Fotó: Veres Nándor
Tíz éve néhány idős helyi zenész alakította meg a Csíkcsicsói Fúvószenekart, amely mostanra 24 tagúra bővült. Az idősek mellé fiatalok is csatlakoztak, így jelenleg a legfiatalabb csicsói zenekari tag 12 éves, míg a legidősebb elmúlt már hatvan.
2016. június 09., 12:192016. június 09., 12:19
2016. június 09., 12:352016. június 09., 12:35
A kilencvenes évek elején működött Csíkcsicsó, Madéfalva és Csíkrákos közös zenekara, amely a település szétválását követően feloszlott. Mivel a csicsóiak hiányolták a közös zenélés örömét, így 2006-ban egy féltucat valamikori zenész úgy döntött, hogy újra összefognak, és a rendelkezésükre álló saját hangszereikkel zenélni kezdenek. Csak később, 2009-ben kérték fel Urszuly Árpádot vezetőjüknek, aki azóta is ellátja az oktatói, karvezetői feladatokat – ismertették a zenekar tagjai. Hozzátették, azóta több téren is fejlődtek, nemcsak tudásuk, hanem hangszereik és zenészeik száma is gyarapodott. Jelenleg 24-en zenélnek a Csíkcsicsói Fúvószenekarban, akik hetente két alkalommal próbálnak. A legfiatalabb tagjuk 12 éves, míg a legidősebb zenészük 60 éven felüli.
A zenekar tagjai
Antal Szabolcs – tenorkürt, Balló Enikő – fuvola, Becze István – basszuskürt, Becze Tamás – klarinét, Both Attila – szaxofon, Both Béla – B tenorszaxofon, Farkas Dávid – cintányér, Györfi Attila – altkürt, Kelemen Alpár – klarinét, Kelemen Lajos – trombita, Kelemen Szilveszter – B tenorszaxofon, Kopacz István – szaxofon, Kopacz Szilveszter – trombita, Lakatos Szilárd – tenorkürt, Nagy László – szaxofon, Olti Ágnes – klarinét, Pál Tibor – B tenorszaxofon, Részeg Ákos – szaxofon, Sánta Árpád – trombita, Sárosi Endre – altkürt, Szabó István – trombita, Szabó Zoltán – klarinét, Szász Béla – dob, Todor Gábor – basszuskürt
Tiszteletbeli tagok: Becze Mátyás – trombita, Both Ignác – trombita, Kósa Ignác – tenorkürt
Utánpótlás: Becze Lóránd, Both István, Fodor Szilvia, Sárosi Loránd, Silló Krisztina – mind furulya, Kolumbán Ákos – klarinét
Karvezető: Urszuly Árpád
Figyelnek arra, hogy a helyi fiatalokkal is megszerettessék a zenét, a zenélést, folyamatosan toborozzák az új tagokat. Both Béla zenetanár – aki a fúvószenekar tagja is – külön foglalkozik a helyi fiatalokkal: az első-második osztályos diákokat furulyán oktatja, mikor elérik a harmadik-negyedik osztályt, ott már célszerűnek tartja klarinétra váltani. Akiket így tanítottak, azok jelenleg is a zenekart erősítik. Ennek ellenére azonban van a zenekarban egy állandó tagszámváltozás, hiszen többen abbahagyják a zenélést, mikor elkerülnek egyetemre, külföldön vállalnak munkát. Mivel teljesen önkéntes alapon szerveződik a zenekar, nem kapnak érte fizetséget, így elengedhetetlen a zenekari tagok kitartása, zeneszeretete, elhivatottsága, hogy működni tudjanak – emelte ki Kopacz Szilveszter, a négy éve alapított Csíkcsicsói Fúvósegyesület alelnöke.
Zenével mondanak köszönetet
Eszközvásárlásban először a helyi önkormányzat és közbirtokosság segítette a zenekart, s habár nemrég sikerült egy nyertes pályázatuk révén új hangszereket beszerezniük, még mindig van olyan zenekari tag, aki saját hangszerén játszik. Az első rend ruhájukat a közbirtokosság hozzájárulásával szerezték be, s mivel a a közbirtokosságban a teljes település érintett, emiatt a zenekar úgy tartja, hogy azzal tudnak köszönetet mondani, ha zenéjükkel minden ünnepi alkalmat szebbé tesznek – mutatott rá Szabó Zoltán, az említett fúvósegyesület elnöke. Azt is megtudtuk, hogy repertoárjukat aszerint alakítják, hogy milyen eseményen lépnek fel: fújnak indulókat, keringőket, tangókat, csárdásokat, operetteket, szenténekeket, ugyanakkor világi darabokat is játszanak. Ezek közül van, amit Urszuly Árpád maga kottázott le a zenekari tagoknak, de nagy szeretettel fújják az általa írt darabokat is, például a Hargita indulót.
Fellépési lehetőségekről
Mint többen összefoglalták, a helyi események mellett – mint a falunapok, kortárstalálkozók, egyházi ünnepek és az őszi káposztavágás – egyre több helyre kapnak meghívást. A szomszédos falvak felkérései mellett, magyarországi testvértelepülésük is hívta már őket zenélni, de egyelőre a különböző munkaprogram, illetve az anyagi források hiányában mindeddig nem tudták megoldani a teljes zenekar utaztatását. Az egynapos eseményeket azonban nem hagyják ki, rendszerint részt vesznek a fúvószenekarok felcsíki találkozóján, emellett zenéltek már Szépvízen, Csíkszentmiklóson, Ülkén.
Az eszközeiket tekintve elsősorban egy rend nyári ruházatra lenne szükségük, mivel a meglévő nyáron melegnek bizonyul. Emellett előkészítettek egy újabb pályázatot is, amellyel további hangszereket vásárolnának – ismertették. Terveik közt szerepel ugyanakkor egy fúvóstalálkozó megszervezése is. Both Béla kiemelte, az eszközök mellett, amelyek folyamatos cserére szorulnak, szükség lenne további szakemberek bevonására is, hogy a tehetséges helyi fiatalok megkapják a fejlődésükhöz szükséges oktatást.
Elismerésre méltó idősek
Meglátásuk szerint a települések dísze tud lenni egy jól működő fúvószenekar. Kopacz elmondása szerint, az alapítás is annak szellemében történt, hogy megmutassák a sok helyi zenész tud valami szépet alkotni. Both Béla megjegyezte, elismerésre méltó, hogy minden előzetes képzés nélkül a helyi idős férfiak, művészeti vezető nélkül kezdtek el zenélni. Főként annak tudatában, hogy voltak olyanok is köztük, akik idős koruk ellenére a zenekar miatt tanultak meg egy-egy hangszeren játszani.
Kérdésünkre, hogy mi a legnagyobb kihívás a zenekar számára, Szabó Zoltán mosolyogva vallotta be, hogy a próbákra való időben érkezés. Magyarázatképpen pedig elmondta, hogy a munkahelyi és háztáji teendők mellett valóban nehezen tudnak összegyűlni a próbákra, ez a helyzet nyaranta – a mezei munkák miatt – még fokozottabb. Komolyra fordítva a szót még megjegyezte, a legfontosabb a gyakorlás lenne, amire nem mindig tudnak elég időt fordítani. Nehézséget jelent továbbá az is, ha kevesen jelennek meg a próbán, és amiatt nem lehet szólamonként tanulni.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!