Amikor megtapasztaljuk a jót

Mi a rossz és mi a jó? Hogyan viszonyuljunk azokhoz, akik valamilyen okból kifolyólag másak, mint mi? Milyen lehetőségünk van arra, hogy másokon segíthessünk? – többek között ezekre a kérdésekre kapnak választ azok a tanárok, gyerekek és szüleik, akik egy országos szinten egyedülálló projekt részesei. A csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola tanári közössége, a Gyulafehérvári Caritasszal karöltve, újszerű közösségépítő jellegű programmal rukkolt elő.

Rédai Botond

2011. április 12., 17:432011. április 12., 17:43

2011. április 12., 19:142011. április 12., 19:14

A Petőfi Sándor Általános Iskola II. C osztálya és a Manó Tanoda iskolásainak közös kézműves tevékenysége

„Igazából a gyerekek érték szempontjából nem tudják, hogy mi a jó és mi a rossz” – fogalmazott a kezdeményezéssel kapcsolatban Gábor Zsuzsa projektvezető. Az említett tanintézmény nevelési tanácsadója elmondta, a korábbi tapasztalatok azt mutatták, az iskolások nagyon nehezen fogadják el a másságot, ugyanakkor tapasztalat nélkül nehezen tudnak döntést hozni a követendő értékek szempontjából. Ez volt tulajdonképpen az egyik kiinduló pontja a programnak.

A kezdetek

Jót tenni jó! címmel a Gyulafehérvári Caritas Otthoni Gondozói szolgálata a Szülőföld Alapnál pályázott innovatív képzésre, tanítóknak, tanároknak. A sikeres pályázás után az iskolából 17 lelkes pedagógus vállalta be a május végéig tartó plusz munkát.

Első lépésként a programban részt vevő oktatók projektmunka képzéseken vettek részt, betekintést nyerhettek a szociális projektek lebonyolításába azzal a céllal, hogy diákjaikat önkéntesen bevonják egy-egy saját elképzelés megvalósításába. A cél, hogy az iskola pedagógusai és diákjai megtapasztalják a projektötlettől a kivitelezésig azokat az értékeket, amelyeket ez idő alatt a tevékenységek során gyűjthetnek egy olyan környezetből, amely ismeretlen vagy kevésbé ismert volt mostanig számukra. Ugyanakkor a gyerekek szociális érzékenységének erősítése, a közömbösségek kiküszöbölése, gátlások feloldása, önkéntesség, mint érték felismerése, ezek mind olyan célok, amelyek érdekében a pedagógusi és szülői nevelést soha nem lehet elég időben elkezdeni – vallják a projektet lebonyolítók.

A Gyulafehérvári Caritas a képzés során különböző tevékenységekbe kínált betekintést, amelyeket látva, a diákoknak a pedagógus vezetésével ki kellett találni egy saját projektet, tervet készíteni és május végéig kivitelezni azt.

„A projektötletek megszülettek, jelenleg zajlanak a betervezett tevékenységek. Már most el tudom mondani, a gyerekek nagyon nagy átalakulásokon mennek keresztül, a szülők pedig örülnek ennek, hiszen tudják, hogy gyerekeik megtapasztalják a »Jót tenni jó!« érzést. Közülük sokan aktívan is részt vesznek ezeken a programokon” – említette Gábor Zsuzsa. A nevelési tanácsadó úgy vélte, valami megmozdult az iskolában. A gyerekek nagyon lelkesek, többen is kifejtették szándékukat, hogy a projekt május végén esedékes zárása után is folytatnák a tevékenységeket, immár önkéntes alapon.

Nem mindegy, mit cselekszel

És akkor lássuk, melyek is azok a programok, amelyek a legjobbat és a legszebbet hozzák ki tanárból, diákból, szülőkből egyaránt. Amelyek rávezetik az érintetteket arra, hogy közvetlen környezetünkben is adott az a lehetőség, hogy önzetlenül segítsünk embertársainkon. Íme, néhány a megvalósuló projektekből.

Török Láday Éva és Döngölő Kálmán testnevelő tanárok osztályaikkal a Manó Tanodába járó gyerekeknek, valamint a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató Központ fiataljainak tartanak közös testnevelés órákat 29 diák bevonásával.

Antal Imre és Farkas Csilla pedagógus az iskola hagyományőrző csoportja előadásával kedveskedik a Caritas – Mozgásfejlesztő Központnál, a Riehen Egyesület idősek klubjánál és a Vöröskeresztnél, több mint 30 gyerek bekapcsolódásával.

Molnár Zoltán és Molnár Klára pedagógusok két osztályközösséggel együtt számítógépes ismereteket adnak át időseknek és a tanfolyam végén közös kirándulást is szerveznek. Ebbe a programba 40 gyerek kapcsolódott be.

Két osztály a Caritas Őrangyal programjának megszervezésében és lebonyolításában vesz részt, amely sérült és egészséges fiatalok közös kikapcsolódásáról szól, vezető pedagógusaik Fodor Zita és Horváth Erika.

