Jogi lépések megtételét fontolgatja az Erdélyi Magyar Néppárt csíkszeredai szervezete az Igazság Napja alkalmából történt rendőri túlkapás miatt, ugyanis szeptember 1-jén Sepsiszentgyörgyön több olyan csíkszeredai fiatalt állítottak elő, akik a református Székely Mikó Kollégium ügyében tervezett tiltakozó nagygyűlésre igyekeztek.
2012. szeptember 03., 15:342012. szeptember 03., 15:34
2012. szeptember 03., 18:582012. szeptember 03., 18:58
„Bár hozzászokhattunk volna a hivatal packázásaihoz az elmúlt 22 esztendő alatt, jogtisztelő és européer polgárok lévén mégis abban bíztunk, hogy Romániában a rendfenntartó szervek felnőnek végre a rájuk bízott feladathoz és törvényes úton, nem pedig az erőszak és a megfélemlítés mámorában végzik munkájukat” – fogalmazott Tőke Ervin, a csíkszeredai Néppárt ügyvezető alelnöke, önkormányzati képviselő azon a hétfői sajtótájékoztatón, ahol beszámolt a csíkszeredai fiatalok Sepsiszentgyörgyön történt rendőri meghurcoltatásáról. Az önkormányzati képviselő hozzáfűzte: sajnos azt kellett tapasztalnunk, hogy a szeptember 1-jére meghirdetett sepsiszentgyörgyi Igazság Napja elnevezésű demonstráció alkalmából a város rendőrségének túlbuzgó tagjai a 21. századhoz nem méltó módon aláztak és félemlítettek meg néhány csíkszeredai fiatalt, akik reggel a vonatállomásról a Mikó Kollégium elé igyekezvén egy őrjárattal találkoztak.
A sajtótájékoztatón a hat érintett fiatal közül ketten – Kelemen Erika és András Tamás – is jelen voltak. Elmesélték: a sepsiszentgyörgyi állomáson, amikor leszálltak a vonatról, a rendőrök rögtön kiszúrták őket, majd bemutatkozás helyett arra hivatkozván, hogy a náluk levő zászlók, illetve nadráglánc fegyvernek minősíthetők, motozásnak vetették alá őket, majd pedig rabszállító autóval az őrszobára vitték, ahol kálváriájuk tovább fokozódott. A fiatalok hangsúlyozták, hogy semmilyen ellenállást nem tanúsítottak, ennek ellenére mégis rabosították őket, és telefonálni sem engedtek senkit, holott erre tudomásuk szerint joguk lett volna. Ujjlenyomatot vettek tőlük, lefényképezték őket. Eközben – mint fogalmaztak – az egyik rendőr kihívóan asztalra tette gumibotját, majd azt előttük fenyegetően lóbálva hetykén kérdezgette, hogy félnek-e. Később pedig üvöltöztek is velük, hogy bilincsbe verve viszik haza Csíkszeredába. A sértések és fenyegetések után, mivel kiskorúak is voltak a csoportban, a négyórás kihallgatás végére megérkezett a gyermekvédelmet képviselő két személy. A két fiatal megjegyezte, hogy nyilatkozatukat nyomásgyakorlással a rendőrök befolyásolni próbálták, ugyanakkor anyanyelvükön senki sem volt hajlandó szóba állni velük.
Tőke Ervin a rendőrök jogsértő magatartásával kapcsolatban elmondta: a törvény által előírt bemutatkozást mellőzték, a fiatalokat korlátozták szabad mozgásukban és szabad véleménynyilvánításukban, elfogadhatatlan okokra hivatkozva rabosították őket és fenyegetőztek. „Egyszóval az alapvető emberi és nyelvi – ugyanis nem biztosítottak fordítót – jogokat sárba tiporták. Egy magát európainak tartó országban a felsoroltak közül egy is elképzelhetetlen lenne, hát még az összes így, egy csokorban. Ezért felkérjük a Kovászna megyei, ezen belül a sepsiszentgyörgyi rendőr-főkapitányságot, hogy a kötelező bocsánatkérés mellett vizsgálják ki az említett jogsértéseket, és tegyék meg a szükséges fegyelmi lépéseket. Az EMNP figyelemmel kíséri az eseményeket, és amennyiben egy héten belül nem rendeződik az ügy, jogi lépéseket tesznek” – summázta a néppárti politikus.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!