Fotó: Gecse Noémi
Nem számítanak a jövő tavaszi magasabb árakra, ezért inkább ősszel értékesítik pityókatermésüket a csíki gazdák, legalábbis egy részük. Jelenleg 80 bani körüli áron vásárolják fel a pityóka kilóját, van, aki már az idei teljes hozamot eladta.
2015. november 09., 10:182015. november 09., 10:18
Az aszály miatt idén a tavalyinál kilenc tonnával kevesebb pityókatermést gyűjthettek be hektáronként a gazdálkodók, azaz a 23 tonna helyett mindössze 14 tonna volt a megyei átlagtermés. A burgonya ára azonban jobban alakult, így idén ősszel a tavalyi 40 banis árhoz képest egy kiló pityókáért jelenleg 80 banit kapnak a termelők.
Egy borzsovai gazdától érdeklődve megtudtuk, ők idén 80 ár területen ültettek pityókát, parcellájukat nem érintette az aszály, így jobb termést gyűjthettek be, mint tavaly. S habár egyelőre még nem értékesítették, már egyeztettek egy felvásárlóval, aki rövidesen 80 banis árat ad a pityóka kilójáért, és elszállítja a teljes hozamot.
Miklósi Attilától, a csíkkozmási Burgocom Ciuc Egyesület vezetőjétől megtudtuk, az egyesület 46 tagja több száz hektáron ültetett pityókát, a terméshozam mintegy 10–15 százalékkal alacsonyabb lett, mint az előző évben. Megjegyezte, a krumpli ára viszont duplája, tavaly 40 baniért értékesítették kilóját, idén viszont 70 banitól indult, jelenleg pedig 80–90 banit is adnak a burgonya kilójáért.
„Még nem igazán volt igény a pityókacsomagoló gépünkre, a piac még nem bírta meg azt a 15 banis árrést, ami a csomagolt és zsákolt pityóka között van. Szerintem, ha beköszönt a hidegebb időszak, és a gazdák nem tudják tárolni saját raktárukba a krumplit, akkor kerül sor a csomagolásra. Egyelőre viszont mindenki a saját raktárából értékesíti a pityókát” − ismertette Miklósi Attila. Hozzátette, az egyesületi tagok termésük mintegy felét már értékesítették.
2,5 hektáron ültetett pityókát idén az a csíkszentmártoni gazda, akinek egyes területeit ugyan érintette a szárazság, mégis 25 tonnás átlagtermést gyűjthetett be parcelláiról. Ő is igyekezett minél gyorsabban gazdát találni a termésére, így 80 banis áron már értékesítette is a teljes termést.
A csíkkozmási Nyerges Mezőgazdasági Társulás idén 120 hektáron termesztett pityókát, ebből 20 hektár ipari, a többi pedig étkezési krumpli volt. Az idei termés a szárazság miatt alacsonyabb lett mint tavaly, mintegy 20 tonna átlagtermést gyűjtöttek be hektáronként. A termést folyamatosan értékesítik a betakarítás kezdete óta, mostanra felét már el is adták. Eddig 70–85 bani között tudták értékesíteni a burgonyát − számolt be érdeklődésünkre Vitos László, a társulás vezetője.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
szóljon hozzá!