Fotó: Veres Nándor
Csíksomlyón tartózkodott a napokban a bükki fűvesemberként ismert Szabó Gyuri bácsi. Ezúttal sem érkezett üres kézzel, tarsolyában ott volt az a nagy tudás, amit szívesen megoszt az erre nyitottakkal. Érdeklődő pedig mindig akad, így a 87 éves Gyuri bácsi előadásokat tart, tanácsokat ad, biztat, mesél.
2015. július 07., 15:432015. július 07., 15:43
– Nagyanyám hatéves koromtól 14 éves koromig tanított meg arra az ősi tudásra, amit úgy hívnak, hogy népi gyógyítás. Nyolc év után azt mondta, úgy érzi, mindent átadott abból, amit maga is tanult az ő nagyanyjától, de lesz olyan, amit saját tapasztalatból emberek fognak nekem elmondani. Minden tudás úgy épül fel, hogy van egy anyag, amit kapunk, ehhez tesszük hozzá a saját tapasztalatot, így adjuk tovább.
– Egyre nyitottabbak ma az emberek erre az ősi tudásra. Nem bánkódhat, van, akinek továbbadni...
– Magyarországon és a szomszédos országokban a kommunizmus idején nem szabadott erről beszélni. 1978-ban viszont az Egészségügyi Világszervezet éppen azért hívott össze egy konferenciát Alma Atában, mert az emberek részéről egyre nagyobb volt az igény a természetes gyógymódokra, kiderült, hogy alkalmazni akarják a népi tudást elsősorban egészségük megőrzésére, illetve a betegségek gyógyítására. Egy 2010-es felmérés szerint a franciák 21 és a németek 34 százaléka rendszeresen használja, Kanadában és az Egyesült Államokban 50 százalék kísérletezett vele. Egy, abban az évben végzett, hazai felmérés szerint a Magyarországon élők 21 százaléka rendszeresen használta a népi gyógyászatot. Olyan nagy az igény, hogy én már nem győzők ennek eleget tenni. Büszke vagyok a Böjte Csaba testvérrel való megismerkedésünkre. Már hatodik éve annak, hogy a bükkszentkereszti iskola meghívására a faluban járt és ellátogatott a gyógynövény-bemutató kertünkbe is. Akkor kért meg engem, hogy segítsek a gyógynövényes gyógyítást – amely a középkorban a ferences szerzeteseké volt – visszahozni. Azóta járok rendszeresen Böjte Csaba testvérhez, nagyon jól működik ez a kapcsolat, most már itt Csíksomlyón van egy gyógynövény-bemutató Mária-kertjük is. Nagy örömömre szolgált, hogy a nagymamámtól kapott tudásomat leírva átadtam Balázs Zsókának, aki a dévai Szent Ferenc Alapítvány csíksomlyói házának vezetője.
– Csodálatra méltó a 87 éves Gyuri bácsi szellemi frissessége. Ez az életmódjának köszönhető?
– Annak is. Sokat számít, hogy őseim már használták a gyógyteákat, ezért azt is mondhatnám, hogy a génállományomban benne van. Nekem egyébként többször is mondták, hogy sokáig fogok élni. 1951-ben a sorozáson egy orvos is ezt mondta, de két cigány asszony is ezt jósolta. Most meg itt Somlyón találkoztam egy soproni csoporttal, valaki megnézte a tenyerem, és mutatta, hogy ott látható benne az M betű, a Mária jel, ami azt jelenti, hosszú életem lesz. Szüksége van rám az emberiségnek, engem a Jóisten arra jelölt ki, hogy ezt a tudást visszaadjam az embereknek. Nagy-Magyarországon az 1800-as években ugye nem volt gyógyszertár, a szegény embernek magát kellett karbantartani, mindenképpen kellett valamit használnia. Ma ezt úgy hívják, hogy gyógyszer, de a gyógyszerek nem tudják azt, amit a gyógynövények. A gyógynövények a Jóisten által teremtett növények. A Jóisten pedig mindig mindenről gondoskodik, ő előrelátó, és megteremti a gyógyírt. Van is erre egy érdekes példám. Bükkfürdőre mentem egy konferenciára, egy orvos barátommal utaztam, az úton pedig feltűnt, hogy rengeteg a galaj. Meg is jegyeztem, hogy nagyon sok pajzsmirigyprobléma lesz, mert jelzi a Jósisten, teremtett nekünk ebből a gyógynövényből, amellyel meg lehet gyógyítani. Idővel ki is derült, hogy abban az évben ötven százalékkal nőtt a pajzsmirigy-megbetegedések száma.
– De nem mindig tudjuk. mire kell figyelni, hiszen egyre kucifántosabb betegségek jelennek meg.
– Két oka van ennek. Egyrészt, a mai embernek nincs megfelelő immunrendszere. Magyarországon például 1950-től minden gyermeknek kivették a manduláját, akkor is, ha csak egy kicsi genny volt rajta. Elvették a védekező képességét. Ha a gyermeknek 37 fokos hőemelkedése volt, azonnal orvoshoz rohantak vele, hogy adjanak neki antibiotikumot, mert az volt a mindenható. Nem engedték, hogy kialakuljon saját védekező képessége. A gyermeknek a szoptatás befejezése után, 8-10 éves koráig kezd kialakulni saját immunitása. Saját példa, a lányom az első gyermekét a széltől is védte. Már ki van véve a mandulája, és minden betegséget elkap, ha nem használja az aszkorbinsavban gazdag növényeket (citromfű, kakukkfű, csipkebogyót). A második gyermekkel már nem rohant az orvoshoz, ha prüszkölni kezdett, ő meg olyan, mint a vas. A másik baj, hogy rengeteg vegyi anyagot használunk. Vegyük csak a mezőgazdaságot: szántás előtt műtrágyáznak vegyszerrel, elültetik a csávázott magot, gyomirtóznak, gyorsérlelnek, tartósítanak vegyszerrel. Régen volt istállótrágya és kapa. Nem úgy teremtett bennünket a Jóisten, hogy ennyi vegyszert tökéletesen ki tudjunk üríteni, pláne, ha nincs is védekező képességünk. Mindenképpen segíteni kellene a májunkat, a vesénket, a két méregtelenítő szervünket, és nem utolsósorban használni kellene a verejtékmirigyeinket. Erősíteni kell az immunrendszert. A Budapesten élő kisebbik unokám influenzás lett, elkezdte magát a gyógynövényekkel kezelni, de két nap után nem csökkent a láza – ugye a gyógynövény lassabban hat –, gondolta, elmegy orvoshoz. Az orvosa pedig azt írta fel: használjon kamillateát. Köhögés- és lázcsillapító és izzaszt. Sokat tud a nép. Meglepő dolgokat.
A teljes írás a Csíki Hírlap július 7-én, kedden megjelent lapszámában olvasható.
szóljon hozzá!