Fotó: Bartos Lóránt
A Magyar Ifjúsági Tanács az Áldás, népesség mozgalom keretében idén kilencedik alkalommal szervezi meg az Adj, király, katonát! csoportos ifjúsági vetélkedőt.
2014. november 12., 17:012014. november 12., 17:01
Az Erdély-szerte meghirdetett vetélkedőre olyan, 4-8. osztályos diákok jelentkezését várják, akik játékos módszerekkel, a mesék és mondák világán keresztül szeretnének a családról, a közösségről tanulni, hasonló korú gyerekekkel ismerkedni, új barátokat szerezni.
A vetélkedő menete
A bejelentkezések után minden gyerek egy füzetet kap, amiben különféle irodalmi művek: mesék, versek, legendák, mondák szerepelnek. A füzet tartalmának elolvasása után kerül sor a helyi, csoportokban megszervezett vetélkedőre. A csoportok a vetélkedő napján véletlenszerűen alakulnak meg, tehát a versenyre nem csoportokkal, hanem egyénenként kell jelentkezni.
Minden helyi szakaszból a nyertes csoport, „család” továbbjut az elődöntőre, majd következik a döntő. A helyi vetélkedőn jó eredményeket elérő versenyzők könyv- és egyéb jutalmakat kapnak, az elődöntőn részt vevő gyerekek ingyenes belépést nyerhetnek a Székelyföldön megszervezett Hun táborba.
A helyi vetélkedők listája folyamatosan bővül.
A szervezők arra kérik azokat, akik kedvet kap a vetélkedő szervezésére, legyenek tanárok, lelkipásztorok, civil szervezetben dolgozók, polgármesterek, hogy vegyék fel a kapcsolatot a rendezvény programkoordinátorával, Bardócz Csabával a bardoczesamit@yahoo.com e-mail címen. Ha pedig valaki az 4-8. osztályosok közül szeretne bekapcsolódni a vetélkedősorozatba, akkor a fent említett címen jelentkezhet. Jelentkezési határidő november 23.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!