Fotó: Sándor Zsuzsi
Időről időre műsorára tűzi a Csíki Játékszín a múlt évadban bemutatott Pity-Palatty előadást. Az 1–4 éveseknek szóló babaszínházi produkciót legközelebb március 3-án játsszák 10 óra 30 perctől a Hunyadi László Kamarateremben.
2017. február 27., 11:402017. február 27., 11:40
Egy színészekből, képzőművészből és zenészből álló kisebb alkotócsoport verbuválódott össze, hogy létrehozzanak egy babaszínházi produkciót, az ötletet felkarolta a Csíki Játékszín, műsorára tűzte és helyet biztosít az előadásnak.
„Gyerekfoglalkozásokat tartok Kerekítő néven, és ezzel az 1–4 éves korosztállyal vagyok kapcsolatban nap mint nap. Magyarországon már nagyon sok színházban játszanak a 0–4 éves korosztálynak szóló előadást, és rábukkantam egy, a budapesti Kolibri Színház igazgatójával, Novák Jánossal készült interjúra, amelyben nagyon szépen beszélt erről a fajta előadásról, és úgy gondoltam, hogy itt is működne egy ilyen. Megkerestem a Csíki Játékszínnél Budaházi Attila dramaturgot, ő adott anyagokat és tanácsokat, hogy miből kellene kiindulni, mire kell odafigyelni, és hogyan lehetne felépíteni az előadást. Majd Dálnoky Csillát is megkerestem – együtt végeztük a színművészeti főiskolát – és ő nyitott volt, hogy csatlakozzon a projekthez, mint társrendező. Keresztes Szabolcsot is felkértük, ő lett a partnerem az előadásban, a díszlet-jelmezt pedig Bíró Zsuzsa készítette. Van még egy zenész is, Balázs Orsolya, aki hangutánzásokkal és rövid gyerekdalokkal teszi színesebbé az egészet” – magyarázta Sipos Tünde, az előadás kitalálója.
Mint mondta, nem volt egyszerű dolguk, mivel ennek a korosztálynak a figyelmét folyamatosan fenn kell tartani valamivel. Maga a próbafolyamat is éppen ezért inkább egy műhelymunka volt. Az ilyen típusú előadásokban nem a szöveg dominál, hangsúlyosabbak a fény, a hang játékai, a textúrák. Egy több szálon futó – de akár egyszerűbb - történetet ennek a korosztálynak még nem lehet elmesélni, a cél inkább az, hogy beavassák őket a színház világába. Az előadást is úgy építették fel, hogy huszonöt perc játékidő, húsz perc szabad játék a gyerekeknek a játéktérben, amikor kipróbálhatnak, megtapogathatnak ott mindent, majd újabb húsz perc levezető játék közösen.
„Az ilyen előadásoknak az az egyik céljuk, hogy már kicsi korban elkezdődjön a színházba járás. Egyfajta beavatás ez. Ezekben az előadásokban – a nézők életkoruk miatt – nincs klasszikus értelemben vett dramaturgia, mint a többi mesejátékban, nem történetközpontú, hanem inkább ahhoz hasonlít, amikor a szülő játszik a gyermekével. Inkább asszociációra épül, mint kerettörténetre, vagy lineáris dramaturgiára. A munkamódszertől függ, hogy egy kanavász van, amit felöltöztetünk, vagy éppen miből épül ki aztán a produkció. Sok ilyen jellegű előadást néztünk, hogy lássuk, mások hogyan csinálják, és azt tapasztaltuk mindenikben, hogy egyikben sem egy konkrét történet van, hanem szabad asszociációk tömkelege. Kifejezetten ennek a korosztálynak a sajátosságait megfigyelve tették le ennek a műfajnak az alapjait” – magyarázta Dálnoky Csilla.
Sipos Tünde úgy véli, egy élménydús családi program lehet a Pity-Palatty. „Az érzelmi és művészeti nevelésnek a bölcsődéje ez a fajta előadás. Számomra, mint színész, nagy kihívás volt. Nehéz volt megtalálni azt az utat, ahol még nem megyünk át a blődség felé, és megvan a kereksége, az egysége az egésznek”. Dálnoky Csilla hozzátette, az is segített az előadás elkészítésekor, hogy mindannyiuknak kicsi gyerekeik vannak, ismerik tehát, hogy ez a korosztály mit fogad be, mi érdekli őket, mit tartanak viccesnek.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!