Fotó: Kristó Róbert
Egyre kevesebb tűzesethez kellett kivonulniuk a csíkkozmási önkéntes tűzoltóknak az elmúlt években. A falubelieket folyamatosan informálják a veszélyforrásokról, mivel legfontosabbnak a tűzesetek megelőzését tartják. A csíkszéki önkéntes tűzoltó-alakulatokat bemutató sorozatunk e heti részében a csíkkozmási önkéntesekről tudhatnak meg többet.
2014. október 22., 19:132014. október 22., 19:13
Csíkkozmáson 2005-ben alakult meg az önkéntes tűzoltó-alakulat. A csapat jelenleg 26 tagot számlál, közülük tizenketten Csíkkozmáson, tizennégyen Lázárfalván állnak készenlétben. A kozmási önkéntesek között vannak huszonéves fiatalok és 45 esztendős férfiak is. A tűzoltók többsége a településen dolgozik, így riasztás esetén 8-9 ember biztosan bevethető – tudtuk meg Gergely Csabától. Az önkéntes tűzoltóparancsnok hozzátette, az alakulathoz olyan férfiak csatlakoztak, akik más helyi tevékenységekben – fúvószenekarban, focicsapatban – is részt vesznek. „Ők azok, akik önkéntesen szívesen tesznek a közösségért, a településért.”
Szigetelik a tűzoltóautó garázsát
Az önkormányzati alakulatként működő csapat idén indította el az engedélyeztetési folyamatot, hogy az egyes kategóriájú alakulatból – akiknek nem áll rendelkezésükre tűzoltóautó – előreléphessenek a hármas kategóriába. Erre azért csak idén került sor, mert mindeddig nem volt hőszigetelt garázsuk, ahol az önkormányzat által 2011-ben vásárolt tűzoltóautót teli tartállyal tárolhatták volna a téli időszakban. Ez a probléma nemsokára megoldódik, mivel folyamatban van a meglévő garázs szigetelése. Sőt, a garázs mellett egy termet is kialakítanak, ahol akár képzéseket is tarthat az alakulat.
Folyamatosan bővül az eszközkészletük
Nemcsak a tűzoltóautót, hanem a védősisakokat, -ruhákat, öveket, tömlőket, vízszivattyúkat is az önkormányzat biztosította a kozmási tűzoltóknak. Emellett nemrég az Alcsík Kistérségi Fejlesztési Társulás svájci kapcsolatának köszönhetően vízálló kabátokat is kaptak a fiúk. A meglévő eszközök mellett szükségük lenne védőcsizmákra, motorfűrészre, áramfejlesztőre és szórófejekre is – sorolta a parancsnok.
„Szükség lenne a versenyekre”
Korábban részt vettek az alcsíki versenyeken, ahol első helyezést is értek el, az azt követő regionális versenyen pedig a második helyezésért járó díjjal térhettek haza. Gergely belátta, hogy az Alcsíkon rendszeresen megszervezett versenyeken nem mindenki tudott részt venni, mivel többnyire az őszi munkálatok idején szervezték azokat. Azonban azt is megjegyezte, hogy jó hatásuk volt a megmérettetéseknek, így szükség lenne legalább évi egy-két versenyre.
Idén csak egy tűzeset volt
Idén csupán egy tűzesethez kellett kivonulniuk, az év elején, a nyár folyamán pedig az esőzések következtében feltelt kutak, pincék kiszivattyúzásában segédkeztek. Emellett rendszerint biztosítják a terepet, illetve részt vesznek a nagyobb ünnepélyeken és sporteseményeken: így a március 15-i Nyerges-tetői megemlékezésen, a crossmotorversenyen, sőt a miniszterelnök nyergestetői látogatásánál is jelen voltak – foglalta össze a tűzoltó.
A megelőzésre törekszenek
Nagyon fontosnak tartják a megelőzést, a helybéliek tájékoztatását a veszélyforrásokról. Ennek érdekében folyamatosan tesznek is, évente két alkalommal felkeresik a családokat és informálják őket, illetve tudatosítják bennük, hogy mi lehet esetleges tűzforrás, és milyen következményekkel járhat a gondatlanság. A folyamatos felvilágosításnak tudják be, hogy az elmúlt években egyre kevesebb tűzesethez kellett kivonulniuk.
Novembertől újra informálnak
Az elmúlt hónapokban kevesebbet találkoztak az önkéntesek, mivel sokan elfoglaltak voltak a őszi betakarítási, illetve nyári munkálatok miatt. Mostantól azonban már rendszeresebben gyűlnek össze, novembertől például elkezdik a családoknál a téli időszakra való felkészítést (például a kémények tisztításának fontosságáról informálják őket), azt megelőzően pedig eligazítást is tartanak. A bevetések és megbeszélések mellett közös év végi bulit szoktak szervezni, illetve a nyilvános események után rendszerint szakítanak időt, hogy leüljenek egy kötetlen beszélgetésre.
A szomszédos falvakban is segítenek
Riasztás esetén, amennyiben a faluban van a tűz, a kiküldött üzenetek után az önkéntesek egy része a helyszínre siet, míg a másik része az autóhoz. Az egész község területén vannak tűzoltó-szekrények – amelyekben tömlők, csatlakozók vannak elhelyezve –, így a felszíni tűzcsapokra csatlakozva már az autó érkezése előtt olthatnak a közelebbről érkezett tűzoltók – fejtette ki Gergely Csaba. Továbbá beszámolt, nagyobb tüzek esetén rendszerint besegítenek a szomszédos településeken is (ahogyan tették a kászoni erdőtűzkor vagy az újtusnádi gazdasági épületek kigyulladásakor), ilyenkor mindenki az autóhoz érkezik, s közösen vonulnak az adott helyszínre.
„Az első az emberi élet”
A parancsnok elmondta, azt tapasztalták, hogy a tűzesetekhez sokan mennek ki, és közülük sokan segíteni is akarnak, de van, aki csak nézelődni érkezik. Egy csűr oltása közben történt, hogy kénytelenek voltak egy bámészkodót erélyesebben félreküldeni, mivel zavarta a tűzoltók munkáját. Utólag belátták, hogy nem kellett volna olyan durván elküldeni, de akkor nem gondolkodtak ezen, mivel a testi épségét is veszélyeztette az illető. „Az első az emberi élet és a biztonság, és csak másodlagos a javak megmentése” – hangsúlyozta.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!