Fotó: Veres Nándor
Erdély a legbiztonságosabb régió Romániában a Storia.ro ingatlanközvetítő portál által végzett felmérés szerint, illetve a negyvenegy közül Csíkszereda a 7. legbiztonságosabb megyeszékhely. A városon belül Csíksomlyó a legveszélytelenebb.
2017. február 06., 11:082017. február 06., 11:08
2017. február 06., 13:062017. február 06., 13:06
A Storia.ro ingatlanközvetítő portál tavaly november és idén január között végzett összetett felmérést arra vonatkozóan, hogy melyek a legbiztonságosabb régiók, városok, illetve lakónegyedek Romániában. A felmérést közvélemény-kutatásnak is nevezhetnénk, ugyanis az eredményeket az adott területek lakóinak beszámolóiból állították össze.
A kutatást a D&D Research piackutató céggel együttműködve közel 94 ezer romániai férfi és nő megkérdezésével végezték: többek között azt vizsgálták, hogy mennyire tartják biztonságosnak, zajosnak, tisztának és költségesnek a lakhelyüket, illetve mennyire elégedettek a környéken található üzletek, intézmények, kulturális, oktatási és egészségügyi létesítmények, zöldövezetek tekintetében.
Az önbevallásos értékelések szerint a régiók szerinti leosztásban Erdélyt tartják a legbiztonságosabbnak, a sorban pedig a Körösök vidéke és Bukarest környéke következik. Az ellenkező oldalon Máramaros környékét és Moldvát tartják a legveszélyesebbnek. A megkérdezettek szerint a vizsgált 42 város közül Nagyvárad a legbiztonságosabb, ezt követi Brassó, Kolozsvár, Nagyszeben, Sepsiszentgyörgy és Temesvár. Csíkszereda a hetedik legbiztonságosabb város a felmérés szerint. Ezzel szemben Alexandria, Szucsáva és Szatmárnémeti bizonyult a legveszélyesebbnek, ez utóbbi és Resicabánya – amely a negatív lista tizedik helyét foglalja el – az egyetlen erdélyi város az utolsó tíz helyezett között.
Az ingatlanközvetítő portál lakónegyedek szerinti összeállítást is közölt. Csíkszeredában a legbiztonságosabb lakóövezetnek Csíksomlyót tartják, ezt követi a Kalász lakótelep, a városközpont, Zsögöd, a Jégpálya lakótelep, a Malom lakótelep, a Hősök utcai lakóövezet, Taploca, a Szeredai fürdő, a Natúr lakópark, az úgynevezett ultraközpont, utolsó helyen pedig a városszéli területek szerepelnek.
Bár a tanulmányban nem határozzák meg, mit értenek pontosan központi és ultraközponti rész alatt, meglátásunk szerint utóbbi a Szabadság térre és közvetlen környékére, a központ megnevezés pedig a Kossuth Lajos utca, a Petőfi Sándor utca és a Nicolae Bălcescu utca által körbezárt városrészre vonatkozik.
Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője megkeresésünkre elmondta, véleménye szerint a felmérés Erdélyre és Csíkszeredára vonatkozó eredményei teljesen megfelelnek a valóságnak, ugyanis Hargita megye az egyik legbiztonságosabb megye az országban.
„Nem ismerem a kutatás részleteit, de nem lep meg ez az eredmény, hiszen a bűncselekmények száma alacsony a megyében, és Csíkszeredában nem voltak súlyos erőszakos bűncselekmények” – magyarázta a szóvivő, hozzátéve, a nemrég közzétett évértékelőjükben részletesen tárgyalják a Hargita megyei közbiztonság részleteit.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság a 2016-os évre vonatkozó értékelésében kihangsúlyozta, az intézmény egyik fő célja a közbiztonság növelése és az állampolgárok védelme, illetve a törvénysértések megelőzése és ellenőrzése. A bűnmegelőzés érdekében tavaly 16 kampányt szerveztek a megyében, amelyek többsége a lakosság tájékoztatásán alapult (ilyen volt például a Számít a biztonságod, a Biztonságos vakáció, a Ne veszítsd szem elől a házad vagy a Védd meg lakásod és vállalkozásod! Élj biztonságban! elnevezésű kampány).
Az akciók sikerességét bizonyítja, hogy a 2015-ös évhez képest tavaly 7,95 százalékkal csökkent a bejelentett és a ténylegesen elkövetett bűncselekmények száma, illetve 7,38 százalékkal azoknak a bűncselekményeknek a száma, amelyek esetében bűnvádi eljárás is indult. A vagyon elleni bűncselekmények száma 12,13, a rablásoké 11,54, a lopásoké 9,54, a rongálásoké pedig 15,82 százalékkal csökkent. Az utcai bűncselekmények száma 10,33 százalékkal csökkent 2015-höz képest: kevesebb rablást, lopást és csendzavarást észleltek. A Hargita megyei utakon 7 százalékkal kevesebb súlyos baleset történt tavaly, így 15 százalékkal csökkent a súlyosan sérült és 30 százalékkal a könnyebben sérült személyek száma.
Csíkszereda alpolgármestere, Szőke Domokos érdeklődésünkre azt mondta, ő sem ismeri a felmérés részleteit, de mindenképp örvendetesnek tartja, hogy így éreznek a csíkszeredaiak.
Eldőlt, hogy mégsem adja át a Hargita Megyei Katonai Központnak a csíkszeredai, Temesvári sugárúti egykori MÁV-irodaházat ennek tulajdonosa, a Hargita megyei önkormányzat. Most az épület energetikai felújítása következik, rendeltetése nem fog változni.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
szóljon hozzá!