Fotó: Veres Nándor
Erdély a legbiztonságosabb régió Romániában a Storia.ro ingatlanközvetítő portál által végzett felmérés szerint, illetve a negyvenegy közül Csíkszereda a 7. legbiztonságosabb megyeszékhely. A városon belül Csíksomlyó a legveszélytelenebb.
2017. február 06., 11:082017. február 06., 11:08
2017. február 06., 13:062017. február 06., 13:06
A Storia.ro ingatlanközvetítő portál tavaly november és idén január között végzett összetett felmérést arra vonatkozóan, hogy melyek a legbiztonságosabb régiók, városok, illetve lakónegyedek Romániában. A felmérést közvélemény-kutatásnak is nevezhetnénk, ugyanis az eredményeket az adott területek lakóinak beszámolóiból állították össze.
A kutatást a D&D Research piackutató céggel együttműködve közel 94 ezer romániai férfi és nő megkérdezésével végezték: többek között azt vizsgálták, hogy mennyire tartják biztonságosnak, zajosnak, tisztának és költségesnek a lakhelyüket, illetve mennyire elégedettek a környéken található üzletek, intézmények, kulturális, oktatási és egészségügyi létesítmények, zöldövezetek tekintetében.
Az önbevallásos értékelések szerint a régiók szerinti leosztásban Erdélyt tartják a legbiztonságosabbnak, a sorban pedig a Körösök vidéke és Bukarest környéke következik. Az ellenkező oldalon Máramaros környékét és Moldvát tartják a legveszélyesebbnek. A megkérdezettek szerint a vizsgált 42 város közül Nagyvárad a legbiztonságosabb, ezt követi Brassó, Kolozsvár, Nagyszeben, Sepsiszentgyörgy és Temesvár. Csíkszereda a hetedik legbiztonságosabb város a felmérés szerint. Ezzel szemben Alexandria, Szucsáva és Szatmárnémeti bizonyult a legveszélyesebbnek, ez utóbbi és Resicabánya – amely a negatív lista tizedik helyét foglalja el – az egyetlen erdélyi város az utolsó tíz helyezett között.
Az ingatlanközvetítő portál lakónegyedek szerinti összeállítást is közölt. Csíkszeredában a legbiztonságosabb lakóövezetnek Csíksomlyót tartják, ezt követi a Kalász lakótelep, a városközpont, Zsögöd, a Jégpálya lakótelep, a Malom lakótelep, a Hősök utcai lakóövezet, Taploca, a Szeredai fürdő, a Natúr lakópark, az úgynevezett ultraközpont, utolsó helyen pedig a városszéli területek szerepelnek.
Bár a tanulmányban nem határozzák meg, mit értenek pontosan központi és ultraközponti rész alatt, meglátásunk szerint utóbbi a Szabadság térre és közvetlen környékére, a központ megnevezés pedig a Kossuth Lajos utca, a Petőfi Sándor utca és a Nicolae Bălcescu utca által körbezárt városrészre vonatkozik.
Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője megkeresésünkre elmondta, véleménye szerint a felmérés Erdélyre és Csíkszeredára vonatkozó eredményei teljesen megfelelnek a valóságnak, ugyanis Hargita megye az egyik legbiztonságosabb megye az országban.
„Nem ismerem a kutatás részleteit, de nem lep meg ez az eredmény, hiszen a bűncselekmények száma alacsony a megyében, és Csíkszeredában nem voltak súlyos erőszakos bűncselekmények” – magyarázta a szóvivő, hozzátéve, a nemrég közzétett évértékelőjükben részletesen tárgyalják a Hargita megyei közbiztonság részleteit.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság a 2016-os évre vonatkozó értékelésében kihangsúlyozta, az intézmény egyik fő célja a közbiztonság növelése és az állampolgárok védelme, illetve a törvénysértések megelőzése és ellenőrzése. A bűnmegelőzés érdekében tavaly 16 kampányt szerveztek a megyében, amelyek többsége a lakosság tájékoztatásán alapult (ilyen volt például a Számít a biztonságod, a Biztonságos vakáció, a Ne veszítsd szem elől a házad vagy a Védd meg lakásod és vállalkozásod! Élj biztonságban! elnevezésű kampány).
Az akciók sikerességét bizonyítja, hogy a 2015-ös évhez képest tavaly 7,95 százalékkal csökkent a bejelentett és a ténylegesen elkövetett bűncselekmények száma, illetve 7,38 százalékkal azoknak a bűncselekményeknek a száma, amelyek esetében bűnvádi eljárás is indult. A vagyon elleni bűncselekmények száma 12,13, a rablásoké 11,54, a lopásoké 9,54, a rongálásoké pedig 15,82 százalékkal csökkent. Az utcai bűncselekmények száma 10,33 százalékkal csökkent 2015-höz képest: kevesebb rablást, lopást és csendzavarást észleltek. A Hargita megyei utakon 7 százalékkal kevesebb súlyos baleset történt tavaly, így 15 százalékkal csökkent a súlyosan sérült és 30 százalékkal a könnyebben sérült személyek száma.
Csíkszereda alpolgármestere, Szőke Domokos érdeklődésünkre azt mondta, ő sem ismeri a felmérés részleteit, de mindenképp örvendetesnek tartja, hogy így éreznek a csíkszeredaiak.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
Végrehajtókkal lakoltattak ki öt családot Csíkszereda központjában egy állami tulajdonú, de városi ügykezelésű épületből. Már régebb meg kellett volna lépni, de most az ingatlan is életveszélyes állapotba került.
Egy pótkocsit vontató jármű, illetve egy személyautó ütközött össze hétfőn délután Csíkszereda és Csíkszentmárton között, egy embert kórházba kellett szállítani – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Telnek a medencék, kinyitott a zsögödi strand. A létesítmény a tavalyi jegyárakkal várja a látogatókat.
Újra megnyílnak a Mikó-vár kapui a Szent Iván-éjhez legközelebbi szombaton: a Csíki Székely Múzeum idén is csatlakozik a Múzeumok Éjszakája országos programsorozathoz. A látogatók sokszínű kínálatra és izgalmas élményekre számíthatnak.
szóljon hozzá!