Fotó: FER Alalpítvány
A Csíki Anyák Egyesülete a szoptatás világnapja alkalmából (augusztus 1.) beszélgetésre és filmvetítésre hívja a csíki kismamákat csütörtökön délután két órától a Hargita Megyei Kulturális Központ alagsori termébe. Az esemény meghívottja a székelyudvarhelyi Fekete Éva önkéntes szoptatási segítő.
2016. augusztus 03., 14:122016. augusztus 03., 14:12
Az egyesület 2011-ben a kötődő nevelés elvein indult el, és amennyiben indokolt és lehetséges, ezt a nevelési formát igyekeznek követni és népszerűsíteni a tagok. „Ragaszkodunk ahhoz, hogy a szoptatás – mint ahogy a hordozás és a természetes szülés – témakörében legyenek meghívott szakemberek, akik hitelesen tudják képviselni és elmondani, alátámasztva érvekkel, hogy miért fontosak ezek az ösztönös, ősi elvek. Ide tartozik az is, hogy anyatejjel tápláljuk a gyerekeinket legalább hat hónapos korukig és utána a hozzátáplálás után is egy-két éves koráig, amennyiben lehetséges. Tehát az ösztönös, legelemibb, legősibb csecsemőgondozást, ellátást tudjuk javasolni, ezen a téren tudunk szaktanácsadást is biztosítani az érdeklődőknek. De nem vagyunk elfogultak, akinél bármilyen okból más lehetőségek vannak előírva, azt figyelembe kell venni, és tiszteletben tartani, ez a közösség egyik nagy ereje, és az anyaság természetes velejárója is, az alázat, a megértés, az önzetlen elfogadás” – mutatott rá Tiboldi Bea, a CsAkEgy elnöke.
Az egyesület elnöke – aki maga is édesanya – úgy véli, fontos a baba és az édesanya kezdeti összebújása, a családba érkezés első pillanatai. A baba először az édesanyjával ismerkedik meg a tapintás, a bőrkontaktus kapcsán, édesanyja által ismerkedik a világgal. Aztán jön a család, az édesapa, a testvérek, a tágabb rokonság.
„Nagyon fontosnak tartjuk, hogy amennyiben csak egy mód van rá, legyen meg ez az ősi, egyszerű és legkézenfekvőbb tapasztalata a babának, a mérték, a fokozatos ismerkedés mindennel. Így sokkal egyszerűbben veszi az akadályokat, a hirtelen mozdulatokat, hangokat. Mert mindig van egy hely, ahová elbújhat, megvigasztalódhat – az anyai melegben. Fontosak ezek az összebújások, és aki csak teheti és nincs egyéb ellenjavallat, mindenképp tartson ki. Amennyiben problémái adódnak forduljon szakemberhez. Nem marad egyedül a kérdéseivel, ezeket felteheti és segítséget kap.”
Tiboldi Bea szerint a társ szerepe is lényeges, fontos, hogy a kismama mellett legyen, és esetleg tartsa távol az okoskodó, tanácsokat osztogató rokonokat, barátokat. A CsAkEgy elnöke úgy látja, a csoport és a szoptatási tanácsadóval való találkozások megerősítették a csíki édesanyákat abban, hogy nincsenek egyedül a nehézségekben, bátrabbak lettek, egymástól tanácsot kérnek és adnak, jó példákat látnak, és már a nyilvános szoptatást is bevállalják. „Aki csak teheti, induljon el ezen a természetes úton, ha akadályokba ütközne, keresse meg a szaktanácsadókat” – javasolja Tiboldi.
A székelyudvarhelyi Fekete Éva hét éve foglalkozik szoptatási tanácsadással. Úgy véli, az anyatej Istentől való ajándék, szegénynek és gazdagnak egyaránt megadatik. „Ez több mint táplálás. Sajnos az emberek többsége csak úgy gondol erre, hogy csak táplálás: ha a baba sír, akkor meg kell etetni. De igazából innen kap meg mindent, a szeretetet, a biztonságérzetet, ez neki a világ, ezen keresztül érzékeli az anyukáját és a világot. Azt látom, hogy fejlődő társadalmunkban a háttérbe kezd szorulni ez a fajta táplálási mód. Kismamaklubban szoktam kérdezni az édesanyákat, hogy a cumisüveget és a cumit beszerezték-e. Többnyire igen. Nagyon kevés az az édesanya, aki nem így indít. Viszont most már látok kismamákat, akiknek az a természetes, hogy szoptatja a babáját. Ezzel egyfajta társadalmi nevelést is próbálunk biztosítani. Én ezért »harcolok«. Van változás, látom az egészségügyi szakemberek részéről is a nyitottságot, egyre többen kezdik ezt vallani. A legtöbb édesanya legalább megpróbálja szoptatni a babáját, vagy megpróbál segítséget kérni. Azt látom, hogy vannak változások és jó irányba” – osztotta meg lapunkkal a tanácsadó.
Fekete Éva szerint lényeges lenne felkészíteni a várandós kismamákat a szoptatás nehézségeire, viszont az látja, hogy a kismamák elsősorban a szülésre készülnek. „Azt látom, el vannak akadva ennél a falnál, hogy szülés. Úgy gondolják, utána megy minden, mint a karikacsapás. Én igyekszem elég reálisan felfesteni a dolgokat, a rózsaszín felhőt félrefújom előlük, és próbálom mondani, hogy azért lesznek nehézségek. Nem minden babánál, de azért jó, ha tudja a kismama, hogy mire figyeljen oda. Próbálok útravalót adni az első napok, hetek nehézségeihez, mert nem minden olyan idilli, ahogy a könyvekben látjuk.”
Hozzátette, az anyatejjel való táplálás hat hónapos korig mindenképp, és legalább két éves korig ajánlott megfelelő hozzátáplálással. De a szoptatás addig jó, amíg az anyának és a babának is egyaránt jó.
szóljon hozzá!