Fotó: Veres Nándor
Veszélyezteti a háziorvosi szakmát a kiöregedés: Hargita megyében ötven év feletti az alapellátásban dolgozó orvosok többsége, az átlagéletkor 52,4 év. Az illetékesek szerint az viszont biztató, hogy az elmúlt években csökkent ez az átlagéletkor és hogy nincs orvoshiány a háziorvosi rendszerben.
2015. február 18., 10:452015. február 18., 10:45
2015. február 18., 12:052015. február 18., 12:05
Ötven és ötvenkilenc év közötti az életkora a Hargita megyében dolgozó háziorvosok többségének – derül ki a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság adataiból. A megyebeli alapellátásban dolgozó legfiatalabb orvos 32 éves, a legidősebb pedig 66.
Hargita megyében összesen 155 háziorvos dolgozik, városon hetvenen, vidéken 85-en praktizálnak. A megyei népegészségügyi igazgatóság adatai szerint az alapellátásban tevékenykedő orvosok átlagéletkora 52,4 év (városon 52,8, vidéken pedig 52,2 év). 31 hatvan év fölötti háziorvos dolgozik a megyében, a többség pedig – 75 orvos – ötven és ötvenkilenc év közötti. A 40 és 49 év közöttiek 28-an vannak, a 30 és 39 év közöttiek pedig 21-en.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője úgy gondolja, veszélyezteti a háziorvosi szakmát a kiöregedés, de jelentősen javult a helyzet az elmúlt időszakban, öt éve ugyanis még 56 év volt a megyebeli háziorvosok átlagéletkora. A praxisok helyzetét követő és a fiatal orvosok megyébe irányítását is végző intézmény vezetője szerint generációváltás kezdődött el a háziorvosi szakma terén. Orvoshiány ugyanakkor az alapellátásban nincs – tette hozzá Tar Gyöngyi. Kifejtette, kétezer az ideális páciensszám egy orvosnak, ennyiből az orvos is megél, efölött már zsúfolttá válik a rendelő. A fiatalítás érdekében az utóbbi időszakban ugyanakkor törekedtek arra, hogy 1800-ra szorítsák le az egy orvoshoz feliratkozott páciensek számát, így adva helyet más, fiatal orvosoknak is.
Azokban az országokban, ahol tudatos személyzetpolitikát folytattak az elmúlt években, alacsonyabb az orvosok átlagéletkora az alapellátásban – közölte Tar Gyöngyi. Ugyanakkor rámutatott, például a skandináv országokban is idősek az orvosok, ezért vonzottak oda többek között Romániából is sok fiatal orvost. A háziorvosok körében egyébként nem jellemző az elvándorlás annyira, mint a más területre szakosodott orvosoknál. Tar Gyöngyi szerint a megyében a szakma fiatalítása érdekében folytatni kell a már elkezdett gyakorlatot, az alapellátási rendszer figyelését, követni kell a nyugdíjhoz közelítő háziorvosok és a fiatal orvosok helyzetét, a számukra adódó lehetőségeket.
Ahhoz, hogy egy-egy nyugdíjba vonuló orvos helyére fiatal szakember kerüljön, Tar Gyöngyi szerint az is kell, hogy a visszavonuló és praxisát áruba bocsátó háziorvos ne kérjen ezért túl sokat, ugyanakkor a helyi önkormányzatok is odafigyeljenek erre, és jelezzék, ha gond van, illetve segítsék is a fiatal orvosokat különböző kedvezményekkel.
Soós Szabó Klára csíkszeredai háziorvos, a Hargita Megyei Háziorvosi Szövetség elnöke szerint egyelőre nem vonzó a fiatalok számára Romániában az egészségügyi rendszerben dolgozni. „Akkor lesz utánpótlás a szakmában, ha ez vonzó lesz. Egyelőre viszont az vonzóbb, hogy külföldre menjen és feleannyi munkával tízszer annyi pénzt keressen a fiatal orvos, aki még társadalmi elismerésben is részesül. És nem mutatnak rá ujjal a rendszer minden hiányosságáért” – szögezte le. Elmesélte, külföldön dolgozó kollégáik beszámoltak arról, hogy milyen körülmények között dolgoznak, mennyiért, és hogy ott hagyják őket a hivatásukat gyakorolni. Utóbbi elé itthon folyton akadályokat gördítenek, például a túlméretezett adminisztráció által. Megosztotta, négy hónapja Svédországba kiment kollégák mesélték, hogy kinti munkatársaik elszörnyülködtek, amikor hallották, hogy Romániában egy háziorvosnak mennyi mindent kell csinálnia.
A háziorvosok száma kielégítő, nincs hiány, de tény, hogy a derékhadat az idős generáció adja – értékelte a helyzetet Oltean Gyula csíkszentsimoni háziorvos, aki nyugdíjasként dolgozik tovább, és aki szintén úgy gondolja, idősödőben van a háziorvosi szakma. Véleménye szerint ahhoz, hogy fiatal orvosokat vonzzanak a praxisokba, jobban meg kellene őket fizetni, ugyanakkor az önkormányzatoknak is segíteniük kell, például a rendelők felújításával. Van olyan háziorvos is, aki úgymond kineveli az utódját, oly módon, hogy még aktív időszakában fiatal kollégát alkalmaz a praxisába. Így tett például Bokor Márton csíkszeredai háziorvos, aki bár nem vonul még vissza, már megosztja munkáját egy fiatal orvossal.
A Csík térségében dolgozó fiatal háziorvosok egyike Törzsök Tibor. A Csíkdánfalván dolgozó háziorvos helyzete annyiban speciális, hogy a korábban ott tevékenykedett édesanyja praxisát vette át. Azt mondta, amúgy sem állt szándékában külföldre menni, még akkor sem, ha más szakterületet választott volna. Kollégái többsége idős, de vannak fiatal háziorvosok is a környéken – vázolta a helyzetet. Úgy véli, a háziorvosi praxisok között is vannak jó helyek, ahová pályáznának a fiatalok, az alapvető probléma viszont szerinte az, hogy sokan nem is keresik ezeket a lehetőségeket, hanem a fiatal orvosok egy része képzése végeztével eleve külföldre készül.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!