Fotó: Kristó Róbert
Pénz hiányában a mai napig sem sikerült befejezni Csíkszéken a Rákos patak szabályozását. A kivitelezés közel egy esztendeje ugyan elkezdődött, de néhány méternyi támfal építését követően abbamaradt, így pillanatnyilag rosszabb a helyzet, mint volt, mert a patakmeder fellazításával a víz könnyebben alámossa a partot.
2012. október 28., 12:282012. október 28., 12:28
2012. október 28., 18:562012. október 28., 18:56
Az Olt Vízügyi Igazgatóság a Rákos patak szabályozását tavaly ősszel megkezdte Csíkvacsárcsiban és Ajnádon a támfalak építésével, néhány méternyit fel is húztak, de a hidegek beálltával a megbízott kivitelező cég abbahagyta a munkát, azt ígérve, hogy tavasszal újrakezdi, de „mint látható, ez nem valósult meg” – nyilatkozta portálunknak még a nyár elején Kósa Péter, Csíkszentmihály község polgármestere. Megtudtuk, hogy az árvizek főleg az ajnádi lakosságot sújtják, de bőven kapnak az égi „áldásból” a község többi településének lakói is.
„A bukaresti székhelyű Országos Vízügyi Igazgatósághoz több mint egy hónapja személyesen letettem egy dokumentációt annak érdekében, hogy folytathassuk a Rákos patak medrének szabályozását” – mondta érdeklődésünkre Miklós Géza, az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének igazgatója. Megtudtuk: az országos igazgatósághoz leadott anyag a többi között tartalmazta az eddigi árvizek okozta károkat, amiket fotókkal is illusztráltak. Néhány napja válasz érkezett, hogy amennyiben a kormány által kiigazított költségvetés biztosít pénzt az elmaradt munkálatokra, azonnal utalják az összeget a munka folytatására – mondta Miklós. A patak szabályozását – támfalak és fenéklépcsők építésével – a tervek szerint 2013-ig kellene befejezni. „Mindenképpen fogunk valamit tenni, akár saját erőből is, hogy a víz ne mossa el a földet az eddig felépített támfalrész mögül” – nyomatékosította Miklós Géza.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
szóljon hozzá!