Fotó: Barabás Ákos
Mintegy hatszáz Hargita megyei gazdaságot ellenőriz hétfőtől az állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság. Az állatjóléti feltételek meglétét is vizsgálják.
2017. január 08., 19:512017. január 08., 19:51
2017. január 08., 19:532017. január 08., 19:53
A hatóságok elsősorban a gazdaságok állatállományának számítógépes nyilvántartását ellenőrzik, illetve vizsgálják azt is, hogy az előírásoknak megfelelően egyedesítették-e a szarvasmarhákat, juhokat és sertéseket – magyarázta Püsök László. A Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivője elmondta, utánanéznek, hogy a gazda jelentette-e változásokat az állatorvosnál, például az állatállomány mozgatását, számbeli változását, a születéseket, illetve a pusztulásokat.
Azt is megnézik, hogy vágtak-e harminc hónapnál idősebb szarvasmarhát, és ha igen, jelentették-e azt az állatorvosnál, illetve vittek-e mintát ellenőrzésre. Ugyanígy járnak el a 18 hónapnál idősebb juhok esetében is. Püsök elmondta, az állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság szakemberei ugyanakkor ellenőrzik azt is, hogy a hatszáz gazdaságnál biztosítják-e az állatjóléti feltételeket. A farmok átvilágítását legkésőbb március elsejéig kell befejezni.
Az ellenőrzések eredményei szoros összefüggésben vannak a gazdák által igényelhető támogatásokkal, ugyanis ha a hatóság emberei rendellenességet észlelnek, a kihágás súlyosságának függvényében akár támogatás-megvonásra is számíthat az érintett – magyarázta a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szóvivője.
Hozzátette, ha nagyon súlyos a rendellenesség, az a gazda hanyagságára utal, ilyen esetben pedig a korábbi ellenőrzések eredményeit is átnézik, s ha akkor is ugyanazokat a hiányosságokat és mulasztásokat tapasztalták, még nagyobb büntetést róhatnak ki az illetőre, csökkenthetik az állatokra és a földekre adott támogatások mértékét is.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
szóljon hozzá!