a másikkal valami nincs rendben.
2012. október 25., 16:342012. október 25., 16:34
2012. október 25., 18:392012. október 25., 18:39
A depresszió manapság is sokak számára egy megfoghatatlannak, körülhatárolhatatlannak tűnő állapot, és nem egy konkrét betegség, amelyre gyógymódok léteznek. A tünetekről, gyógyszerekről, segítségről Veress Albert csíkszeredai elmegyógyász főorvossal beszélgettünk.
– Kezdjük egy meghatározással. Mi a depresszió?
– Kedélybetegség, hangulatbetegség és ennek a mélypontja. Magyarul talán a búskomorság fedi leginkább a depresszió jelentését. Tünetei: életuntság, munkakedv hiánya, álmatlanság vagy aluszékonyság, kilátástalanság, reménytelenség. Legnagyobb veszélye az öngyilkosság, mert a reménytelen, kilátástalan ember nagyon könnyen követ el önpusztító cselekedetet.
– A felsorolt tünetek az élet egy-egy szakaszában hosszabb-rövidebb ideig talán mindnyájunknál előfordulnak. Mikor kóros ez az állapot?
– Amikor tartóssá válik, tehát meghaladja a három-hat hetet. Mindenkinek lehetnek átmeneti hangulatingadozásai. Előfordulhatnak rövidebb ideig tartó depressziós állapotok, gondolok itt például a gyászreakcióra, ami idővel oldódik, és helyrebillen az ember lelkiállapota. Ha valakit valamilyen veszteség ér, vagy elválik – ez is mind átmeneti depresszív állapotokat okozhat. Ha azonban ez elhúzódik és mélyül, idültté, krónikussá válik, akkor már depressziós betegségnek nevezzük, és akkor már feltétlenül kezelést igényel. Nem elhanyagolható a személyiségi szempont, a beteg lelki alkata, mert van, aki könnyedén túllép a nagy nehézségeken is, és van, aki a nagyon minimális problémákat is szívre veszi.
– Milyen a betegség lefolyása?
– A mély depresszió eljuthat egy olyan állapotba, amikor „megél a víz színén az ember”, úgy eléldegél. Tudja, hogy nincs valami rendben, nem tudja megnevezni, hogy mi a probléma, és szenved, de végigéli az életét. Mi elmegyógyászok jobban szeretjük a depressziós beteget, mert elfogadja a kezelést, hisz érzi, hogy beteg. Ezzel szemben például a mániás beteget nagyon nehéz kezelni, mert nincsen betegségtudata, azt mondja, hogy „menjen a csudába, maga beteg, hát mit akar engem kezelni, én teljesen jól érzem magam”. És bár a depressziós beteget szeretjük jobban, jobban is féltjük, hisz náluk fennáll az öngyilkosság veszélye.
– Milyen esetekben fordul elő öngyilkosság?
– A depressziósnál ez általában akkor következik be, amikor a kilátástalanság olyan fokára jut, hogy nem bírja felfedezni a fényt az alagút végén, és amikor nem tud kommunikálni olyan egyénnel – társsal, szakemberrel, laikussal –, akivel kibeszélhetné a problémát, és aki megnyithatna előtte egy új megoldási lehetőséget, megmutathatna egy új ösvényt.
– Mekkora az öngyilkosság aránya a depressziós betegek körében?
– Az öngyilkosságra vonatkozó, húsz évre kiterjedő Hargita megyei vizsgálat keretében hatvanhárom százalékos volt a depressziós betegek részaránya. Ebbe beleszámítjuk azt, aki volt orvosnál és kezelték, aki nem megfelelő módon vagy nem elegendő ideig részesült kezelésben, és ide számítjuk azokat is, akikről a hátramaradtakkal készített mély interjú során fedeztük fel, hogy depressziós állapotban lehetett, de a család nem tudta, mi az.
– Ez hatalmas arány....
– Nagyon magas. Ez világszinten is így van, a mienk csak igazodik a világszintű szakirodalmi adatokhoz, amelyek szerint az öngyilkosságot elkövetők kétharmadának előéletében depresszió fedezhető fel.
– Becslése szerint mekkora a kezelésben nem részesülő depressziós betegek aránya?
– Az általános statisztikai adatok alapján a depressziós betegek kétharmada jut el családorvoshoz, az orvoshoz kerülő betegek kétharmadánál viszont nem fedezik fel a depressziót. Azok kétharmadánál, akik kezelésben részesülnek a depresszió miatt, a kezelés elégtelen vagy helytelen, azok kétharmada pedig, akik megfelelő kezelésben részesülnek, időnap előtt kilépnek ebből – tehát nagyon alacsony a helyes kezelésben részesülők aránya.
A családorvosokkal zajló képzések során mindig felhívjuk a figyelmet arra, hogy a szomatikus betegségek esetén mindig figyeljenek oda a rejtett vagy nyilvánvaló depresszióra és kezeljék azt. Ki kell térnem az egészségügyi rendszerünk fonákságaira is, a kezelés elérhetőségére. Mivel az egészségbiztosító pénztár csak bizonyos számú beutalt beteg után fizet, abban a helyzetben vagyunk, hogy előre kell tervezni a kórházi beutalásokat, és emiatt sokszor a nagyon bonyolult kórképpel rendelkező beteg kezelését sem tudjuk azonnal megoldani. Ez sajnos nemcsak Romániában fordul elő.
