A mókusszőrecsettől a fogorvosi szikéig

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A kézdivásárhelyi születésű Lázár Levente a középiskola utolsó éveiben ismerkedett meg a restaurálással és szerette meg ezt a szakmát olyannyira, hogy ma már ez a hivatása. Lassan egy éve a Csíki Székely Múzeum restaurátora.

D. Balázs Ildikó

2015. február 05., 14:072015. február 05., 14:07

Lázár Levente korábban falképrestaurálással foglalkozott, de Csíkszeredába költözését követően tárgyrestaurálással bízták meg. „Az ország nagyon sok pontján megfordultam, Erdélyben különböző műemlékeken dolgoztam, majd egy bukaresti cég megbízásából három évet töltöttem Olténiában, Észak-Moldvában különböző kolostoroknál. Meguntam ezt a vándoréletet, a hátizsákban lakást, úgy döntöttem, kell egy olyan munkahely, ahová reggel bemegyek és délután hazatérek” – mondja a fiatal restaurátor, utalva ezáltal is a szakma egyik „csapdájára”. „A legutóbbi falkép-restaurátori terep, ahol majdnem három évet dolgoztam, még mindig tart. Egyetlen templom teljes belső restaurálásáról van szó, ez több száz négyzetméteres falképfelületet jelent, amelynek minden egyes centiméterét át kell tapogatni, akár többször is. Az ember beköltözik egy kolostorba, és reggeltől estig, hónapokig ott dolgozik. A tisztítástól a konzerváláson keresztül a színkiegészítésig, minden egyes mozzanaton végig kell menni.”

Levente szerint a restaurálás során nem kell okosabbnak lenni, mint a művész, általában csak jelzésértékűen kerülnek vissza a színek, a kép esztétikai egysége azonban nem sérülhet. „Egyetlen esetben sem engedi meg a restaurátori etika, hogy az ember olyat tegyen oda, ami nem volt ott. A kép eredetiségét meg kell őrizni, nem lehet belőle hamisítvány. Vannak olyan technikák, amelyek esetében megengedett a teljes visszafestés. Bármit tesz egy restaurátor, az mindig visszafordítható kell legyen, bár a restaurátor is a műtárgyak egyik károkozója. Lehet táncolni a penge élén, hogy mi az a határ, amíg minimális beavatkozások mellett megmenthetjük az adott műtárgyat az enyészettől, kiemelve annak értékeit.”

Ha egy restaurátor netalán nem megfelelően végzi feladatát, károsítva egy adott műemléket, műtárgyat, akkor akár súlyos börtönévek is kiróhatók rá. „Komoly műhibát elkövetni egy A kategóriás műemléken hosszú börtönévekkel járhat. De a műemlékekre nézve a legnagyobb veszély a buta ember és a rossz idő. Ugyanakkor a pénz, a haszonvágy, a tudatlanság is sok rosszat tesz. Mivel nem minden műemlék vagy műemlék jellegű épület kerül törvény által védett státusba, ezért néha csak az emberi jóérzésre lehet számítani. Ilyenkor sajog a restaurátor szíve” – jegyzi meg a fiatalember.

„Nem vettem észre, hogy kellene türelem ehhez a munkához, számomra a könyvelés sokkal több türelmet igénylő feladatnak tűnik. Itt minden egyes felületnek más a textúrája, másak a színek, másképp reagál, mindenre oda kell figyelni, bármikor történhet valami, amire gyorsan kell reagálni, de sosem tudhatjuk, hogy mikor következhet be. Ránézésre az ember nagyon nyugodtan ül és piszmog valamin, miközben minden idegszála megfeszül, hogy vajon fog-e működni az elképzelés. Sokat kell kísérletezni. Minden egyes restaurálási folyamatot komoly kutatás előz meg” – meséli.

Lázár Levente jelenleg a valamikori Fekete Sas gyógyszertár officina bútorzatát restaurálja, amelyet a várostörténeti kiállításra készít elő. Közel fél éve dolgozik rajta – mondja –, és még mindig nem látványos az eredmény.

Lehet, sokan nem gondolnák, de a restaurátor két elengedhetetlen munkaeszköze a védőmaszk és a gumikesztyű. „Sajnos szakmán belül volt rá példa, hogy az ember mája, tüdeje károsodott, mert nem figyelt oda. Néha az is elég, hogy az ember nem használ kesztyűt, van, amikor az sem segít. Nagyon erős vegyszerekkel dolgozunk, egyesek rákkeltők, mások csak mérgezők” – magyarázza. Ami a további munkaeszközöket illeti, nincsenek specifikus szerszámok, a leggyakrabban használtakat valamilyen rokon szakmából kölcsönzik – tudjuk meg. A bútorrestaurálás az asztalos szakmához áll közel, a falkép-restaurálás a kőművességhez, ez esetben a szerszámok nagy része fogorvosi felszerelés.

„Restaurátor nincs szike nélkül, talán ez egy általános szerszám. Minden falkép-restaurátor egy kicsit kőműves is kell legyen, meg kell tanulnia maltert keverni, vakolni. Egyik nap az ember pici mókusszőrecsettel pontocskákat fest a falra, másnap pedig vakol.”

„Amikor egy nagyon rossz állapotban lévő tárgy bekerül hozzánk, mindenki rácsodálkozik, hogy mit érhetett meg az. Aztán kézbe veszem, nézegetem, megsejtem a történetét. Elégtétel, hogy amikor kikerül a kezem közül, már egy esztétikai értéket képviselő tárgyról beszélhetünk, amelynek mindenki látja a történetét. Néha vannak nagyon komoly kihívások, helyzetek, melyeket nehéz megoldani, mondjuk, különböző kellékek hiánya miatt. Elégtétel az is, amikor a falkép-restaurálás során olyan felületeket tárunk fel, amelyek több száz éve nem láttak napfényt, és ezeket a felületeket megmentjük. Nem azt mondom, hogy életmentés, mert az sem adatik meg mindenkinek, de aki megtapasztalja, az tudja, milyen jó érzés. Ezek azok a dolgok, amelyekért érdemes művelni ezt a szakmát.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.

Ezer székely leány és még annál több
Ezer székely leány és még annál több
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

2025. július 05., szombat

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda

Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda
2025. július 05., szombat

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon

Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon
2025. július 05., szombat

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók

Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók
2025. július 05., szombat

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban

Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban
2025. július 04., péntek

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában

Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában
2025. július 04., péntek

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek

Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek
2025. július 03., csütörtök

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel

Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel
2025. július 03., csütörtök

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát

Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát
2025. július 02., szerda

Mindenki tudja már: július első szombatja, az Ezer Székely Leány Napja

Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.

Mindenki tudja már: július első szombatja, az Ezer Székely Leány Napja