A gazdák körmére égett a gyertya

Nem sietik el a Hargita megyei gazdák a területalapú támogatásokra vonatkozó kérelmek leadását. Két héttel a határidő előtt a tavalyi igénylések mindössze hetven százaléka érkezett be az ezzel foglalkozó hivatalhoz, az illetékesek katasztrofális helyzetről beszélnek.

Rédai Botond

2013. április 30., 15:552013. április 30., 15:55

„Statisztikai szempontból vizsgálva az eddigi fejleményeket, elmondhatjuk, katasztrofális helyzettel állunk szembe” – tájékoztatott Haschi András. A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) Hargita megyei központjának igazgatója szerint ahhoz, hogy a tavalyi kérésszámot el lehessen érni, a hátralevő időszakban munkanaponként legkevesebb nyolcszáz kérést kellene iktatni.

„Kiindulva abból, hogy az agrárkörnyezet-gazdálkodási csomagok esetében a legtöbb gazdának lejárt az ötéves kötelezettségi időszaka, és most újabb öt évre kellene vállalkozzanak az előírások betartására, előfordulhat, hogy nagy területcsökkenés lesz a támogatási igényléseknél” – jelentette ki Haschi. Mint fogalmazott, ennek az az oka, hogy sokan hagyták beerdősödni a kaszálós területeket, így azokra már nem kaphatnak APIA-támogatást. „Véleményem szerint hibás döntés a gazdák részéről, hogy a például ötven év alatt kialakult, kiváló minőségű gyepes területeket hagyják elveszni” – vélte az intézményvezető. Az igazgató ugyanakkor hangsúlyozta, az érdeklődők a május 15-i határidő után június 11-ig – napi egyszázalékos büntetőkamat terhe mellett – még letehetik területalapú támogatásra vonatkozó kérelmeiket.

Egyre népszerűbb az állattenyésztési támogatás

Már a határidő lejárta előtt pár órával elmondhatjuk, idén jóval több kérés érkezett juh- és kecsketámogatásra, mint tavaly – tudtuk meg kedden Haschi Andrástól. A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) Hargita megyei központjának igazgatója kifejtette, míg a múlt évben összesen 1027 kérést tettek le 118 egyedre, a kérésleadások utolsó napján az igénylések száma már meghaladta az 1100-at. Az illetékes szerint ez annak köszönhető, hogy egyre többen foglalkoznak a megyében juh- és kecsketenyésztéssel, az állomány jelentősen gyarapodott az elmúlt időszakban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei