Fotó: Veres Nándor
A háztartásokból legalább annyi veszélyes hulladéknak minősülő, lejárt szavatosságú vagy fölöslegessé vált gyógyszer kerül ki, mint az egészségügyi intézményektől. Míg azonban utóbbiak kötelesek szerződést kötni az orvosság és egyéb gyógyászati anyagok megsemmisítésére, addig a lakosságnál lévő tabletták többsége a szemétben végzi.
2015. március 19., 09:422015. március 19., 09:42
Nem veszik át a lejárt szavatosságú gyógyszereket a patikákban – jelezték nemrég a szerkesztőségünkben. Szabály szerint a lakosságtól a patikák kellene átvegyék a lejárt orvosságot – közölte Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. Hozzáfűzte, ha ez nem működik, annak az lehet az oka, hogy a gyógyszertárak egyrészt magánvállalkozások, másrészt pedig a hulladék megsemmisítésére szakosodott cégek elég magas árat kérnek a tabletták elviteléért. Így viszont, ha emiatt senki sem veszi át, a házipatikákban lévő gyógyszer a szemétben végzi, vagy rosszabb esetben egyenesen a patakpartokon, patakban – mutatott rá Tar Gyöngyi.
A gyógyszerek leadására is vonatkozó, 2014-ben megjelent, 119-es számú miniszteri rendeletre átiratban figyelmeztette nemrég a Hargita megyei Népegészségügyi Igazgatóság a gyógyszertárakat. A jogszabályban egy mondatban szerepel az, hogy a lakosságtól származó, lejárt gyógyszereket a gyógyszertárakban vagy a közeli gyógyszerészeti pontokon lehet leadni, hogy égetéssel megsemmisítsék ezeket. Tar Gyöngyi úgy véli, a lakossági gyógyszer leadásának a megoldása mindenképpen forrást igényel, mert a piacon dolgozó kevés cég miatt magas a gyógyszerek megsemmisítéséért fizetendő ár.
A szabály értelmében valóban el kell vegyék a gyógyszertárak a lejárt orvosságot a lakosságtól, de a patikák ódzkodnak ettől, hisz tőlük pénzért viszi el az erre szakosodott cég – erősítette meg Melles Melinda, a Hargita Megyei Gyógyszerészeti Kamara elnöke. Ő is úgy véli, az államnak támogatnia kellene ezt a tevékenységet, véleménye szerint ugyanis a patikák nem vehetnének el pénzt a lakosoktól a lejárt gyógyszer visszavételéért. Felhívta a figyelmet arra, hogy ha valaki visszaviszi a patikába a gyógyszert, akkor ki kell töltenie egy formanyomtatványt arról, hogy honnan van az orvosság és miért viszik vissza, továbbá az esetleges visszaélések elkerülése érdekében a gyógyszerésznek joga van kérni igazoló dokumentumokat, például a kórházi kibocsátó fénymásolatát. Ezt főként krónikus betegek esetén, akiknél általában nagy mennyiségű gyógyszer van.
A gyógyszerészeti kamara elnöke arra kéri ugyanakkor a lakosságot, hogy ésszerűen vásároljanak orvosságot, ne halmozzák fel ezeket otthon. Melles Melinda még elmondta, mindenképpen vissza kell vinni a patikába a megmaradt pszichotróp gyógyszereket, tehát a nyugtatókat, altatókat, továbbá az antibiotikumokat és a hormonkészítményeket is, ezek ugyanis különösen veszélyesek lehetnek, ha a kukából illetéktelen kezekbe kerülnek, illetve ha szavatosságuk lejártával vagy vízbe kerülve átalakulnak, lebomlanak.
Megkapták a népegészségügyi igazgatóság átiratát a vonatkozó jogszabályról, azt azonban nagyon hiányosnak tartják, hisz nem szerepel benne, hogyan, milyen körülmények között vegyék át a gyógyszertárak a lakosságtól az orvosságot – mondta Pál Gábor, a csíkszeredai Para-Farm gyógyszertár vezetője. Kifejtette, mivel tőlük elég magas kilónkénti árért viszik el veszélyes hulladékot kezelő cégek a lejárt gyógyszert, azt tartanák méltányosnak, hogy kifizesse ezt a kilónkénti árat a gyógyszert leadó. Egyébként nem jellemző, hogy visszavinnék a patikába a szavatosságát vesztett készítményeket az emberek – tudtuk meg.
A Zöld Székelyföld Egyesület 2010-től kezdve tizenkét alkalommal gyűjtötte össze Csíkszeredában a hulladékgyűjtési akciói keretében a lakosságtól a lejárt szavatosságú gyógyszereket, alkalmanként 24 és 61 kilogramm közötti készítményt, most már azonban náluk sem lehet orvosságot leadni. Csonta László, a szervezet elnöke ennek okáról elmondta, a szabályok szerint civil szervezetként nem gyűjthetnek veszélyes hulladékot, egy erre szakosodott céggel kell partnerséget kössenek. Ez folyamatban van, és remélik, hogy a következő hulladékgyűjtéskor el tudnak venni gyógyszereket is. A háztartási szemétbe a lakosok büntetlenül beledobhatják az orvosságot, ha azonban egy civil szervezet gyűjti ezt össze, azért nagy összegű büntetést kaphat – mutatott rá a visszásságra Csonta. Hozzátette, anyagi akadálya is van annak, hogy leálltak a gyógyszergyűjtéssel, hisz a szakcégek által az átvételért kért 6-10 lejes kilónkénti ár egy civil szervezet számára is sok.
Amellett, hogy gyermekek vagy kukázók esetleg kivehetik a gyógyszereket, a környezetre is káros hatást gyakorolnak a háztartási szemétbe kerülő tabletták. Az esővíz révén ezek az anyagok a talajba, majd a talajvízbe kerülhetnek, onnan pedig az ivóvízbe is – fejtette ki Csonta. Úgy véli, ahogy a falvak kútjainak ivóvizét tönkretette a nitrit-nitrát szennyezés, úgy idővel kiterjedt problémává válik a talajvíznek a gyógyszerekből származó kémiai anyagokkal való szennyezése is.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!