Hangos szóváltás verte fel a csíkszeredai Decemberi Forradalom utcát múlt héten. A konfliktus „kirobbantói” azok a tömbházak közötti zöldövezeten játszó gyerekek voltak, akik megzavarták egy lakó nyugalmát. A rendőrségnek kellett közbeavatkoznia.
2015. május 13., 12:032015. május 13., 12:03
Mindössze néhány órás eltéréssel két, eltérő történettel fordultak szerkesztőségünkhöz – egymástól függetlenül – a lakótelepi összetűzés főszereplői. A „hol játsszon a gyerek” – nyár közeledtével egyre aktuálisabbá váló – kérdésre egy édesanya, illetve egy lakószövetségi elnök szemszögéből kaptunk választ. A különböző álláspontok miatt független véleményért a harmadik, az ügyben érintett félhez, a hatósághoz fordultunk.
Gyerekek hangja visszhangzott a betonépületek között múlt szerdán. Önfeledten játszottak, labdáztak, amikor lekiabált a negyedik emeletről egy férfi: tűnjenek el a füves részről, menjenek a közeli játszótérre. A szemben lakó Szebeni Erika – a történet elmesélője –, az egyik kislány édesanyja hallotta az utasítást, majd a gyerekek védelmére az udvarra sietett. Megjelent a férfi is, a két felnőtt nézeteltéréséből rövid idő alatt hangos vita alakult ki. Letapossák a füvet, amit az elnök „gondoz” és kaszál – sorolta portálunknak a férfi indokait az édesanya, akinek elmondása szerint egy adott ponton durva személyeskedésbe csaptak át a zöldövezet „gyerekmentesítésére” irányuló parancsok.
Félelem lett úrrá a kicsiken – folytatta Szebeni Erika a történetet –, majd a férfi megragadta a labdájukat és kirúgta a közeli útra, miközben azzal fenyegetőzött, hogy legközelebb kihasítja a játékszert. Ekkor megjelent egy másik, a gyerekeket pártfogó nő is, de az egyre jobban eldurvuló helyzet miatt, abbeli félelmében, hogy tettlegességre is sor kerülhet, az édesanya értesítette a rendőrséget.
A közbiztonságiak bírságoltak
Néhány percen belül a helyszínen termett egy közbiztonsági járőregység, amely láttán a férfi – Szebeni Erika elmondása szerint – „megszeppent, és hirtelen el akart tűnni”. Végül a negyedik emeleti lakó megosztotta abbeli sérelmét a hatóságiakkal, hogy „zavarják a gyerekek”. A rendőrök a helyzet elemzését követően azonban pénzbírságot róttak ki a férfira, a gyerekeknek pedig szóltak, hogy nyugodtan játsszanak a füvön. A bírságolt személy megtagadta a jegyzőkönyv aláírását. Az édesanya közlése szerint a rendőrök távozása után újabb fenyegetések érték.
„Ha ilyen van, ne féljünk, hanem szóljunk rá a fenyegetőkre, ha kell, értesítsük akár a rendőrséget is. A szülők álljanak ki a gyerekeikért. A zöldövezet közterület, amit mindenki használhat, és egyrészt biztonságosabb, ha a gyerekek szem előtt vannak, másrészt jobb, ha a füvön játszanak, mint a betonon” – hívta fel a figyelmet Szebeni Erika. Azzal kapcsolatban, hogy miért nem mentek a kicsik a mintegy ötven méterre lévő játszótérre, elmondta, a környéken lakó szülők jól tudják, hogy milyen állapotok uralkodnak ott. A foghíjasan elkertelt tér szélén lévő szemeteseknél kukázók szinte folyamatosan birtokba veszik a játszóteret, egyáltalán nem higiénikus, fennáll a fertőzésveszély – sorolta. Hangsúlyozta azt is, hogy tömbháza lakóit javarészt ismeri, így odafigyel arra, hogy ahol a földszinten idős, netalán olyan személy él, akit a gyerekzsivaj feszélyezne, ott ne játsszanak.
„A zöldövezetet meg kell óvni”
A negyedik emeleti lakó, S. I. lakószövetségi elnök, a „párbaj” másik főszereplője néhány órával később, az édesanyától teljesen függetlenül először sms-ben közölte szerkesztőségünkkel, hogy mi történt. Mivel az üzenet tartalma meglehetősen eltért a Szebeni Erika által elmondottakétól, felkerestük, hogy adjon hangot álláspontjának.
„Én csak a köztulajdont védem” – kezdte beszámolóját az elnök. „Facsemetéket ültettem, azokat is megrongálták, pedig a zöldövezet hosszú idő alatt áll helyre, ha összerontják. A karbantartás sokba kerül, a lakók fizetik a kaszálást és a fafelnyesést is” – fűzte hozzá. Konkrétan a szerdai esetre térve elmondta, egy tehetetlen, idős, gyógyszert szedő lakó hívta fel telefonon, hogy nem tud a gyerekek miatt pihenni, ezért ő lement az udvarra, elkérte a labdájukat, majd megkérte őket, hogy menjenek át a közeli játszótérre. „El is indultak, amikor megjelent egyikük édesanyja, és visszaparancsolta őket. Utána egyből ordibálás következett, meg sem tudtam szólalni. Kihívta a rendőröket, odament hozzájuk, beszélgettek, majd közölték, hogy írjak alá egy jegyzőkönyvet. A rendőr azt mondta, terrorizáltam a gyermekeket. Azt sem tudtam, miről van szó, így nem írtam alá” – hangzik a másik nézőpont. A lakószövetségi elnök két dolgot szeretne: a lakókat mindenki tartsa tiszteletben, illetve „a nemtörődöm emberek jobb belátásra bírásával” óvják meg a zöldövezeteket.
Az elnök másként látja a közeli játszótér állapotát is, mint ahogyan Szebeni Erika vázolta. „Azt mondta nekem, hogy a játszótér össze van pisilve. Ez nem igaz. Jól karbantartják, felújították, van egy nagy zöld rész, még lábteniszpálya is” – mondta el véleményét.
Rendőrség: békés együttélést!
A közterületi zöldövezetet nem lehet kisajátítani. Egy lakószövetségi elnöknek pedig nincs semmilyen joga tiltások bevezetésére – foglalta össze kérdéseinkre válaszait a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, Gheorghe Filip. Hozzátette, városi tanácshatározatban rögzített hatáskörök szerint valóban az elnök feladata az általa felügyelt tömbházak körüli részek gondozása, de nem korlátozhat senkit abban, hogy használja a füves területet.
„Ha fennáll a csendháborítás esete, azt jelenteni és bizonyítani is kell” – közölte a szóvivő, a szerdai esettel kapcsolatban felhívva a figyelmet, hogy nem a gyerekeknek, hanem a szülőknek kell ilyenkor szembenézniük a következményekkel. „A rendőrség a békés együttélést és a viták elkerülését szorgalmazza. Ennek ellenére, ha valaki bármilyen szituációban veszélyben érzi magát, haladéktalanul tárcsázza a sürgősségi hívószámot. A férfi fenyegetésért szerdán pénzbírságot kapott, de ha a fenyegetett feljelentést tesz, az már a bűnügyi kategóriába esik. Azonban szem előtt kell tartani a lakókat is, hogy őket zavarják-e a gyerekek” – emelte ki Gheorghe Filip. A lakószövetségi elnök aláírás-megtagadásával kapcsolatban elmondta, a jegyzőkönyvet postázzák, a címzettnek pedig tizenöt nap áll rendelkezésére, hogy fellebbezzen.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
szóljon hozzá!