A kőrispataki iskolásokkal való közös programok szervezésébe Udvari Matild pedagógus osztálya kapcsolódott be. Ennek célja megismertetni a városi diákokkal, hogy milyen a szórványban élő gyerekek életvitele. Közös kirándulást is terveznek.

A projektben szereplő partnereknél – Riehen Egyesület, Caritas, Csángó Ház – a VII. B osztály tanulói előadnak vidám jeleneteket Páll Kinga vezetésével, azzal a céllal, hogy feledtessék a mindennapi gondokat és mosolyt varázsoljanak az arcokra.

A hátrányos helyzetű gyerekekkel való kapcsolatépítésben is két osztályközösség tevékenykedik, Szabó Csaba a tusnádfürdői Böjte Csaba otthon gyerekeinek, András Zsuzsa pedagógus pedig a csíkcsomortáni Csángó Ház gyermekeinek tart kézműves foglalkozást, gyermeknapozást és közös kirándulást.

A beteglátogatások projektfelelőse Török Mária, a pedagógusnak a szülői közösséget is sikerült bevonnia, akik csatlakoztak harmadik osztályos gyerekeikhez. Első látogatásukkor egy csíkszentsimoni ágyhoz kötött nyugdíjas férfinak szereztek kellemes meglepetést. Az élmény nagyon mély volt, és elhatározták, hogy projekten kívül is folytatják akcióikat.

A Manó Tanoda fogyatékkal élő gyerekeinek és a II. C osztály közös programja kapcsán Hatshek Kinga projektfelelős meghatódva számolt be arról, hogy a kis diákjai nem mertek közeledni fogyatékos társaik felé, hogy esetleg „elkaphatják” a betegséget. Nagy sikernek könyveli el a pedagógus, hogy az ott dolgozó szakemberek segítségével pillanatok alatt sikerült a gyerekek kételyeit feloldani. „Ilyen és hasonló tevékenységekkel megelőzhetjük a felnőttkori előítéletek kialakulását” – jegyezte meg az oktató.

Egy újabb beteglátogató önkéntes csoport vezetőjeként Bors Kinga pedagógus a VII. C osztályos diákokkal tizenegy beteg idős személyt látogatnak rendszeresen. „Végigolvasva a megvalósuló projekteket, máris nagyon elégedettek lehetünk, hiszen sikerült mozgósítani egy iskola diákjait, pedagógusi és szülői közösségét egy olyan tevékenységre, amit önkéntességnek hívunk. Hisszük, hogy projektek nélkül is lesz ennek folytatása, illetve reméljük, jövőtől más iskolák is szívesen bekapcsolódnak hasonló elképzelések kivitelezésébe” – vonta le a következtetést Gábor Zsuzsa projektvezető.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Teherautókat és autóbuszokat ellenőriztek a Hargita megyei rendőrök

Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.

Teherautókat és autóbuszokat ellenőriztek a Hargita megyei rendőrök
2025. május 14., szerda

Zacher Gábor: a herbál nem bio, hanem halálos

Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.

Zacher Gábor: a herbál nem bio, hanem halálos
2025. május 14., szerda

Még nem sikerült térfigyelő kamerát felszerelni az úzvölgyi katonatemetőnél, ami a rongálók azonosításában segítene

Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.

Még nem sikerült térfigyelő kamerát felszerelni az úzvölgyi katonatemetőnél, ami a rongálók azonosításában segítene
2025. május 14., szerda

Raffay Ernő történészt lehet meghallgatni több erdélyi városban is

Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.

Raffay Ernő történészt lehet meghallgatni több erdélyi városban is
2025. május 14., szerda

Potápi Árpád Jánosról is megemlékeznek a torockói Duna Napokon

Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.

Potápi Árpád Jánosról is megemlékeznek a torockói Duna Napokon
2025. május 14., szerda

Táblát rongáltak meg ismeretlenek az úzvölgyi katonatemetőnél

Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.

Táblát rongáltak meg ismeretlenek az úzvölgyi katonatemetőnél
2025. május 14., szerda

Csaknem 2000 bírságot rótt ki a rendőrség az autópályákon végzett ellenőrzéseken

A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.

Csaknem 2000 bírságot rótt ki a rendőrség az autópályákon végzett ellenőrzéseken
2025. május 14., szerda

Kedvezményt ad a VIBE-fesztivál a szavazóknak

Több fesztivál és kulturális szereplő mellett idén a VIBE is csatlakozik azokhoz, akik arra bátorítják közösségüket, hogy részt vegyenek a választásokon – közlik a fesztivál szervezői.

Kedvezményt ad a VIBE-fesztivál a szavazóknak
2025. május 14., szerda

Újabb komplex műtéti beavatkozást végeztek Csíkszeredában

Második alkalommal végeztek eredményes műtétet a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban úgynevezett acetabulum törés (csípőízületi vápatörés) kezelésére. Ez egy ritka, de súlyos sérülés, amely különösen nagy odafigyelést igényel.

Újabb komplex műtéti beavatkozást végeztek Csíkszeredában
2025. május 14., szerda

Szélre, esőre, jelentős lehűlésre figyelmeztetnek a meteorológusok

Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.

Szélre, esőre, jelentős lehűlésre figyelmeztetnek a meteorológusok