Csíki székely határőrök és határvadászok a II. világháborúban címmel Nagy József történész, az ELTE Bölcsészettudományi Karának doktorandusz hallgatója tartott előadást pénteken este a Hargita Megyei Kulturális Központ előadótermében.
2013. március 03., 17:062013. március 03., 17:06
2013. március 04., 15:362013. március 04., 15:36
A gyergyóremetei történész disszertációjának témájául a második világháború székelyföldi hadászati vonatkozásait választotta. A levéltári kutatások mellett körülbelül kétszáz háborús veteránnal készített interjút. Miután Észak-Erdély visszakerült Magyarországhoz, a legnehezebben védhető területe éppen a Székelyföld volt, amely egy keskeny szájú zsákként nyúlt bele Romániába – emelte ki. Úgy feltételezték, hogy Romániának is lehetnek visszahódítási törekvései. Székelyföld esetében könnyen megtehette volna, hogy több oldalról támadva elvágja a hadakozókat az utánpótlástól. Ezért hozták létre az országos viszonylatban legjobban felfegyverzett egységeket, a hegyi határvadász-alakulatokat. Ezeket úgy képezték ki, hogy a fontos stratégiai pontokon, a völgyek torkolatánál akár több hétig is önállóan védekezhessenek.
A végső cél az lett volna, hogy egy, hatvan-hetvenezer székely katonát számláló hadtest jöjjön létre, amely hosszabb ideig is védeni tudja Székelyföldet. Csíkban a 32. Határvadász zászlóaljat hozták létre, főleg az Úz völgyét, Csobányos völgyét és a Gyimesi-szorost védték. A front azonban hamarabb ideért, mint ahogy erre számítottak, hiszen a románok augusztus 23-i átállásával, a szovjet-román katonai egységek már szeptemberben támadni kezdték a határvadász zászlóaljakat. Akkora túlerő érkezett, hogy gyakorlatilag csak egy rendezett visszavonulást lehetett fedezni.
A visszaemlékezések nagyon fontosak, hívta fel a figyelmet az előadó, viszont sokszor szubjektívek. Például egyetlen veterán sem úgy állította be, hogy elvesztették volna a csatát, hanem mindenhol úgy emlékeztek, hogy elárulták és bekerítették őket. Hozzátette, nagyon fontos, hogy ismerjük alaposan ezeket az eseményeket, hiszen történelmünk, kultúránk részét képezik, a hiba csak ott van, ha nem az akkori kontextusban akarjuk taglalni őket, hanem egy maiban.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!