– Miben áll a depresszió kezelése?
– A depressziót nem lehet akaraterővel kezelni – ahogy a cukorbetegséget sem kezelhetem akaraterővel, nem mondhatom, hogy nem akarok cukorbeteg lenni, és akkor nem leszek –, viszont kezelhető gyógyszerekkel. Szerencsére. Karrierem elején alig volt egy-két gyógyszer, amivel kezelhettük a depressziót, most pedig orvos legyen a talpán, aki első nekifutásra ki tudja választani azt a gyógyszert, amely az adott beteg esetében hatékony lehet. A betegség ugyanis hormonális hátterű, a szerotonin, a noradrenalin és a dopamin mennyiségének a változása, többlete vagy csökkenése áll a depresszió hátterében, és attól függően, hogy ezekből melyik több vagy kevesebb, beszélhetünk a különböző típusú depressziókról. A depresszió okai bio-pszicho-szociális jellegűek. A bio a testi eredetű problémákra vonatkozik, például egy krónikus betegség hozhat maga után depressziós állapotot. A pszicho azt jelenti, hogy lélektani okok is állhatnak a háttérben, a szociális jelző pedig, hogy szociális vonzat, pénztelenség, munkanélküliség, rossz családi állapot szintén válthat ki depressziót. Tehát nem a hormonháztartás váltja ki elsődlegesen a depressziós állapotot, hanem a testi, lelki és környezeti körülmények változásai okozhatják a hormonszint-elváltozást. Ugyanakkor a maga során a depresszió is okozhat számos pszichoszomatikus betegséget.
– Sokan tartanak a depresszió gyógyszeres kezelésétől. Milyen hatású, mellékhatású gyógyszerekről van szó?
– Minden gyógyszernek vannak mellékhatásai, az aszpirinnek is. Sok minden függ attól is, hogy az orvos hogyan készíti fel a beteget. Mert ha én megmondom a betegnek, hogy előbb a mellékhatásokra kell számítani, akkor nem hagyja abba a kezelést, ha megjelenik a szájszáradás, hányinger, látászavar vagy más melléktünet, mert tudja, hogy ezek pár napon belül eltűnnek. Ezek a gyógyszerek nem agymosást csinálnak. Amit a betegek éreznek, és ami kellemetlen számukra, hogy a gyógyszerek legtöbbjének egy álmosító, kábító hatása van, ami kicsit lelassítja az embert. Ez nem tetszik a betegeknek, de ma már megjelentek olyan gyógyszerek is, amelyekkel autót lehet vezetni, amelyik már négy-öt nap múlva hozza a főhatását, és amelynek kevés a mellékhatása.
– Mit tehet a család a beteg érdekében?
– Nagyon mellette kell álljon. Oda kell figyelni egymásra. Sok mindent nem tehetünk meg az anyagiak miatt, de erre mindenki képes. A legegyszerűbb laikus is, bárki észreveheti, ha figyel, hogy a mellette lévővel valami történik, nem úgy van, ahogy volt eddig, valami zajlik benne. És ilyenkor megkérdezheti, hogy mi van vele – egy jó beszélgetés nagyon sokat segíthet –, és ha a másik nem tudja megmagyarázni, mi történik, akkor kézen tudja fogni, és azt mondja, „gyere, menjünk el a legközelebbi háziorvosi rendelőbe, mert valami van veled”. És ha egy közeli nem veszi észre, hogy valami gond van, akkor lehet tíz pap, tíz orvos vagy tíz kórház is a közelben, nem kerülne be az illető oda, ahol segíteni tudnak neki. Ezt teheti meg mindenki, hogy figyeljen arra, aki mellette van. És nyújtsuk ki azt a segítő kezet! Kell persze az is, hogy ezt a kinyújtott kezet elfogadják.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
Végrehajtókkal lakoltattak ki öt családot Csíkszereda központjában egy állami tulajdonú, de városi ügykezelésű épületből. Már régebb meg kellett volna lépni, de most az ingatlan is életveszélyes állapotba került.
Egy pótkocsit vontató jármű, illetve egy személyautó ütközött össze hétfőn délután Csíkszereda és Csíkszentmárton között, egy embert kórházba kellett szállítani – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Telnek a medencék, kinyitott a zsögödi strand. A létesítmény a tavalyi jegyárakkal várja a látogatókat.
Újra megnyílnak a Mikó-vár kapui a Szent Iván-éjhez legközelebbi szombaton: a Csíki Székely Múzeum idén is csatlakozik a Múzeumok Éjszakája országos programsorozathoz. A látogatók sokszínű kínálatra és izgalmas élményekre számíthatnak.
Különleges kulturális eseményre várják az érdeklődőket Csíkszeredában: az Etnospot – Múzeumok Éjszakája szombaton színes, élményközpontú programokkal készült látogatóknak.
Aláírták a kivitelezési szerződést a csíkszeredai Kós Károly és a Szentkirály utcák felújítására, így a kivitelező helyi cég hamarosan hozzáfog a munkálatokhoz, amelyeket még ebben az évben szeretnének befejezni.
szóljon hozzá!