Fotó: Kristó Róbert
Csíkszentgyörgy községben közel öt esztendeje kezdték el az önkormányzati tulajdonban lévő kultúrotthonok felújítását. Pottyondon, Csíkménaságon, Ménaságújfaluban, Csíkszentgyörgyön, Kotormányban, Csinódon a meglévőt újították fel és modernizálták, Egerszéken pedig újat építettek.
2012. szeptember 11., 16:542012. szeptember 11., 16:54
2012. szeptember 11., 18:202012. szeptember 11., 18:20
„Egy falusi közösség életében jelentős szerepet játszik a kultúrotthon, ahol fontos események lakodalmak, előadások, ünnepségek, bálok, torok zajlanak, összetartva a közösséget” – fogalmazott György József, Csíkszentgyörgy polgármestere. Elmondta: a község művelődési házainak felújítása 2007-ben kezdődött el a csíkmenaságival, és idén fejeződött be a csinódival. A költségeket önkormányzati, illetve megyei támogatásból finanszírozták, ugyanakkor a kotormányi kultúrotthon felújításában jelentős szerepet vállalt a csíkbánkfalvi közbirtokosság.
Mint megtudtuk, a község számára nagyon fontos megvalósítást jelent a csinódi és az egerszéki kultúrház. Előbbi településen felújították és modernizálták a már meglévőt, utóbbi helyen pedig egy teljesen új ingatlant kellett építtetni, viszont a két falu közössége lelkesen és odaadóan támogatta az önkormányzatot a kivitelezésben. A hét kultúrotthon mindegyike megfelel a modern elvárásoknak. A menasági és a szentgyörgyi épületekbe központi fűtést vezettek be, a többit kályhával fűtik, ugyanakkor mindegyikben mellékhelyiséget alakítottak ki, a nyílászárókat kicserélték, színpadokat építettek, konyhákat hoztak létre, így teljes felszereltséggel szolgálhatják a helyi közösségeket az élet fontos pillanataiban.
Az elöljáró hangsúlyozta: az épületek hosszú távú állagmegőrzése érdekében mindenütt a megfelelő gondnokot bízták meg a felügyelettel. A szentgyörgyi kultúrházban hozták létre a községi könyvtárat új bútorzattal és olvasóteremmel, ugyanitt lesz négy számítógép világhálós hozzáféréssel. A könyvtárat az ősszel ünnepélyes keretek között hivatalosan is átadják rendeltetésének – jegyezte meg György József.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!