Fotó: Kristó Róbert
A hormonháztartás, menstruáció, termékenység, klimax, inkontinencia problémáinak kezelésére ajánlják az Aviva-módszert. A magyar származású, Izraelben élő sportoktató által kifejlesztett torna Csíkszeredában is elkezdődött.
2013. február 14., 17:072013. február 14., 17:07
2013. február 14., 18:192013. február 14., 18:19
Csíkszeredában is tartanak Aviva-tornát, nemrég létrejöttek az első, ezzel a módszerrel tornázó csoportok. Az Aviva-tornát Keresztes Erika oktatja, aki Magyarországon vett részt az oktatói képzésen. Tőle érdeklődtünk, hogy miben áll és mire használható ez a térségünkben még új módszer. „Az Aviva-torna egy gyógytorna, több mint negyven éves múlttal rendelkezik. Aviváról kapta a nevét, aki Fazakas Gabriellaként 1930-ban Budapesten született, és jelenleg Izraelben él. Édesanyja zsidó volt, édesapja magyar, ő 16 évesen, szülei elvesztése után került ki Izraelbe, ahol felvette az Aviva (héberül tavaszt jelent) nevet. A tornagyakorlatokat ő dolgozta ki, a róla elnevezett módszert egy tanítványa, Tóth Lívia hozta át Európába, és jelenleg is ő képez Aviva-oktatókat Budapesten” – mondta el Keresztes Erika.
„Aviva idősebb nőknek tartott tornaórát – balettművészi karriere után rekreációs sportoktatóként dolgozott – a saját maga által kifejlesztett gyakorlatokat alkalmazva, és meglepődve tapasztalta, hogy a következő órára tízből nyolc nő nem ment el, mert a gyakorlatok nyomán menstruálni kezdtek. Amikor ez egy második csoporttal is előfordult, megijedt, hogy mi történhetett, nem lehet ez véletlen egybeesés, és konzultálni kezdett nőgyógyászokkal, szakemberekkel. Bebizonyosodott, hogy a használt mozdulatok valóban kiválthatták ezt” – ismertette a módszer kialakításának kezdetét a csíkszeredai Aviva-oktató. Kezdetben fogamzásgátlásként használták a módszert, illetve a menstruáció időzítésére, eltolására, lerövidítésére – a zsidó vallásban számos szabály, tiltás vonatkozik a menstruáló nőkre, például elképzelhetetlen, hogy egy esküvőn a menyasszony menstruáljon. „Innen indult a módszer, aztán, ahogy teltek az évek, nagyon sok nő jelentkezett Avivánál azzal, hogy sok más női problémát is megoldott a torna. Így ő még hozzátett gyakorlatokat, tökéletesítette azokat, és így állt össze az átfogó módszer, ami a 18. évtől idős korig minden nőnek segítséget nyújt különböző problémákra. 28 év alatt állt össze az Aviva-módszer, ami most rendelkezésünkre áll” – tájékoztatott Keresztes Erika.
A torna 18 éves kortól azon nőknek ajánlott, akiknek valamilyen menstruációs problémájuk van – akik teljesen egészségesek, és jól vannak, azoknak nem kell úgymond mankót adni a kezükbe. „Ha hormonális problémák és ezek nyomán menstruációs csúszások jelentkeznek, akkor már lehet tornázni. Teljes mértékben rendezi, rendszeressé teszi a menstruációt, beállítja 28 napra, lerövidíti az időszakát, tartalmát normalizálja, kiküszöbölhetők a menstruációs görcsök. Sok esetben cisztás, miómás blokkokat tud megoldani, policisztás petefészkek állapota javulhat általa. Nagyon jól normalizálja a hormonszintet, azáltal, hogy beindítja a petefészkek, a hipofízis működését. Meddőség esetén is sokszor segített, sok úgymond Aviva-baba van. Szülés után is ajánlott, gyorsan regenerál. A változó korú hölgyeknek szintén nagy segítség, visszafogja a klimax tüneteit” – összegezte az oktató. Részletezte, a torna azáltal hat, hogy nagyon erős vérbőséget idéz elő az alhasi zónában a gyakorlatok által.
„Talpig megmozgatjuk az egész testet, az alhasat, a belső hasi izmokat, a gátizmokat, a farizmokat, ezzel felpezsdítjük az egész vérkeringést, ezt a vérbőséget pedig a genitális zónába irányítjuk. Így sokkal több hormon, vitamin, oxigén, a szervek számára létfontosságú anyag szállítódik oda, és egy öngyógyító folyamat indul el ezáltal” – fejtette ki. Ismertette, a torna főként álló helyzetben végezhető gyakorlatokat tartalmaz, kisebb részben fekvő gyakorlatokat, tánc- és tornagyakorlatok kombinációjából áll, ajánlott zenére történik. „Ezeket annak idején Aviva választotta ki, és most is ezekre tornázunk, mert fontos a gyakorlatok ritmusossága” – mutatott rá az oktató. Közölte, a gyakorlatokat minden egészséges nő el tudja végezni. Kezdetben fárasztóbb, mert meg kell tanulni helyesen a szorító, lazító gyakorlatokat, de nem ugrálós torna, nem erőlteti meg a gerincet, az ízületeket.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!