Fotó: Veres Nándor
Ezerötszáz könyvből álló adományt kapott öt alcsíki település. Az ünnepélyes átadót kedden a csíkszentkirályi művelődési házban tartották. Az akció a határon túli magyarság segítését és a magyar kultúra megmaradását szorgalmazza.
2016. augusztus 02., 18:182016. augusztus 02., 18:18
A Magyar Nemzetőrség Török István Győr-Moson-Sopron Megyei Szövetsége és a Szent György, a Mártír Lovagrend Magyar Nagyperjelség közös szervezésében valósult meg az a könyvadománygyűjtő akció, amelynek célja a határon túli magyar iskolakönyvtárak támogatása.
Czapáry-Martincsevics András vezérőrnagy az átadón elmondta, másfél éve zajlik a könyvek gyűjtése. Tavaly januárban, a magyar kultúra napján jelentették be az akciót, amelynek lényege, hogy az iskolaigazgatókon keresztül felszólították a gyerekeket arra, hogy mindenki ajánljon fel egy könyvet adományként határon túli társai számára. Az akció népszerűségének köszönhetően később mások is csatlakoztak, és például költözések alkalmával könyveik egy részét felajánlották. A Vitézi Rend erdélyi törzse segített a magyarországi szervezőknek felkutatni azokat a településeket, amelyeken nagyobb szükség volt az adományra. A másfél év alatt 35 ezer könyv gyűlt össze, ebből kedden 1500-at adtak át Csíkszentkirályon.
Az akció a nemzeti összetartozás eszméje köré épül, a szervezők szerint a magyar nyelv és kultúra megmaradásának céljából igen fontos. „Ha vasúti menetrendet szeretnénk megnézni, annak jó az okostelefon, de ha a kultúrával akarunk foglalkozni, akkor a gyökerekhez – a könyvekhez – kell visszatérni” – tette hozzá Gerendi Attila nemzetőr őrnagy. Az adományt a csíkszentkirályiak megosztják négy másik településsel, Csíkszentmártonnal, Csíkszentimrével, Csíkszentgyörggyel és Kászonatízzel.
„Nem akartam az összes könyvet megtartani magunknak, másnak is jár belőle az alcsíki kistérségben. Ha még kapunk a jövőben, másoknak is adunk belőle″ – emelte ki Székely Ernő, Csíkszentkirály polgármestere. Az adomány műfajilag vegyes, főleg szépirodalmi és történelmi regényekből áll, de tartalmaz szakkönyveket is. „A fiatalok esetében a klasszikus olvasás más értelmet nyert manapság, de szerintem nagyon fontos már zsenge kortól olvasásra szoktatni a gyerekeket, hiszen így egy életen át ragaszkodni fognak hozzá” – tette hozzá Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere. A kezdeményezők megígérték, hogy a könyvgyűjtő akciót a jövőben is folytatják.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!